Wrzody dwunastnicy – częsty problem

Wrzody dwunastnicy – częsty problem
Choroby układu pokarmowego potrafią przysporzyć wiele bólu. Niestety, ale odnotowuje się coraz więcej zachorowań. Co jest tego przyczyną? Przede wszystkim niezdrowy styl życia, na który składa się ciągły pośpiech, nadmierny stres, niezdrowe i nieregularne odżywianie się.

W związku z tym coraz częściej odwiedzamy gastrologów zajmujących się schorzeniami układu pokarmowego. A jakie choroby dotykają nas najczęściej? Badania wskazują, że są to m.in. wrzody dwunastnicy. Jest to dolegliwość częstsza niż nawet wrzody żołądka, a choruje na nią co 10 Europejczyk. Pocieszającym jest fakt, że od lat 70. ubiegłego wieku liczba osób zmagających się z wrzodami dwunastnicy maleje.
Objawy choroby
Wrzody dwunastnicy objawiają się dosyć klasycznie, bo wymiotami i nudnościami, zaparciami, zgaga i niestrawnością, jak również bólem w okolicy prawego łuku żebrowego w ciągu 3 do 5 godzin po spożytym posiłku, w nocy oraz na czczo.
Co jest przyczyną choroby?
Wrzody, czy to żołądka, czy dwunastnicy, najczęściej kojarzone są ze stresującym trybem życia. Owszem, jest to jeden z głównym czynników powodujących tego rodzaju chorobę, jednak oprócz niego wskazuje się również na:
nadmierne wydzielanie soku żołądkowego
zakażenie bakterią Helicobacter pylori
niektóre leki, szczególnie niesteroidowe leki o działaniu przeciwzapalnym
nieodpowiednia dieta bogata w składniki, które pobudzają organizm do nadmiernego wydzielania soku żołądkowego
Wizyta u specjalisty

Jeśli zaobserwuje się u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych objawów choroby koniecznie należy jak najszybciej umówić się na wizytę do gastrologa. Lekarz nie tylko prawidłowo zdiagnozuje schorzenie, ale także dobierze właściwe leki. Im szybciej podejmie się skuteczne leczenie, tym większe są szansę na wyleczenie lub maksymalne złagodzenie objawów choroby.
Wizyta u gastrologa wiąże się z koniecznością wykonania podstawowych badań laboratoryjnych oraz gastroskopii w przypadku podejrzenia o wrzody dwunastnicy. Jest to bowiem metoda pozwalająca na bliższe przyjrzenie się wnętrzu górnej części układu pokarmowego, w którego skład wchodzi m.in. właśnie dwunastnica. Wiele osób obawia się tego zabiegu uważając go za niezwykle bolesny i nieprzyjemny. Owszem, powoduje on odczuwanie dyskomfortu, jednak gastroskopia jest w pełni bezpieczna oraz konieczna do zdiagnozowania choroby. Odbywa się ona w ten sposób, że przez jamę ustną wprowadzana jest do układu pokarmowego gumowa, miękka i elastyczna rurka zakończona mikroskopijną kamerką. Dzięki temu, lekarz na ekranie komputera może obserwować narząd od wewnątrz. Towarzyszące badaniu odruchy wymiotne są całkowicie naturalne w tej sytuacji. Dzięki zaawansowanej technologii sprzętu medycznego gastroskopia odbywa się w szybkim tempie, zazwyczaj wystarczy kilka minut, aby gastrolog mógł określić zmiany, jakie zaszły w układzie pokarmowym.
Jak leczyć i zapobiegać?
W walce z wrzodami dwunastnicy niezwykle istotne jest prawidłowe leczenie oraz poprawa trybu życia na zdrowszy. W związku z tym, w miarę możliwości należy ograniczyć sytuacje stresowe, dobrze jest nauczyć się radzić sobie z nimi. Ponadto zaleca się spożywanie zdrowszych posiłków (najlepiej gotowanych, a nie smażonych czy surowych) koniecznie o regularnych porach. Ważne przy tym jest, aby porcje były niewielkie, ale podawane często, nawet do 7 razy dziennie. Wszystko to wspomoże leczenie, które zazwyczaj opiera się na lekach neutralizujących kwaśny sok żołądkowy (zazwyczaj dostępne są bez recepty), podaje się również inhibitory pompy protonowej, lekarstwa, które osłabiają błonę śluzową oraz leki zwalniająca motorykę żołądka. W przypadku zarażenia bakterią Helicobacter pylori podaje się leki, które skutecznie ją zwalczają.
Możliwe powikłania
Nieprawidłowo lub zupełnie nieleczone wrzody dwunastnicy, jak również zaawansowana choroba potrafi doprowadzić do groźnych powikłań. Do najczęstszych należą:
smolisty, luźny stolec
czarne, mające konsystencję fusów z kawy wymioty, które są efektem krwotoku
przedziurawienie ściany jelita co prowadzi do przedostania się treści żołądkowej poza przewód pokarmowy, a to z kolei skutkuje zapaleniem otrzewnej
zwężenie dalszej części żołądka na skutek pojawiających się blizn co w efekcie utrudnia przełykanie i prowadzi do wymiotów
pogłębianie się choroby wrzodowej, czego skutkiem jest uszkodzenie jelit, wątroby oraz trzustki