Uporczywy trądzik ropowiczy

Uporczywy trądzik ropowiczy
Trądzik ropowiczy jest odmianą trądziku młodzieńczego zwanego też pospolitym. W związku z tym jego podłożem są zmiany hormonalne lub predyspozycje do posiadania cery trądzikowej. Jednak, o ile trądzik pospolity mija wraz z zakończeniem okresu dojrzewania, o tyle trądzik ropowiczy potrafi trwać znacznie dłużej.

Istotne jest więc szybkie rozpoczęcie skutecznego leczenia pod okiem lekarza dermatologa. Warto wiedzieć, że ten rodzaj trądziku zdecydowanie gorzej przechodzą mężczyźni niż kobiety.
Objawy
Trądzik ropowiczy charakteryzuje się dużym torbielami wypełnionymi płynem ropowiczym. Są one bolesne, gdyż towarzyszy im stan zapalny skóry. Zazwyczaj obok ropnych torbieli pojawiają się też inne zmiany skórne znamienne dla trądziku pospolitego. Są to zaskórniki, drobne krostki, wągry.
Duże zmiany ropne pojawiają się najczęściej na całej twarzy, plecach oraz klatce piersiowej. Najczęściej pozostawiają po sobie głębokie i nieregularne blizny oraz przebarwienia. Jednak ich intensywność zależy w głównej mierze od tendencji skóry do bliznowacenia.
Leczenie

Najskuteczniejszą bronią w walce z łagodnym trądzikiem ropowiczym jest tetracyklina. Antybiotyk ten zmniejsza stan zapalny skóry, dzięki czemu pryszcze szybko powinny zniknąć. Właśnie od podania tego antybiotyku zazwyczaj rozpoczyna się leczenie. Jednak w przypadku, gdy jego skuteczność jest niewielka dermatolog powinien zmienić lek.
Jeśli trądzik ma ostrzejszy przebieg to leczenie opiera się na doustnym podawaniu preparatów izotretynoiny. Wykazuje on działanie kompleksowe, ponieważ zmniejsza wydzielanie łoju oraz liczbę bakterii, jest przeciwzapalny i zapobiega powstawaniu zaskórników. Jest więc niezwykle silny dlatego sprawdza się w leczeniu ciężkich przypadków. Izotretynoinę można bezpiecznie stosować przez 4-6 miesięcy. Jeśli zaistnieje potrzeba, kurację można powtórzyć po kolejnych 6 miesiącach. Trzeba wiedzieć, że podczas zażywania leku oraz dwa miesiące po zakończeniu kuracji nie można zajść w ciążę, ponieważ izotretynoina jest szkodliwa dla płodu! Ponadto, mogą pojawić się pewne działania niepożądane, takie jak suchość spojówek oraz chwilowe zaostrzenie zmian skórnych.
Leczenie farmakologiczne warto wspomagać domowymi zabiegami, odpowiednią dietą oraz stosowaniem kosmetyków antytrądzikowych. Powinno się więc unikać tłustych, słonych i pikantnych potraw, cukru, kakao, orzechów, alkoholu i fast foodów. Warto natomiast wzbogacić codzienną dietę w surowe oraz gotowane warzywa i owoce, ryby morskie, nabiał, jaja i produkty pełnoziarniste. Ważne, by były bogate w witaminę A, z grupy B, D, E oraz K, a także liczne składniki mineralne, które odżywiają skórę i stymulują ją do szybszej odbudowy. Można także zabawić się w domowe SPA i z rozmaitych produktów przygotowywać maseczki, napary oraz okłady i płukanki do skóry. Zbawienny wpływ na jej wygląd ma bowiem sok z cytryny oraz truskawek, ogórek szklarniowy i pomidor, kefir i maślanka, ziarna zbóż, miód, sól z Morza Martwego oraz drożdże. Nie można także zapominać o codziennym, co najmniej 2 razy w ciągu dnia, przemywaniu skóry żelem antytrądzikowym, następnie użyciu toniku oraz kremu antybakteryjnego. Warto natomiast na jakiś czas zrezygnować z makijażu lub postawić na bardziej lekki, ponieważ dzięki temu skóra będzie mogła swobodnie oddychać, a pory nie zostaną zatkane zanieczyszczeniami i kosmetykami.
Z trądzikiem do kosmetyczki?
Jak najbardziej! Odpowiednie zabiegi o charakterze dermokosmetycznym odgrywają niebagatelną rolę w zapobieganiu powstawania blizn. Warto więc poddawać się zabiegom złuszczającym martwy naskórek oraz oczyszczaniu skóry. Zazwyczaj wykonuje się w tym celu dermabrazję oraz mikrodermabrazję, a także niszczenie blizn i przebarwień za pomocą wiązki laserowej. Ważne jest to, by wszystkie zabiegi kosmetyczne były wykonywane przez profesjonalistę. Nie mogą dodatkowo podrażnić skóry, dlatego czasami lepiej jest zaczekać, aż trądzik ropowiczy całkiem zniknie. Wówczas usuwanie blizn i przebarwień stanie się bezpieczniejsze.