Skuteczna walka z zapaleniem trzustki

Skuteczna walka z zapaleniem trzustki
Zapalenie trzustki to poważna chorobą, której nie należy bagatelizować. Trzustka jest bowiem jednym z najważniejszych organów wewnątrzustrojowych, który odpowiada za pracę układu hormonalnego oraz trawiennego.

Jakiekolwiek upośledzenie trzustki prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu całego organizmu m.in. na skutek pojawiających się problemów trawiennych. Zapalenie trzustki dotyka przede wszystkim te osoby, które nadużywają alkoholu oraz papierosów, chorują na cukrzycę lub mają wrodzoną wadę narządu. Czynników powodujących schorzenie jest jednak znacznie więcej.
Przewlekłe zapalenie trzustki
Przewlekłe zapalenie trzustki to jeden z dwóch rodzajów tego schorzenia. Ze względu na przewlekły charakter prowadzi do upośledzenia pracy narządu oraz sprzyja powstawaniu cukrzycy. Jest to choroba o charakterze nienowotworowym, jednak stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka. Przyczyn jej powstania jest kilka:
czynniki toksyczno-metaboliczne (nadużywanie alkoholu, leków, papierosów, przewlekła niewydolność nerek)
czynniki genetyczne
czynniki autoimmunologiczne
czynniki zaporowe
Do podstawowych objawów ostrego zapalenia trzustki należy silny i długotrwały ból brzucha zlokalizowany w okolicy odcinka piersiowego lub lędźwiowego kręgosłupa, ma on charakter promieniujący, drastyczna utrata wagi oraz okresowo występująca żółtaczka.
Przewlekłe zapalenie trzustki ma dwie fazy. Pierwsza trwa nawet kilka lat i objawia się jedynie bólem brzucha oraz biegunkami. Kolejna ma już związek z powikłaniami, a więc dotyczy chudnięcia i cukrzycy.
Leczenie zapalenia trzustki powinno odbywać się pod nadzorem lekarza specjalisty. Gastrolog stwierdza, jakiego rodzaju jest to zapalenie i jakie leki są konieczne. Oprócz antybiotyków chory może przyjmować leki przeciwbólowe oraz preparaty trzustkowe, które są dostępne w aptece bez recepty. Ważne jest także, by leczenie wspomagać odpowiednią dietą – wysokokaloryczną, ale pozbawioną zbyt wielu tłuszczy i lekkostrawną. Posiłki powinny być małe, ale często i regularne oraz powinny dostarczać do organizmu odpowiednią ilość witamin i składników mineralnych. W sytuacji, gdy zapalenie trzustki to efekt alkoholizmu, pacjent powinien uczęszczać na specjalną terapię, która pozwoli mu zerwać z nałogiem.

Ostre zapalenie trzustki
W odróżnieniu od przewlekłego zapalenia trzustki, jego odmiana ostra jest bardziej gwałtowna, bolesna i ma charakter nagły. Często przebieg choroby jest ciężki, a leczenie musi odbywać się w szpitalu. Oprócz silnego bólu brzucha pojawia się również:
nudności i wymioty
gorączka
niedrożność jelit
Bywa i tak, że oprócz dolegliwości układu pokarmowego, pojawiają się przykre objawy ze strony układu krążenia, oddechowego, moczowego i nerwowego. Chory cierpi wówczas na przyspieszone bicie serca, ogólny niepokój, duszności, spadek ciśnienia, zmniejszoną ilość oddawanego moczu lub jego całkowity zanik, a nawet zaburzenia świadomości. W takich sytuacjach nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej wezwać pogotowie lub samodzielnie udać się do szpitala.
Powody powstania ostrego zapalenia trzustki są nieco inne niż w jej przewlekłej odmianie. Przyczyny to głównie nowotwór trzustki, wady rozwojowe trzustki, alkoholizm, zażywanie niektórych leków, niedokrwienie, mocznica, cukrzyca, złe nawyki żywieniowe. Jak zatem widać, powody rozwoju choroby są niezwykle poważne i nie można ich bagatelizować.
Leczenie ostrego zapalenia trzustki również jest inne. Najczęściej konieczna jest hospitalizacja, a niekiedy również zabieg chirurgiczny. Oprócz tego niebagatelną role odgrywa prawidłowa dieta. Jest ona w zasadzie podstawą w dochodzeniu do zdrowia. Koniecznie trzeba wyeliminować tłuszcze z menu, jeść posiłki lekkostrawne z dużą ilością węglowodanów, by trzustka mogła się odbudować.
Bardzo istotne jest, by stosować się do zaleceń lekarza zarówno podczas leczenia, jak i po jego zakończeniu. Koniecznie trzeba zmienić zły styl życia i nieodpowiednie nawyki żywieniowe. Jest to tak ważne, ponieważ ostre zapalenie trzustki może powrócić, jeśli chory nie będzie o siebie dbał.