USG bioderek – kiedy, po co, jak?

USG bioderek – kiedy, po co, jak?
Każde dziecko w niedługim czasie po narodzinach musi mieć przeprowadzany szereg badań. Są one niezbędne do tego, by potwierdzić lub wykluczyć jakąkolwiek wadę rozwojowa. Jednym z takich badań jest USG bioderek, czyli badanie ultrasonograficzne.

Wielu rodziców niepotrzebnie się go obawia nie wiedząc, w jaki sposób jest przeprowadzane oraz nie zdając sobie sprawy z jego istoty. A cały proces jest w 100% nieinwazyjny dla malucha i zupełnie bezpieczny, ale przede wszystkim konieczny.
 
Kiedy i w jakim celu wykonujemy USG bioderek?
Lekarz pediatra powinien zlecić wykonanie badania już w 6 tygodniu życia dziecka. Jest to najlepszy moment do tego, by zdiagnozować dysplazję stawu biodrowego. Jest to bardzo często występująca wada wrodzona, która szybko wykryta pozwala na skuteczne leczenie. Nie jest ono skomplikowane ani uciążliwe dla malucha. W przeciwnym przypadku, w razie zaniedbania schorzenia, dysplazja może doprowadzić do nieodwracalnych zmian w budowie fizycznej dziecka na skutek skrócenia jednej nogi, co w efekcie spowoduje problemy z chodzeniem oraz ból podczas poruszania udami. Na szczęście USG bioderek skutecznie i szybko pozwala wykryć dysplazję stawów biodrowych, dlatego tak ważne jest przeprowadzenie badania w odpowiednim momencie życia dziecka. Zdarza się, że lekarz pediatra nie zleci wykonania badania. Wówczas sami upomnijmy się o skierowanie na USG.

W sytuacji, gdy na podstawie badania zdiagnozuje się dysplazję stawu biodrowego, konieczne jest podjęcie leczenia oraz regularne wykonywanie USG bioderek, zazwyczaj co 6 tygodni.
Jak wygląda badanie ultrasonograficzne?
 USG bioderek to krótkie, całkowicie bezbolesne i bezpieczne badanie. Trwa od 10 do 15 minut i odbywa się w taki sam sposób, jak każde inne badanie ultrasonografem. Dziecko należy przygotować do badania poprzez częściowe rozebranie (od pasa w dół). Lekarz musi mieć swobodny dostęp do bioderek malucha. Następnie kładzie się dziecko na leżance w pozycji na boku lub na plechach. Nad biodrem skóra pokrywana jest specjalnym żelem. Za pomocą sondy lekarz obserwuje na monitorze komputera obrazy pokazujące wewnętrzną budowę bioderek. Podczas trwania badania przy dziecku przez cały czas obecny jest jego opiekun. Nie ma więc podstaw do jakichkolwiek obaw o bezpieczeństwo malucha.
Obrazy, które są zarejestrowane za pomocą urządzenia wysyłającego fale dźwiękowe pozwalają na ocenę stawów biodrowych. Do tego celu używa się czterostopniowej skali Grafa. Jeśli USG bioderek nie wykaże żadnych nieprawidłowości, to dziecko otrzymuje stopień IA lub IB. Podobnie oznacza stopień IIA. Określa się nim bioderka, które są prawidłowe u dziecka do trzeciego miesiąca życia. Natomiast stopień IIB oraz IIC to znak, że stawy są zagrożone przemieszczeniem. Kolejny stopień, III, oznacza podwichnięcie, a najwyższy, IV, całkowite zwichnięcie stawu biodrowego.
 USG bioderek dziecka w wielu przychodniach oraz szpitalach wykonywane jest bezpłatnie w ramach porozumienia z NFZ. Nie tylko warto, ale też trzeba korzystać z tej możliwości.