Wszystko, co warto wiedzieć o kanałowym leczeniu zęba

Wszystko, co warto wiedzieć o kanałowym leczeniu zęba
W dzisiejszych czasach regularne odwiedzanie dentysty to standard. Najczęściej chodzi się do gabinetów dentystycznych z dwóch powodów: przeglądu stanu uzębienia oraz poddaniu się leczeniu. Bardzo często wykonywanym zabiegiem jest leczenie kanałowe zęba.

Na czym ono polega? Czy warto się na nie decydować? Jakie są jego skutki? Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.
 
Istota leczenia kanałowego
Leczenie kanałowe jest konieczne, jeśli nie chcemy pozbyć się chorego zęba. Dzieje się tak w przypadku zapalenia miazgi, która stanowi połączenia nerwowe oraz krwionośne w zębie. Są dwa sposoby zlikwidowania tego rodzaju problemu. Pierwszym z nich jest ekstrakcja, drugim – leczenie kanałowe zęba. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poddanie się leczeniu. Dzięki niemu zyskuje się niemal stuprocentową szansę na zachowanie pełnego uzębienia.
Kiedy konieczne jest leczenie kanałowe zęba?

Aby w odpowiednim momencie rozpocząć leczenie kanałowe zęba, które może go uratować, warto regularnie odwiedzać swojego dentystę w ramach przeglądów stanu uzębienia. Dzięki temu w odpowiednim momencie lekarz wykryje nieprawidłowości i w razie potrzeby rozpocznie leczenie. Jednak i samemu można się zorientować, kiedy nasz ząb wymaga fachowej pomocy. Chora miazga zęba daje o sobie znać na kilka sposobów:
powiększenie węzłów chłonnych
nieustający, silny ból zęba
przebarwienie zęba
ból podczas dotykaniu zęba
wrażliwość zęba na zimno oraz ciepło
ból tkanek okołozębowych
 
Na czym polega leczenie kanałowe?
Tego rodzaju leczenie bywa długotrwałe. Zazwyczaj wiąże się z kilkoma wizytami u dentysty. Wszystko jednak zależy od stopnia zaawansowania choroby i tego, jak bardzo ząb jest zniszczony. Zanim lekarz rozpocznie działania, zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Kiedy już dokładnie zapozna się ze stanem zęba, przechodzi do działania, które jest kilkuetapowe:
Następuje otwarcie zęba poprzez wywiercenie niewielkiej dziury.
Poprzez powstały otwór dentysta usuwa miazgę. W przypadku, gdy jest ona żywa, zabieg odbywa się pod znieczuleniem miejscowym. Często jednak miazga jest już martwa. Wówczas pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas jej usuwania.
Po usunięciu miazgi następuje opracowywanie jednego kanału lub kanałów korzeniowych. W tym celu należy obficie wypłukać kanały oraz usunąć, oprócz miazgi, bakterie i toksyny.
Po wypłukaniu kanałów należy je osuszyć.
Następuje zamknięcie kanału preparatem o właściwościach leczniczych, aby nie dostawały się do niego bakterie. Istnieje kilka metod wypełniania, jednak od niemal 100 lat najbardziej popularnym i jednocześnie skutecznym sposobem jest wykorzystanie do tego celu gutaperki.
Wypełnienie zęba jest końcową fazą leczenia kanałowego i stanowi zabieg o charakterze kosmetycznym. Do tego celu najczęściej wykorzystuje się materiały kompomerowe, kompozytowe lub ormocerowe.
Leczenie kanałowe doprowadza do tego, że ząb staje się martwy na skutek usunięcia miazgi będącej połączeniem nerwowym i krwionośnym wewnątrz niego, dlatego czasami niezbędne może okazać się wybielanie zęba. Jednocześnie jednak poziom jego funkcjonalności nie zostaje obniżony. Dzięki temu zyskuje się pewność, że po raz kolejny ząb nie ulegnie zapaleniu miazgi, a więc ponowne leczenie nie będzie potrzebne. Niezwykle rzadko bowiem zdarzają się powikłania po przeprowadzeniu tego rodzaju leczenia.