Trądzik pod lupą – czym jest, jak leczyć i zapobiegać?

Trądzik pod lupą – czym jest, jak leczyć i zapobiegać?
Trądzik – ta niezwykle dokuczliwa przypadłość dotyka znaczny odsetek ludzkości. Nie ma znaczenia, czy liczy się kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat. Trądzik może dotknąć każdego, różni się wówczas jedynie rodzajem.

Jest to bowiem jedna z najczęstszych chorób skóry. Od czego powstaje? Jak się go skutecznie pozbyć? Wszystko to zależy od rodzaju zmian trądzikowych. U niektórych osób pojawiają się jedynie pojedyncze krostki na twarzy, inni z kolei borykają się z nieestetycznymi wypryskami nawet na całym ciele. Szczególnie często trądzik pojawia się na twarzy, plecach, ramionach i dekolcie. Same pryszcze również różnią się od siebie – mogą być ropne i bolące lub przybrać formę zaczerwienionych plamek. Czasem zmiany skórne ograniczają się wyłącznie do drobnych zaskórników i wągrów, które nie są bolesne, jednak wyglądają mało estetycznie.
Jeśli zaobserwuje się u siebie zmiany skórne warto dowiedzieć się, jakiego rodzaju jest to trądzik, aby móc go skutecznie i szybko wyleczyć. Nie należy bagatelizować sprawy, ponieważ zaniedbanie swojej cery w momencie, gdy pojawiają się na niej różnorodne wypryski, może skutkować długotrwałym trądzikiem oraz szpecącymi bliznami, które pozostają na zawsze. Trądzik nie jest bowiem drobną zmianą skórną, którą można wyleczyć za pomocą kosmetyków i i wizyt w salonach kosmetycznych. Tego rodzaju dolegliwość wymaga konsultacji z lekarzem specjalistą – dermatologiem.
Rodzaje trądziku
W zależności od rodzaju zmian skórnych inne jest leczenie. Od właściwie dobranych leków zależy ich skuteczność oraz efekty. Warto więc dobrze wiedzieć, z jakim trądzikiem ma się do czynienia. Nie każdy jednak wie, że jego odmian jest kilka:
Trądzik młodzieńczy to najbardziej powszechne zmiany skórne. Ich przyczyną jest burza hormonalna, dlatego najczęściej pojawia się u osób w wieku dojrzewania. Za pojawianie się tego rodzaju trądziku odpowiedzialne są przede wszystkim androgeny, których poziom gwałtownie wzrasta w okresie dojrzewania, przez co gruczoły skórne zaczynają produkować zbyt dużą ilość łoju. Objawia się to pryszczami – od zaskórników, poprzez grudki aż do krost wypełnionych płynem ropowiczym. W zależności od ilości hormonów, zmiany te są mniej lub bardziej zaostrzone. Zazwyczaj po ustaniu burzy hormonów trądzik młodzieńczy powinien samoistnie zniknąć nie pozostawiając trwałych śladów na skórze. Są jednak przypadki, w których konieczne jest dłuższe leczenie. W trakcie walki z trądzikiem zaleca się wizyty u dermatologa oraz dbanie o cerę za pomocą specjalnych kosmetyków przeznaczonych do tego typu problemów skórnych.
Trądzik ropowiczy jest nieco rzadziej występującą odmianą zmian powstających na skórze. Mimo tego walka z nim jest uporczywa, a jej efekty nie zawsze w stu procentach zadowalające. Objawem tej choroby są bowiem zaskórniki, grudki, krosty oraz bolesne torbiele. Szczególnie te ostatnie są przyczyną nieestetycznych blizn, które powstają po ustąpieniu choroby.
Trądzik skupiony to dolegliwość, która szczególnie dotyka mężczyzn. Poza tradycyjnymi zmianami skórnymi pojawiają się jednocześnie nacieki, które są głębokie oraz torbiele wypełnione płynem ropowiczym. Często zdarza się, że te dwa rodzaje pryszczy łączą się ze sobą powodując rozległe zmiany trądzikowe. Są one niezwykle bolesne i uporczywe, ponieważ walka z nimi bywa długotrwała i jest skuteczna tylko przy użyciu odpowiednich leków. Niestety, ale trądzik skupiony pozostawia szpecące blizny na całym ciele, ponieważ tego typu zmiany dotyczą nie tylko twarzy, ale również pleców, ramion, klatki piersiowej, a nawet pośladków i okoli pach.
Trądzik bliznowaty to szczególna odmiana zmian skórnych, ponieważ może występować samodzielnie lub w połączeniu z trądzikiem skupiony, jak również ropowiczym. W takiej sytuacji walka z trądzikiem staje się długa i bolesna, a jej efektem są bliznowce, czyli twarde guzy o nieregularnym kształcie.
Trądzik piorunujący to kolejna bardzo ciężka odmiana tej pospolitej choroby. Już sama nazwa wskazuje, że zmiany skórne są niezwykle ekspansywne. Dotykają nie tylko skóry, ale całego organizmu. Osobie dotkniętej trądzikiem piorunującym towarzyszy gorączka oraz bóle stawów, podwyższony poziom OB i leukocytów. Po ustąpieniu choroby, jak i w trakcie jej trwania, na skórze pozostają głębokie blizny. Warto wiedzieć, że tego rodzaju trądzik występuje wyłącznie u mężczyzn.
Trądzik niemowlęcy to szczególny rodzaj trądziku, ponieważ dotyka wyłącznie maluchy. Pojawia się dosyć często u dzieci w pierwszym roku życia. Zazwyczaj zaskórniki, krostki i grudki nie pozostawiają trwałych zmian, jednak w niewielki odsetek dzieci cierpi z powodu nieestetycznych blizn, które są efektem trądziku pojawiającego się u starszych niemowląt.
Trądzik różowaty dotyczy starszych osób, ponieważ będących w wieku 25-60 lat. Jest on bezpośrednio związany z cerą naczynkową, a konkretnie z zaburzeniami w prawidłowym działaniu naczyń krwionośnych. Występuje więc wyłącznie na twarzy w tzw. strefie T, a więc na brodzie, w okolicach nosa oraz na czole. Ta odmiana trądziku bywa uporczywa, a czasem może przerodzić się w przerost tkanki skórnej, co wymaga interwencji chirurgicznej.
Trądzik kosmetyczny to efekt źle dobranych kosmetyków do rodzaju cery. Wystarczy zmienić je na łagodniejsze i lepiej przystosowane do danego typu skóry, aby pozbyć się trądziku.
Trądzik mechaniczny jest dość specyficznym rodzajem zmian skórnych, ponieważ nie ma nic wspólnego ze zmianami hormonalnymi oraz łojotokiem. Jego przyczyną jest bowiem pocieranie naskórka, co w efekcie doprowadza do podrażnienia oraz zatkania gruczołów łojowych. Doprowadzić do tego może nieodpowiednia odzież – zbyt ciasna, szorstka i nieprzepuszczająca powietrza.
Jak leczyć i zapobiegać?
Odpowiednie leczenie, a w niektórych przypadkach wyłącznie prawidłowa kosmetyka potrafi niemal zdziałać cuda. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z istoty takiego działania. Nie można lekceważyć żadnych zmian skórnych. Bez względu na rodzaj konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty, a więc dermatologa, który pomoże wybrać odpowiednie lekarstwa lub zaleci skuteczne kosmetyki. Tylko w ten sposób można uniknąć szpecących blizn, choć niektóre przypadki są na tyle poważne, że nawet długotrwałe leczenie nie przyniesie stuprocentowego zadowolenia. Nie warto jednak ryzykować, tylko jak najszybciej udać się do lekarza. A jakie leki najczęściej przepisuje lekarz? Zdecydowanie pomocne w walce z trądzikiem są:
leki hormonalne – często powstawanie trądziku jest skutkiem zaburzeń w gospodarce hormonalnej, dlatego tego rodzaju leki regulują poziom hormonów, a tym samym likwidują trądzik
antybiotyki – ich zadaniem jest zwalczenie bakterii odpowiedzialnych za pojawianie się zmian trądzikowych, mogą być podawane doustnie oraz miejscowo w postaci kremów i maści
retinoidy – są to leki, które stosuje się miejscowo na zmiany skórne
leki przeciwgrzybicze – doskonale sprawdzają się w walce z trądzikiem, którego przyczyną są różnego rodzaju grzyby rozwijające się w ludzkim organizmie
sterydy – to niezwykle silne leki, które najskuteczniejsze są tylko podczas ich stosowania, nie ma bowiem stuprocentowej pewności, że po zakończeniu leczenia sterydami pryszcze nie powrócą. Zazwyczaj jednak sterydy na tyle silnie działają, że skutecznie zwalczają problem. Jednocześnie należy liczyć się z zmianami w organizmie, ponieważ sterydy często powodują znaczny przyrost masy ciała, szczególnie jeśli są długotrwale stosowane.

Oprócz obowiązkowego leczenia za pomocą farmaceutyków zaleca się również odpowiednie dbanie o skórę. Przydatne w tym są kosmetyki przeznaczone do różnego typu problemów z cerą. Do najbardziej podstawowych należą: żel do mycia twarzy, tonik oraz kremy o działaniu antytrądzikowym. Dobrze, jeśli kosmetyki mają w swoim składzie olejki herbaciane, arganowe, oczar wirginijski, aloes, wyciąg z bratka, witaminy z grupy B, D oraz K. Nie zaleca się natomiast stosowania różnego rodzaju peelingów, ponieważ efektem tego jest wyłącznie zwiększenie liczby wyprysków, gdyż peeling rozsiewa bakterie po całej skórze.
Warto również wspomóc leczenie farmakologiczne domowymi sposobami, które są sprawdzone. Zbawienną moc mają truskawki, drożdże, miód, kefir, jajka, ziarna zbóż oraz sól z Morza Martwego. Produkty te są źródłem cennym witamin i minerałów niezwykle pomocnych w walce ze zmianami skórnymi. Warto robić z nich wyciągi i maseczki. Przepisy na nie znaleźć można w Internecie oraz specjalistycznej literaturze.
Chcąc złagodzić trądzik lub całkowicie mu zapobiegać, warto stosować się do kilku reguł:
należy ograniczyć alkohol, pikantne oraz tłuste jedzenie, kakao
należy stosować kosmetyki odpowiednie do rodzaju swojej cery
nie warto zbyt intensywnie się opalać
należy dokładnie osuszać skórę po umyciu
dobrze jest unikać stresu
koniecznie należy unikać wyciskania wyprysków
warto uzupełniać niedobory witamin, szczególnie tych z grupy B, D oraz K
dobrze też dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ wiele problemów z cerą wywoływanych jest przez…chore zęby
jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że nie są to rozwiązania dla każdego. Ich skuteczność jest wysoka szczególnie u osób, których gospodarka hormonalna nie jest zaburzona.
Co potem?
Czy trądzik pozostawia trwałe ślady? Czy wszystkie blizny da się całkowicie zlikwidować? Te oraz podobne pytania zadaje sobie każdy, kto walczy ze zmianami skórnymi. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna zna skuteczne metody redukcji blizn i przebarwień powstałych na skutek zmian trądzikowych. Jednak stuprocentowa skuteczność nie jest możliwa w każdym przypadku. Wszystko zależy od rodzaju trądziku – jego nasilenia, przebiegu, długości trwania. Dlatego tak ważne jest podjęcie w odpowiednim momencie leczenia. Dzięki temu blizny nie stają się tak głębokie, duże oraz liczne.
Obecnie najskuteczniejszą metoda usuwania blizn potrądzikowych jest wykorzystanie lasera. Jednak aby to było możliwe należy całkowicie pozbyć się ropnych zmian skórnych. Tylko wówczas można rozpocząć usuwanie blizn za pomocą lasera. Zazwyczaj zmiany są diametralne – od częściowego po całkowite usunięcie blizn.