Trądzik u osób dorosłych

Trądzik u osób dorosłych
Trądzik nie jest wyłącznie chorobą nastolatków, choć to właśnie z tą grupą wiekową jest najczęściej kojarzony. Zmiany skórne pojawiają się w każdym wieku. Różne mogą być jednak objawy oraz przebieg choroby.

Tak samo jednak jak w przypadku osób młodszych warto odwiedzić dermatologa i rozpocząć odpowiednią kurację.
Badania wskazują, że trądzik dotyka aż 54% dorosłych kobiet i 40% dorosłych mężczyzn.
Jaka jest przyczyna?
Przyczyny powstawania trądziku u osób dorosłych są nieco inne niż w przypadku młodzieży. Zazwyczaj zmiany skórne są efektem:
menopauzy u kobiet, andropauzy u mężczyzn
nieprawidłowego funkcjonowania gospodarki hormonalnej na skutek zażywania leków hormonalnych, np. antykoncepcyjnych
stresu
nieprawidłowej diety
palenia papierosów
uwarunkowań genetycznych
bakterii
nieprawidłowej higieny

Objawy
Również objawy trądziku u starszych osób różnią się od tych obecnych na skórze młodych ludzi. Przede wszystkim zmiany skórne mają łagodniejszy charakter. Nie są też widziane gołym okiem tak wyraźnie, jak u nastolatków. Trądzik u dorosłych pojawia się zazwyczaj w tzw. strefie U, czyli na policzkach, brodzie oraz wokół ust. Zdecydowanie więcej u takich osób jest stanów zapalnych.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie trądziku u osób dorosłych jest nieco trudniejsze niż u młodzieży ze względu na kilka czynników, a są nimi: możliwość zajścia w ciążę, powstawanie zmarszczek, większa wrażliwość skóry oraz karmienie piersią. Wszystko to warunkuje charakter terapii, nie zawsze istnieje możliwość podania silnych leków, np. antybiotyków czy sterydów. Ważne jest zatem leczenie podtrzymujące, które zapobiega nawrotom choroby oraz jej nasileniu oraz miejscowe stosowanie preparatów z kwasem azelainowym np. w postaci kremów, które świetnie sprawdzają się nawet pod makijażem.
Bez wątpienia bardzo ważną rzeczą jest codzienna higiena przy użyciu antybakteryjnych kosmetyków. Warto także systematycznie przygotowywać sobie samodzielnie maseczki, okłady i płukanki do twarzy. Świetnie działają produkty pochodzenia mlecznego. Kefir czy jogurt nałożony na twarz nie tylko odkazi skórę i oczyści ją, ale również pobudzi do odbudowy zniszczony trądzikiem naskórek. Dobrze działają także okłady z ogórka szklarniowego lub pomidora. Nie tylko pozwolą się odprężyć, ale tez rozjaśnią przebarwienia i wykażą działanie o charakterze antybakteryjnym. Natomiast drożdże i zmielone ziarna zbóż wygładzą i oczyszczą skórę. Nie bez znaczenia jest także dieta na trądzik. U osób starszych powinna ona mieć dość niski indeks glikemiczny.