Ropień zęba – bolesny problem

Ropień zęba – bolesny problem
Choroby zębów są zazwyczaj nie tylko bardzo dokuczliwe, ale również niebezpieczne. Nieleczone stany zapalne potrafią doprowadzić do poważnych powikłań, które w skrajnych przypadkach mogą zagrażać nawet ludzkiemu życiu.

Dlatego tak ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej, profilaktyka oraz szybko rozpoczęte leczenie w razie konieczności. Jedną z częstych i niezwykle bolesnych przypadłości jest ropień zęba. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby w przyszłości móc jak najszybciej pozbyć się tego problemu.
Ropień zęba – czym jest i jak powstaje?
Jest to stan zapalny tkanek, które znajdują się wokół wierzchołka korzenia zęba. Są to ropne stany zazwyczaj o ostrym przebiegu. Rozwijają się w miazdze zęba. Bakterie, które się w niej mnożą przedostają się do tkanek okołozębowych. To właśnie w nich gromadzi się ropa tworząc tym samym stan zapalny. Nieleczony ropień zęba doprowadza do powstawania bardziej zaawansowanych stadiów choroby.
Objawy
silny ból zęba oraz dziąsła
opuchlizna dziąsła
ból przy nagryzaniu oraz uciskaniu policzka w pobliżu ropnia
gorączka
ograniczone otwieranie ust

Wszystkie wymienione objawy mają charakter ogólny i są sprawą indywidualną, nie muszą u każdego pojawić się jednocześnie. Ponadto, wyróżnia się 3 stadia tej choroby, a każdemu z nich towarzyszą nieco inne objawy:
Ropień okołowierzchołkowy to stan zapalny, który dotyka wyłącznie miazgi oraz tkanek znajdujących się wokół wierzchołka korzenia zęba. W tym przypadku pojawia się silny ból podczas nagryzania, jak również ból samoistny, który promieniuje na twarz i okolice uszu, silna reakcja na ciepło, wrażenie, że ząb jest wypychany z zębodołu, przebarwianie zęba, który staje się ciemniejszy, poluzowanie zęba w zębodole oraz gorączka.
Ropień podokostnowy jest efektem nieleczenia wcześniejszego stanu zapalnego. Ropa niszczy już nie tylko tkanki okołozębowe, ale dostaje się również do kolejnych warstw atakując okostną. Towarzyszy temu silny ból, wysoka gorączka oraz wszystkie objawy, które występują przy ropniu okołowierzchołkowym, jednak są dużo bardziej nasilone.
 Ropień podśluzówkowy pojawia się wtedy, gdy ropa dostaje się pod błonę śluzową. Jest to ostatnia faza choroby, jaką jest ropień zęba. Towarzyszy jej ból, gorączka i obrzęk pobliskich tkanek zęba.
Jak leczyć?
Przede wszystkim nie samodzielnie. Jeśli zaobserwuje się jakikolwiek z wyżej wymienionych objawów koniecznie należy zgłosić się jak najszybciej do dentysty. Nieprawidłowo lub wcale nie leczony ropień zęba potrafi doprowadzić do poważnych powikłań z ekstrakcją zęba włącznie. Nie warto narażać się na dodatkowy ból oraz dyskomfort spowodowany ubytkiem w uzębieniu. W skrajnych wypadkach ropień zęba może skutkować hospitalizacją. W związku z tym jak najszybciej należy umówić wizytę u lekarza. Ale jak do niej dotrwać? Warto robić zimne okłady oraz płukać jamę ustną zimną wodą. Pod żadnym pozorem nie można rozgrzewać zmienionego chorobowo miejsca! Należy unikać nagryzania oraz spania na bolącej stronie. Można zażywać leki przeciwbólowe, jednak w niektórych przypadkach nie dają praktycznie żadnych efektów.
Wizyta u dentysty
Kiedy już dotrze się do lekarza, należy poddać się leczeniu kanałowemu zęba. Poprzedza je usunięcie ropy poprzez nacięcie na dziąśle. W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić leczenie antybiotykami oraz lekami przeciwzapalnymi, jest to jednak możliwe tylko w przypadku występowania ogólnych objawów choroby. W skrajnych sytuacjach konieczne okazuje się usunięcie zęba. Całe leczenie ma na celu zlikwidowanie istniejącego stanu zapalnego oraz niedoprowadzenie do jego rozprzestrzenienia się na pozostałe tkanki.