Trądzik również u panów

Trądzik również u panów
Trądzik to utrapienie wielu osób. Potrafi dopaść każdego, bez względu na płeć, wie, uwarunkowania genetyczne czy poziom higieny. W związku z tym, również panowie cierpią z powodu nieestetycznych zmian na skórze twarzy i nie tylko.

Co więcej, niektóre odmiany trądziku, np. trądzik torbielowaty, częściej doskwierają właśnie płci męskiej. Od czego więc zależy taki stan rzeczy? Czy panowie powinni inaczej leczyć trądzik niż panie? A może da się temu zapobiegać? Warto poszerzyć swoją wiedzę na ten temat.
Przyczyny trądziku u mężczyzn
Męski trądzik powstaje na skutek:
zaburzeń hormonalnych – jeśli w organizmie jest zbyt wysoki poziom androgenów, wówczas wytwarza się nadmiar łoju, a to prowadzi do łojotoku, skąd już krótka droga do zmian trądzikowych, jest to najczęstsza przyczyna męskiego trądziku
podłoże genetyczne – jeżeli ktoś w rodzinie zmagał się z trądzikiem istnieje duże ryzyko, że mężczyzna również zachoruje, takie genetyczne skłonności do trądziku są częstsze u mężczyzn niż u kobiet
nieprawidłowa higiena –używanie niewłaściwych kosmetyków lub ich całkowity brak, co jest częstą domeną panów, przyczynia się do powstawania wyprysków
Czy da się zapobiegać?
Z trądzikiem męskim walczy się w taki sam sposób, jak ze zmianami skórnymi u pań. Są to bowiem te same dolegliwości, czasami tylko przyczyna ich postania jest inna. Może też różnić się intensywnością. Jedna przebieg choroby zazwyczaj jest identyczny – zawsze są to bowiem wypryski charakterystyczne dla danego rodzaju trądziku. Mogą to być więc jedynie drobne zaskórniki i małe krostki, jak również torbiele, cysty wypełnione ropą, podskórne guzki z płynem ropowiczym. Pojawiają się zarówno na twarzy, jak i w innych miejscach na ciele – na karku, plecach, klatce piersiowej, pod pachami, w pachwinach, a nawet na pośladkach. Jeżeli podłożem powstania zmian skórnych u panów jest genetyka lub zwiększony poziom androgenów to niewiele można zrobić, by w stu procentach uchronić się przed tą chorobą. Warto jednak starać się jej zapobiegać. Nawet jeśli całkowicie nie wyeliminuje ryzyka powstania zmian skórnych, to przynajmniej pomoże złagodzić ich przebieg.
Pierwszą rzeczą jest zatem odpowiednia higiena. Panowie, nie bójcie się kosmetyków, a nawet wizyt w gabinetach kosmetycznych! Koniecznie trzeba dobrać preparaty odpowiednie do cery oraz jej problemów. Warto więc na półce w łazience postawić, i używać, antybakteryjny żel do mycia twarzy, tonik oraz krem. Ważne przy tym jest to, by kosmetyki nie wysuszały skóry. Efekt będzie odwrotny do zamierzonego – przesuszona skóra zacznie intensywniej wydzielać łój, aby ją nawilżyć, a takie działanie to podstawa powstawania zmian skórnych. Istotne jest oczyszczanie skry, dlatego warto raz na jakiś czas pojawić się w salonie kosmetycznym i zdecydować się na jeden z zabiegów oczyszczających, a może to być:
peeling
mikrodermabrazja
dermabrazja
Wszystko to pomoże usunąć martwy naskórek, który zatyka pory. Skóra zacznie wówczas swobodnie oddychać, a w porach nie będą gromadzić się zanieczyszczenia wraz z martwym naskórkiem, co w efekcie nie doprowadzi do powstawania pryszczy.

Warto raz na jakiś czasz robić sobie domową maseczkę, płukankę czy okład. Do tego celu świetnie nadaje się sok z cytryny i truskawki, jogurt, kefir, zmielone ziarna zbóż, miód, ogórek szklarniowy, drożdże, białko kurzego jaja oraz sól z Morza Martwego. W Internecie można znaleźć przepisy na maseczki i wywary, dzięki którym skóra stanie się oczyszczona, wygładzona, pory odblokowane, przebarwienia rozjaśnione. Niektóre produkty wykazują również właściwości przyspieszające gojenie się ran, antybakteryjne oraz pobudzające naskórek do odbudowy, co jest szczególnie istotne podczas walki ze szpecącymi bliznami będącymi efektem trądziku.
Koniecznie trzeba zadbać o prawidłową dietę. Panowie często lubią tłuste, pikantne i obficie osolone potrawy. Warto jednak z nich zrezygnować, lub chociaż znacznie ograniczyć spożycie na czas leczenia. Podobnie jest z alkoholem, fast foodami, cukrem, orzechami i kakao. Wszystkie te produkty spożywcze nawet jeśli nie są bezpośrednią przyczyną męskiego trądziku to mają duży wpływ na jego przebieg.
Leczenie
Jeżeli męski trądzik nie zniknie po kilku tygodniach, a jego objawy będą się nasilać koniecznie trzeba się udać do lekarza dermatologa. Tylko specjalistyczne leczenie, podjęte odpowiednio szybko, pomoże skutecznie i bezpiecznie pozbyć się zmian skórnych, a także uchroni przed pojawieniem się rozległych i głębokich blizn.
Leczenie bywa doustne oraz miejscowe. Najczęściej podawanymi lekami są antybiotyki (tetracyklina), leki hormonalne, sterydy oraz retinoidy. Wszystko to wchodzi w zakres leczenia doustnego, a jego celem jest zminimalizowanie liczby bakterii oraz zahamowanie ich namnażania, jak również zlikwidowanie stanu zapalnego.
Leczenie męskiego trądziku może być procesem długotrwałym, dlatego warto uzbroić się w cierpliwość.
Profilaktyka
codzienne mycie skóry żelami antybakteryjnymi
tonizowanie skóry
delikatne nawilżanie skóry kremami do cery trądzikowej
złuszczanie martwego naskórka
zmiana złych nawyków żywieniowych (więcej ryb morskich, warzyw, owoców, zbóż, a mniej cukrów, pikantnych przypraw, kakao, tłuszczu zwierzęcego, soli)
nie wyciskanie pryszczy
używanie kremów z filtrem przez cały rok
wizyta u dermatologa