Uporczywy trądzik na plecach

Uporczywy trądzik na plecach
Z trądzikiem walczy wiele osób. Jednym doskwierają pryszcze tylko na twarzy, innym niemal na całym ciele. Jest to duży problem, ponieważ powoduje znaczny dyskomfort. Wstydzimy się odsłonić plecy, pokazać na plaży, założyć wydekoltowaną sukienkę czy bluzkę.

Na szczęście z rozległym trądzikiem da się walczyć. Warto dowiedzieć się, w jaki sposób.
Przyczyny powstawania trądziku na plecach
Trądzik na plecach pojawia się z takich samych powodów, jak na twarzy, karku, czy dekolcie. Jest uzależniony jedynie od indywidualnych predyspozycji. Jeżeli ktoś ma duże skłonności do pojawiania się wyprysków, to będzie ich miał sporo niemal na całym ciele. Jednak są pewne czynniki zewnętrzne, które powodują, że pryszcze wysypują się również na plecach. Bezpośredni wpływ na to ma nieodpowiednia odzież. Jeżeli jest uszyta ze sztucznych materiałów, to skóra nie może swobodnie oddychać, przez co jest zanieczyszczona, a gruczoły łojowe zaczynają intensywniej pracować wydzielając nadmierną ilość łoju. A jaki rodzaj trądziku najczęściej pojawia się na plecach? Szacuje się, że jest to:
trądzik pospolity
trądzik ropowiczy
trądzik kosmetyczny
trądzik mechaniczny
Skutecznie leczyć i zapobiegać
Jeśli zaobserwuje się u siebie zmiany trądzikowe, warto udać się do lekarza dermatologa. Szczególnie, jeśli pryszcze są duże, towarzyszy im stan zapalny, zajmują wiele miejsca na ciele i nie zanikają po kilku tygodniach. Jeśli domowe sposoby na walkę z trądzikiem zawodzą, warto jak najszybciej umówić się na wizytę u lekarza specjalisty.
Jednak jeżeli zmiany skórne nie są zbyt mocno nasilone warto zorganizować sobie domowe SPA. Można również z ten sposób wspomóc leczenie antybiotykami, sterydami, lekami hormonalnymi czy retinoidami. Dobrym pomysłem jest stosowanie domowych maseczek, peelingów, okładów i płukanek do twarzy i całego ciała. Do tego celu przydadzą się truskawki i cytryny, a konkretnie ich sok, ogórek szklarniowy, pomidor, ziarna zbóż, jogurt, maślanka lub kefir, drożdże, miód, aloes, oliwa z oliwek, białko jaja kurzego, a nawet gruboziarnista sól. Produkty bogate w witaminę C, np. truskawki, cytryna czy pomidor doskonale rozjaśniają przebarwienia, a także wykazują działanie antybakteryjne. Z kolei produkty pochodzenia mlecznego m.in. pobudzają naskórek do szybszej regeneracji. Aloes zaś przyspiesza gojenie się ran. W Internecie można znaleźć wiele przepisów na domowe kosmetyki. Warto je stosować, ponieważ jeśli nie pomogą, to na pewno nie zaszkodzą, są tanie i łatwo dostępne, a ich często wykorzystywanie nie zaszkodzi skórze, ponieważ są to składniki naturalne, a więc zdecydowanie bardziej delikatne niż sztuczne kosmetyki.

Odpowiednia dieta to kolejny klucz do sukcesu w walce z trądzikiem, również tym na plecach. Wystarczy na jakiś czas zrezygnować z dużej ilości soli, cukru, alkoholu, tłustych i pikantnych potraw, fast foodów, tłuszczów zwierzęcych, kakao oraz orzechów. Codzienna dieta powinna zaś obfitować w warzywa i owoce zarówno surowe, jaki gotowane, nabiał, produkty pełnoziarniste oraz ryby, zwłaszcza morskie, ponieważ są bogatym źródłem zdrowych tłuszczów omega-3.
Prawidłowa higiena ciała objętego zmianami skórnymi to podstawa. Nie powinno więc zabraknąć na półce w łazience żelu, toniku, kremu o działaniu antybakteryjnym.
Najczęstsze błędy w walce z trądzikiem
Przyjęło się sądzić, że słońce skutecznie pomaga pozbyć się trądziku. Nic bardziej mylnego! Owszem, przez moment można mieć wrażenie, że zdziałało niemal cuda, ponieważ istniejące pryszcze ulegają wysuszeniu i znikają. Jednak skóra staje się przesuszona, co w efekcie prowadzi do nadmiernego wydzielania łoju, a więc powstawania kolejnych zmian skórnych. Przez zbyt intensywną ekspozycję na słońce trądzik na plecach i nie tylko nasila się.
Kolejnym kardynalnym błędem jest wyciskanie zmian skórnych. Nie należy tego robić ani w przypadku drobnych krostek i zaskórników, ani tym bardziej dużych zmian, takich jak cysty, torbiele, podskórne guzki. W ten sposób trądzik się rozsiewa, a na skórze powstają ubytki, czyli szpecące blizny.
Noszenie nieodpowiednich ubrań to kolejna przyczyna powstawania trądziku. Jeśli bluzki zbyt mocno przylegają do skory pleców, są nieprzewiewne i wykonane z szorstkich, sztucznych materiałów, to osoby z predyspozycją do trądziku mają gwarantowane zmiany skórne, które w niedługim czasie pojawią się na ich plecach.