Walka z uporczywym kaszlem u dziecka

Walka z uporczywym kaszlem u dziecka
Kaszel potrafi być niezwykle męczący. Często nie mogą sobie z nim poradzić dorośli, a co dopiero dzieci. Przyczyny jego powstawania są różne, jednak efekty zawsze takie same. Kaszel może być suchy lub mokry.

W pierwszym przypadku jest ona bardzo męczący dla dziecka, ponieważ powoduje bezustanne podrażnianie gardła, krtani lub tchawicy. Dziecko ma wrażenie, że coś łaskocze je w gardle. Uniemożliwia to prawidłowe funkcjonowanie. Podobnie dzieje się w przypadku kaszlu mokrego. Zarówno jeden, jak i drugi rodzaj jest nie tylko dokuczliwy, ale dodatkowo bywa niebezpieczny na skutek zalegania w dolnych drogach oddechowych dużej ilości wydzieliny, która spływa z górnych dróg oddechowych, a więc z nosa – to w przypadku kaszlu mokrego. Natomiast kaszel suchy może doprowadzić do chwilowych problemów z łapaniem powietrza. Często taki stan doprowadza do rozwinięcia się zapalenia oskrzeli, a nawet płuc. Choroby te są niezwykle groźne dla maluchów.
Ponadto, dzieci, szczególnie te najmłodsze, nie potrafią odkrztuszać i w ten sposób pozbywać się z organizmu wydzieliny. W związku z tym połykają ją przez co czasami mogą pojawiać się wymioty, a jej zaleganie w organizmie to tylko krok od poważniejszych chorób.

Jak pozbyć się uporczywego kaszlu?
W przypadku, gdy dziecko męczy mokry kaszel, nie można rezygnować z podawania leków, które działają przeciwkaszlowo. Dziecko musi mieć odruchy kaszlowe, które pozwolą na odksztuszanie. Jednocześnie należy przestrzegać godzin podawania takich lekarstw. Nie można robić tego później niż do godziny 16. Dlaczego? Leki te wspomagają odruchy kaszlowe, a tym samym odksztuszanie, co może być niezwykle niebezpieczne podczas snu. Może wówczas dojść do bardzo silnych ataków kaszlu, zakrztuszenia, a nawet zadławienia. Dobrym rozwiązaniem jest również częste oklepywanie pleców dziecka. Dzięki temu wydzielina odrywa się od oskrzeli i nie zalega w nich.

Chcąc pozbyć się suchego kaszlu warto zrobić dziecku inhalacje. Jeśli nie posiada się specjalistycznego urządzenia, które służy do tego celu, wystarczy wykorzystać garnek z gorąca wodą. Dziecko powinno nachylić się nad parą i przykryć głowę ręcznikiem, aby w ten sposób jak najwięcej pary docierało do dróg oddechowych. Należy przy tym pilnować, by dziecko nie zrobiło sobie krzywdy. Do wody warto dodać kilka kropli olejków do inhalacji. Dodatkowo wspomagają one walkę z uporczywym katarem.
Zarówno podczas kaszlu suchego, jak i mokrego warto podawać dużo płynów. Mogą to być soki, woda, herbatki owocowe, kompoty. Ważne, by miały temperaturę pokojową. Pijąc jak najwięcej rozrzedza się wydzielinę, przez co w zdecydowanie prostszy sposób można usunąć ją z organizmu. Najwięcej trudności sprawia bowiem gęsty śluz zalegający w drogach oddechowych. Z kolei przy suchym kaszlu płyny nawilżają śluzówkę gardła, przez co nie jest ona stale podrażnia, co w efekcie zmiesza częstotliwość i siłę odruchów kaszlowych.
Oczywiście w każdym przypadku konieczna jest wizyta u lekarza pediatry, który przepisze odpowiednie leki i określi ich prawidłowe i bezpieczne dla dziecka dawkowanie.
Co oznacza przewlekły kaszel?
Bywa i tak, że pomimo minięcia choroby – przeziębienia, zapalenia oskrzeli – dziecko nadal kaszle. Jest to sygnał, że może cierpieć na jedną z przewlekłych chorób, których objawem jest właśnie nieustający kaszel, często pojawiający się na skutek jakiegoś bodźca, np. kurzu czy dymu papierosowego. Może to być alergia, astma, wiotkość krtani, a nawet płuca, które nie są w pełni wykształcone. Warto wiedzieć, że kaszel u dziecka może pojawiać się również na skutek zaburzeń emocjonalnych, np. lęków. W takich przypadkach koniecznie należy udać się z dzieckiem do pediatry, który w razie potrzeby wypisze skierowanie do lekarza specjalisty.