Zapalenie okostnej zęba – wrażliwy problem

Zapalenie okostnej zęba – wrażliwy problem
Okostna jest bardzo cienką błonką, która pokrywa kości. Jej zadaniem jest tworzenie kości w miejscu, w którym uległa złamaniu oraz pobudzanie jej do wzrostu. Jest to niezwykle unerwiona tkanka, dlatego wszelkie jej urazy są bardzo bolesne.

Tak dzieje się w przypadku zapalenia okostnej zęba. Jest to dolegliwość, która powstaje na skutek stanów zapalanych będących efektem m.in. martwej miazgi tkwiącej w zębie, źle przeprowadzonego leczenia kanałowego, zepsucia zęba czy zniszczonymi korzeniami, które się w nim znajdują.

Objawy tej choroby są trudne do zniesienia, ponieważ ból, który temu towarzyszy jest niezwykle silny i uporczywy. Dodatkowo może pojawić się opuchlizna, problem z otwieraniem ust, ból promieniujący na całą głowę aż do okolic uszu, a nawet kłopoty z zatokami. Jedyną skuteczną metodą w walce z zapaleniem okostnej zęba jest wizyta u dentysty. Jest to konieczne jeśli chce się pozbyć bólu i nie narazić na poważne powikłania.

Stomatolog zazwyczaj zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Po dokładnym zapoznaniu się z nim przepisuje odpowiedni antybiotyk. Po zakończeniu takiej terapii, która trwa około jednego tygodnia, najczęściej należy poddać się leczeniu kanałowemu w celu usunięcia martwej miazgi i oczyszczenia kanałów zęba. Nierzadko zdarza się, że konieczna jest ekstrakcja czyli usunięcie zęba. Jest to efekt zbyt długiego zwlekania z podjęciem leczenia. Zanim jednak dojdzie do wizyty w gabinecie dentystycznym, warto samemu uśmierzyć ból w miarę możliwości. Przydatne w tym są:
zimne okłady oraz płukanie jamy ustnej zimną wodą
unikanie przygryzania na bolącej stronie
leki przeciwbólowe
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zbyt późne zgłoszenie się do lekarza w przypadku choroby, jaką jest zapalenie okostnej zęba, może być powodem do jego ekstrakcji, zakażenia innych zębów oraz powstania bolesnych i groźnych dla zdrowia stanów zapalnych, jakim jest np. ropień zęba.