Uporczywy ból zęba

Uporczywy ból zęba
Ból zęba to stan, z którym każdy zetknął się przynajmniej raz w życiu. Przyczyny takiej sytuacji są różnorodne, efekt jednak ten sam – uporczywy ból, który w zależności od nasilenia nie pozwala normalnie funkcjonować.

Siła bólu oraz jego rodzaj (pulsujący, promieniujący, bezwarunkowy) zależą od rodzaju choroby oraz indywidualnych predyspozycji. Jedni mają niski, inni wysoki próg odczuwania bólu. Warto dowiedzieć się, jakie są powody bolących zębów oraz, w jaki sposób pozbywać się tych nieprzyjemnych dolegliwości.
Przyczyny bólu zęba
gromadzenie i rozwój bakterii pod plombą na skutek niewłaściwie przeprowadzonego leczenia kanałowego
zapalenie lub podrażnienie miazgi zęba
wypadnięcie plomby
wrzody pojawiające się na dziąsłach
ropień zęba oraz tkanek okołozębowych
wyrzynanie się zębów mądrości
zapalenie okostnej zęba
zbyt długo lub niewłaściwe przeprowadzone wybielanie zębów
odsłonięcie szyjki zębowej na skutek odkruszenia się fragmentu zęba
wysoka wrażliwość zębów
Leczenie bolących zębów

W zależności od przyczyny inne jest leczenie. Na krótką metę pomagają leki przeciwbólowe choć nie są odpowiednim rozwiązaniem na stałe, ponieważ w żaden sposób nie leczą, a jedynie maskują ból. Takie działanie bywa zdradzieckie, ponieważ nieświadomie pozwalamy w ten sposób na dalszy rozwój zmian chorobowych. Kiedy już decydujemy się na wizytę u dentysty, często okazuje się, że jest za późno na uratowanie zęba i konieczne staje się jego usunięcie. Oprócz ekstrakcji nieprzyjemne jest również leczenie kanałowe. Bywa i tak, że lekarz zleca terapię antybiotykami lub leki przeciwzapalne. Zanim jednak udamy się z bolącym problemem do lekarza, można pomóc sobie samemu. Warto stosować zimne okłady na bolące miejsca, można również ssać kostki lodu lub płukać jamę ustną zimną wodą albo ziołowymi mieszankami. Koniecznie trzeba zachować ostrożność podczas spożywania posiłków i w miarę możliwości oszczędzać bolące miejsce, np. podczas snu układać się na drugim boku. Nie warto jednak zbyt długo zwlekać z wizytą u dentysty. Nieleczone zmiany chorobowe to nie tylko bolące zęby, ale również zagrożenie dla zdrowia człowieka.
Lepiej zapobiegać niż leczyć
Aby bolące zęby a wraz z nimi rozwój nieprzyjemnych chorób nie dokuczał zbyt często zaleca się przestrzeganie kilku zasad, które powinny stać się zdrowym nawykiem u każdego człowieka, który nie chce pozbyć się swego uzębienia. Warto pamiętać, by:
myć zęby po każdym posiłku, a przynajmniej 3 razy dziennie
dokładnie szczotkować zęby
zaprzyjaźnić się z nicią dentystyczną
regularnie odwiedzać dentystę na wizytach kontrolnych
ograniczyć spożycie cukru