Przykre dolegliwości żołądkowe

Przykre dolegliwości żołądkowe
Choroby układu pokarmowego są współcześnie plagą ludzkości. Dlaczego tak się dzieje? W znacznej mierze przyczynia się do tego niezdrowy tryb życia związany z ciągłym pośpiechem, stresem i niezdrowym odżywianiem.

Wynikiem tego są rozmaite choroby żołądka. Do najczęstszych należą:
wrzody
nowotwór
zapalenia
zaburzenia czynnościowe
zespół dolegliwości po wycięciu żołądka
Warto umieć rozpoznawać już pierwsze objawy, aby jak najszybciej zgłosić się do gastrologa i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wówczas ma się większe szanse nawet na całkowite wyleczenie.
Wrzody żołądka
Wrzody to powszechna dolegliwość. Dotyczy tak samo mężczyzn, jak i kobiet. Polega na tworzenia się w błonie śluzowej żołądka rany w postaci ubytku. Może mieć od kilku nawet do kilkunastu centymetrów średnicy. W przykry sposób daje o sobie znać za pomocą silnego, nawracającego bólu. Wrzody są bowiem podrażniane przez soki żołądkowe i pokarm, szczególnie, jeśli jest on niezdrowy i nieregularnie przyjmowany. Bardzo duże znaczenie dla tworzenia się, jak i rozwoju wrzodów żołądka ma kilka czynników: stres, palenie papierosów, niezdrowe jedzenie, nieregularne spożywanie posiłków spowodowane ciągłym pośpiechem oraz zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Przyjmuje się, że bakteria ta aż w 70% odpowiada za zachorowania na wrzody żołądka.
Objawy wrzodów żołądka są łatwe do rozpoznania. Należą do nich: bóle żołądka, nieprzyjemny smak w ustach, zgaga, czkawka, odbijanie, nudności oraz wymioty, widoczna utrata wagi oraz zanik apetytu.
Nieleczone lub źle leczone wrzody żołądka potrafią spowodować poważne powikłania. W takiej sytuacji wrzód powiększa się, aż może dojść do jego pęknięcia, czyli całkowitego przedziurawienia błony śluzowej żołądka w miejscu pojawienia się wrzodu. Wówczas pojawia się nagły i silny ból, może dojść do krwotoku wewnętrznego. Inne powikłania to problemy z przełykaniem, wymioty, zapalenie otrzewnej, szybka utrata masy ciała.
W przypadku podejrzenia o wrzody żołądka wizyta u gastrologa wiąże się z wykonaniem gastroskopii. Jest to badanie, które pozwala dokładnie przyjrzeć się ścianom żołądka od wewnątrz. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych, jednak wbrew obiegowej opinii nie jest on bardzo bolesny. Najważniejsze jest to, że gastroskopia jest konieczna przy ustalaniu leczenia schorzenia, dlatego warto się jej poddać. Badanie polega na wprowadzeniu do górnej części układu pokarmowego giętkiej i miękkiej rurki, która na końcu ma niewielką kamerkę oraz źródło światła. Trwa to zazwyczaj kilka minut. Podczas gastroskopii lekarz pobiera fragment materiału do badania histopatologicznego, aby potwierdzić lub wykluczyć chorobę nowotworową. Oprócz gastroskopii lekarz powinien również zlecić wykonanie badań laboratoryjnych, m.in. na obecność wirusa Helicobacter pylori. Leczenie polega na siedmiodniowej kuracji kombinacja leków składającą się m.in. z antybiotyków. Jeżeli kuracja nie poskutkuje, należy ją powtórzyć. W skrajnych przypadkach konieczny okazuje się zabieg chirurgiczny. Wówczas lekarz usuwa fragment ściany żołądka wraz z wrzodem. Po skutecznym leczenie zachowawczym powstaje blizna. Zdarza się, że jest ona na tyle duża, że utrudnia przechodzenie pokarmu do żołądka. Skutkiem tego jest silny ból, odbijanie oraz wymioty. Jedyną skuteczną metodą na poradzenie sobie z powstałym problemem jest operacja. Warto wspomóc leczenie zmianą trybu życia na zdrowszy. W przypadku wrzodów żołądka konieczne jest zwolnienie tempa swojego życia, aby móc zacząć regularnie i zdrowo się odżywiać. W diecie powinny znaleźć się lekkostrawne potrawy, warto unikać ostrych przypraw, soli, tłuszczu, papierosów, kawy, mocnej herbaty. W miarę możliwości powinno się unikać sytuacji stresowych. Dobrze jest również nauczyć się radzić sobie ze stresem, aby nie wpływał on już tak negatywnie na zdrowie. Przygotowując posiłki pamiętajmy, by porcje były niewielkie, za to częste. Powinno się bowiem jeść nawet do 7 razy w ciągu całego dnia. Nie bez znaczenia jest również higiena całego ciała, jak i w kuchni, podczas przyrządzania potraw i jedzenia.
Nowotwór
Rak żołądka to poważna choroba, często skutkująca śmiercią. Na szczęście współczesna medycyna potrafi radzić sobie nawet z najcięższymi chorobami. Nawet jeśli nie da się całkowicie wyleczyć pacjenta, to są duże szanse na złagodzenie objawów. Aby to jednak było możliwe, konieczne jest szybkie zgłoszenie się do gastrologa oraz nielekceważenie swojego stanu zdrowia.
W przypadku nowotworu żołądka przyczyny jego powstawania nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że w dużej mierze przyczynia się do tego bezkwaśność soku żołądkowego, spożywanie wędzonych, kwaszonych, spleśniałych oraz sfermentowanych potraw. Objawy często są mało charakterystyczne. Bardzo często jest tak, że przez dłuższy czas nowotwór w ogóle nie daje o sobie znać. Dopiero kiedy jest bardzo duży i niewiele da się z nim zrobić, chory zaczyna odczuwać ból, traci apetyt, bardzo szybko chudnie, ma objawy niestrawności. Niestety, objawy te są niezwykle podobne do tych, które towarzysza innych schorzeniom żołądka, np. wrzodom, dlatego bywają bagatelizowane lub w nieodpowiedni sposób leczone. Aby przekonać się, czy w żołądku rzeczywiście rozwija się nowotwór, należy wykonać gastrologię. Jest to badanie, podczas którego możliwe staje się pobranie fragmentu narządu do badania histopatologicznego. Zabieg nie jest przyjemny, ponieważ polega na wprowadzeniu przez jamę ustną i przełyk aż do żołądka miękkiej rurki zakończonej kamerką. Zazwyczaj trwa jednak krótko, bo kilka minut, i dzięki zaawansowanej technologii oraz umiejętnością lekarza specjalisty jest prawie wcale bezbolesny, a uczucie dyskomfortu jest jedynie subiektywne.
Jeżeli nowotwór zostanie wykryty odpowiednio szybko, chory ma szansę na wyleczenie. Niezbędny jest do tego zabieg chirurgiczny. Lekarz usuwa poprzez wycięcie guz nowotworowy wraz z otaczającymi go tkankami. Niestety, w niektórych przypadkach jest za późno na takie działanie. Warto więc robić wszystko, by zapobiegać powstawaniu raka. W tym celu należy regularnie się badać, jeżeli ma się wrzody żołądka, efektywnie leczyć zakażenia wywołane przez Helicobacter pylori, należy leczyć bezkwaśność skoków żołądkowych, ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z potraw wędzonych, kwaszonych peklowanych oraz nieświeżych, regularnie i zdrowo się odżywiać oraz dbać o higienę.

Zapalenie żołądka
Zapalenie to kolejny poważny rodzaj choroby żołądka. Może ono mieć charakter ostry lub przewlekły. Ustala się to na podstawie częstości oraz nasilenia objawów, a są nimi:
ból w środkowej części nadbrzusza, ból ten ma charakter piekący, gniotący lub kurczowy
nudności i wymioty
gorączka
złe samopoczucie
biegunka
osłabienie
W niektórych przypadkach zapaleniu żołądka towarzyszyć może nawet krwotok. W znacznej mierze jest to skutek nadużywania alkoholu oraz zażywania niektórych leków (z zawartością salicylany, a więc Polopiryna czy Calcipiryna). Krwawienie pojawia się w błonie śluzowej żołądka, która jest uszkodzona. W takiej sytuacji często jednocześnie pojawiają się wymioty. Są one jednak charakterystyczne, bo przypominają fusy od kawy – są ciemne. Chory odczuwa wzmożone osłabienie, cierpi na spadek ciśnienia, ma przyspieszone tętno i smołowate stolce.
Powodem powstania zapalenia żołądka jest nieodpowiednia dieta, na którą składają się ciężkostrawne, nieświeże pokarmy, niektóre bakterie, toksyczne związki chemiczne, niektóre leki oraz nikotyna, która dodatkowo podtrzymuje i zaostrza chorobę.
Wizyta u lekarza wiąże się z wykonaniem gastroskopii, badań laboratoryjnych, zebraniu wywiadów oraz określeniu zdolności wydzielniczych błony śluzowej żołądka za pomocą sondy. Zanim chory uda się do gastrologa, powinien natychmiast odstawić czynniki, które pogarszają jego stan. Najlepsza w tym celu jest ścisła dieta składająca się z lekkostrawnych posiłków (suchary i gorzka herbata). W ciężkich przypadkach specjalista zaleca lecenie szpitalne.
Zaburzenia czynnościowe żołądka
Zaburzenia czynnościowe żołądka to specyficzny rodzaj choroby żołądka. Opiera się on bowiem na nerwicy narządowej, która zaburza prawidłową pracę narządu, w tym przypadku żołądka. Objawy są bardzo charakterystyczne i można je łatwo rozpoznać. Jest to przede wszystkim ból o charakterze nerwicowym, pojawia się więc nagle, napadowo i jest bardzo silny. Powstaje na skutek nagłego skurczu błony mięśniowej żołądka. Ten z kolei jest efektem wcześniejszego silnego zdenerwowania. Czasami pojawia się również odbijanie jednak pozbawione jakiegokolwiek smaku i zapachu. Szczególnie zaniepokoić powinny chorego
Lekarz, chcąc rozpoznać chorobę, musi dokładnie przebadać pacjenta i wykluczyć obecność innych schorzeń. Leczenie w takim przypadku ma charakter ogólnoustrojowy, ponieważ jego zadaniem jest przywrócenie sprawności ośrodkowego i autonomicznego układu nerwowego. Dieta nie jest więc w tym przypadku konieczna, chociaż spożywanie pokarmów lekkostrawnych na pewno przyspieszy leczenie i złagodzi dolegliwości. Również leki nie są tutaj najlepszym rozwiązaniem. Idealna sytuacja to taka, gdy chory może maksymalnie odciąć się od sytuacji stresowych, ponieważ to właśnie ten czynnik w głównej mierze odpowiada za powstawanie i rozwój choroby. Jeśli więc chory ma „napady” bólu, wystarczy podać mu jedynie leki o działaniu uspokajającym i wyciszającym. Warto też regularnie pić herbatki ziołowe, np. z liści melisy. Adekwatne są również tabletki rozkurczowe. Także rozgrzewanie, np. za pomocą termoforu, brzucha w miejscu pojawienia się bólu może przynieść odczuwalną ulgę.
Warto zapobiegać powstawaniu tej choroby żołądka poprzez uregulowanie swojego trybu życia. Konieczne jest unikanie stresu oraz umiejętne radzenie sobie z nim, aby nie oddziaływał tak mocno na stan zdrowia. To właśnie nerwowe sytuacje mają zasadniczy wpływ na powstawanie i rozwój zaburzeń czynnościowych żołądka. Warto wiedzieć, że długotrwały stres potrafi dać o sobie znać w postaci choroby nawet po kilku miesiącach. W przypadku tego typu schorzenia niewielkie znaczenie ma odpowiednia dieta oraz regularne spożywanie posiłków, choć przestrzeganie tych zasad z pewnością nie zaszkodzi, a nawet nieco złagodzi przykre dolegliwości.
Zespół dolegliwości po wycięciu żołądka
Choroby żołądka, takie jak nowotwór czy wrzody bardzo często prowadzą do wycięcia fragmentu narządu. Raz jest on mniejszy, raz większy. Zawsze jednak sprowadza się do przejściowych kłopotów. Objawy po usunięciu żołądka nazywane są zespołem poresekcyjnym i są dość charakterystyczne. Przede wszystkim chory zaraz po spożyciu posiłku, nawet niewielkiego, ma uczucie pełności. Dotyczy to szczególnie tych produktów pokarmowych, które są bogate w węglowodany. Towarzyszy temu osłabienie, a nawet omdlenia, przyspieszone bicie serca, osłabienie wzroku. W niektórych przypadkach dochodzi do tego biegunka, nudności oraz wymioty. Dowiedziono, że takim stanom sprzyja pozycja stojąca, zarówno podczas spożywania pokarmów oraz napojów, jak i później. W związku z tym, o ile jest to możliwe, zaleca się leżenie podczas jedzenia i picia, oraz po zakończeniu posiłku. Objawy są wówczas mocno złagodzono, a nawet całkowicie ustępują. Ważne jest także spożywanie niewielkich, ale częstych, posiłków. Koniecznie też należy ograniczyć węglowodany w swojej diecie, szczególnie zaś cukry proste. Warto podkreślić, że objawy z czasem ustępują, ponieważ organizm przyzwyczaja się i przystosowuje do zaistniałej sytuacji, a więc do usunięcia fragmentu żołądka.
Zespół poresekcyjny jest skutkiem nagłego opróżniania żołądka oraz niezwykle szybkim rozciąganiem. Objawy są związane z układem pokarmowym oraz sercowo-naczyniowym. Jeśli zespół jest późny, to opisane objawy pojawiają się u chorego około 1-2 godzin po spożyciu silnie słodzonych pokarmów lub wypiciu słodzonego napoju.