Trądzik młodzieńczy – pospolity problem

Trądzik młodzieńczy – pospolity problem
Trądzik to zmora większości nastolatków. W wieku dojrzewania, kiedy w organizmie młodego człowieka buzują hormony dochodzi do zmian skórnych, które znacząco wpływają na wygląd znacznie obniżając jego poziom.

Niektórzy walczą więc z uporczywymi pryszczami, inni mają więcej szczęścia, ponieważ dokuczają im jedynie niewielkie zaskórniki i małe krostki. Są też i tacy, których natura oszczędziła i nie przysporzyła kłopotów z trądzikiem. U młodzieży najpopularniejszym rodzajem zmian skórnych jest trądzik pospolity, nazywany też młodzieńczym ze względu na wiek osób, którym dokucza – jest to aż 75%-90% nastolatków (85% chłopców i 80% dziewcząt)! Jednak tego typu zmiany skórne nie są efektem wyłącznie burzy hormonalnej szalejącej w młodym organizmie. Dotyka także starsze osoby i choć jest powodem zmian w gospodarce hormonalnej to zdecydowanie nie mają one nic wspólnego z okresem dojrzewania.
Przyczyny powstawania trądzika pospolitego
Trądzik pospolity to choroba przewlekła aparatu włosowo-łojowego. Jest spowodowana wydzielaniem nadmiernej ilości łoju. Jakie są tego przyczyny? Zazwyczaj zaburzenia w prawidłowym funkcjonowaniu gospodarki hormonalnej. W przypadku, gdy w organizmie za dużo pojawia się androgenów, hormonów odpowiedzialnych m.in. za wydzielanie łoju, pojawiają się zmiany skórne. Tak dzieje się u większości nastolatków. Jednak i osobom starszym doskwiera ta nieprzyjemna przypadłość. W ich przypadku przyczyna takiego stanu zdrowia również mogą być hormony jednak wywołane zażywaniem tabletek hormonalnych lub menopauzą. Odpowiedzialne za powstawanie trądziku pospolitego bywają również czynniki genetyczne. U osób, które zmagają się z tego typu dolegliwością stwierdza się obecność rozmaitych grzybów i bakterii, których liczba drastycznie, bo aż dziesięciokrotnie, wzrasta w przypadku stanów zapalnych skóry, a więc we wszystkich tych miejscach, w których pojawiają się ropne wykwity.
Objawy choroby
zaskórniki zamknięte i otwarte
grudki
guzki
krosty
pseudocysty
torbiele ropne

Wszystkie wymienione objawy nie muszą występować jednocześnie. Zazwyczaj od ich rodzaju zależy również typ trądziku. Może mieć on łagodny przebieg, wówczas na ciele pojawiają się zaskórniki i drobne krostki, ale może również bardzo dokuczać, wówczas chory zmaga się z bolesnymi i nieestetycznymi torbielami wypełnionymi płynem ropowiczym. W zależności od rodzaju trądziku, objawy nieco różnią się od siebie. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wyciskanie krost, torbieli i zaskórniki może jedynie pogorszyć stan skóry. Jeśli chce się skutecznie i szybko wyleczyć, koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty – dermatologa, który ustali odpowiedni sposób leczenia.
Metody leczenia

Trądzik pospolity najskuteczniej leczy się za pomocą środków farmakologicznych. Dermatolog zazwyczaj przepisuje leki doustne w połączeniu ze specyfikami stosowanymi miejscowo. Często stosuje się więc leki przeciwłojotokowe oraz przeciwzapalne w postaci żeli i roztworów oczyszczających oraz kwasu salicylowego. Ich zadaniem jest dogłębne oczyszczanie skóry. W przypadku niewielkich lub średnich zmian trądzikowych skuteczne okazują się być pudry, zawiesiny, aerozole oraz pasty. Z kolei w celu zmniejszenia podrażnienia skóry oraz zmniejszenia zaskórników należy stosować kwas witaminy A. często lekarze przepisują antybiotyki, sterydy oraz leki hormonalne, których zadaniem jest uregulowanie pracy hormonów w organizmie. Tego rodzaju leczenie jest jednak stosowane przy ostrym przebiegu choroby.
Należy mieć świadomość tego, że skuteczność kuracji zależy przede wszystkim od systematyczności. Niestety, ale leczenie trądziku pospolitego jest procesem długotrwałym i wiele osób przerywa je w pewnym momencie. Warto jednak wytrwać do końca, by móc cieszyć się piękną i zdrową cerą. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces gojenia należy powstrzymywać się od wyciskania wszelkiego rodzaju zaskórników, krostek, a przede wszystkim pryszczy, które są wypełnione płynem ropowiczym.
Im wcześniej osoba chora zgłosi się do dermatologa i rozpocznie odpowiednie leczenie, tym szybciej ma możliwość nawet całkowitego uporania się z uporczywymi zmianami skórnymi. Od tego zależy również wielkość oraz ilość blizn. Im szybciej odwiedzimy lekarza, tym szansa, że trądzik pospolity nie pozostawi żadnych śladów jest większa.
Co dalej?
Kiedy już leczenie się zakończy, a skóra zacznie wyglądać zdrowiej, warto odpowiednio o nią zadbać, by więcej nie powróciły zmiany trądzikowe. W tym celu należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz używać odpowiednich kosmetyków przeznaczonych do cery z problemami trądzikowymi. Wystarczy rano i wieczorem przemywać twarz żelem, a następnie tonizować ją. Zaleca się również stosowanie kremów o działaniu antybakteryjny. Na dzień warto zdecydować się na kremy matujące, ponieważ ważne jest to, by nie dopuścić do nadmiernego wydzielania łoju. Trzeba także unikać tłustych kremów, kosmetyków zawierających alkohol, mydeł zasadowych. Nie można przesuszyć skóry, ani wystawiać jej na nadmierną ekspozycję na słońce. Dobrze, jeśli kosmetyki do pielęgnacji cery trądzikowej zawierają w swym składzie alfa-hydroksykwasy lub beta-hydroksykwasy. Konieczne jest także przestrzeganie diety ubogiej w tłuste i pikantne potrawy, alkohol, kakao oraz orzechy.
Czy da się zapobiegać?
Ciężko jest całkowicie uniknąć zmian skórnych powstałych na skutek trądziku pospolitego, szczególnie, jeśli jest się w okresie dojrzewania. Wówczas wpływ na wygląd naszej skóry ma niezależna od nas gospodarka hormonalna. Warto jednak robić wszystko, by trądzik miał jak najłagodniejszy przebieg.