Poznaj prawdę o badaniach gastrologicznych

Poznaj prawdę o badaniach gastrologicznych
Dzisiejszy niezdrowy tryb życia coraz częściej zmusza nas do wizyt u gastrologa. Ten specjalista od chorób układu pokarmowego pomaga zwalczyć nieprzyjemne dolegliwości związane z różnego rodzaju schorzeniami.

Warto więc przede wszystkim zapobiegać nie tylko rozwojowi, ale w ogóle powstawaniu chorób układu pokarmowego, ponieważ należą one do niezwykle bolesnych oraz niebezpiecznych. Ponadto wiążą się z długotrwałym leczeniem. Lepiej więc zmienić swoje niezdrowe nawyki żywieniowe, zwolnić nieco tempo życia oraz w miarę możliwości unikać sytuacji stresowych. Jeśli jednak pojawi się taka konieczność, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza specjalisty – gastrologa. Przeprowadzi on konieczne badania i na podstawie diagnozy dobierze właściwe leki. Niestety, ale wiele osób unika wizyt u gastrologa ze względu na paraliżujący strach przez badaniami, które obrosły już w legendy. Powszechnie uważa się, że są niezwykle bolesne i nieprzyjemne. Aby dowiedzieć się, czy to rzeczywiście prawda, warto poszerzyć swoją wiedzę na temat zabiegów wykonywanych na oddziałach gastroenterologicznych.

Badania u gastrologa – endoskopia
Pod tajemniczym, a przez to groźnie brzmiącym pojęciem „endoskopia” kryje się zespół badań służących do przyjrzenia się od wewnątrz układowi pokarmowemu. Jest to możliwe dzięki wprowadzaniu do układu giętkiej, miękkiej rurki zakończonej źródłem światła oraz mikroskopijną kamerką. Przyrząd ten nazywany jest endoskopem i składa się z 3 części:
sonda, która dokładnie oświetla wybrany fragment
obrazowód przesyłający do komputera obraz zarejestrowany wewnątrz ciała
kanał narzędziowy, który umożliwia wprowadzenie do układu pokarmowego innych narzędzi niezbędnych do przeprowadzenia niewielkiego zabiegu, np. zatamowania krwawienia, usunięcia polipów z błony śluzowej lub usunięcia niewielkich ciał obcych, jak również pozwala na pobranie materiału do przeprowadzenia badań histopatologicznych

Dzięki dużej giętkości przewodu oraz zaawansowanej technologii możliwe jest przeprowadzenie niemal bezbolesnego badania.

Rodzaje endoskopii
Do najistotniejszych badań, które wykonuje gastrolog należy gastroskopia oraz kolonoskopia. Są to zabiegi pozwalające na dokładne przyjrzenie się wnętrzu układu pokarmowego. Gastroskopia wykonywana jest w przypadku chorób górnego odcinka tego układu, a więc przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Kolonoskopia natomiast umożliwia zdiagnozowanie schorzenia dotyczącego jelita grubego. W związku z tym, w pierwszym przypadku rurka endoskopu wprowadzana jest przez jamę ustną, poprzez przełyk aż do interesującego lekarza narządu. Z kolei przy kolonoskopii procedura ta odbywa się przez odbyt.

Gastroskopię dzieli się na:
ezofagoskopię – wziernikowanie przełyku
gastroskopię – wziernikowanie żołądka
gastroduodenoskopię – wziernikowanie dwunastnicy oraz żołądka
duodenoskopię – wziernikowanie samej dwunastnicy
intestinoskopię – wziernikowanie jelita czczego

Kolonoskopię dzieli się na:
anaskopis – wziernikowanie ostatniego odcinka odbytnicy
rektoskopię – wziernikowanie całej odbytnicy
rektoromanoskopię – wziernikowanie odbytnicy w połączeniu z przeprowadzeniem badania końcowego odcinka esicy
sigmoidoskopię – badanie odbytu oraz esicy
kolonoskopia – badanie całego jelita grubego

Kiedy konieczna jest endoskopia?
Lekarz wykonuje badania endoskopowe w przypadku, gdy u pacjenta pojawi się któryś z wymienionych objawów sugerujący choroby układu pokarmowego:
ból brzucha
nudności i wymioty
biegunka lub zaparcia
gazy i wzdęcia
zmiany w oddawaniu stolca
krwawienie z odbytu
problemy z przełykaniem
odbijanie
zgaga

Jeśli zaobserwuje się u siebie którykolwiek z powyższych objawów, a jego nawroty będą często i uciążliwe, koniecznie należy jak najszybciej zgłosić się do gastrologa, który zdiagnozuje chorobę i ustali odpowiednie leczenie.

Jak przygotować się do endoskopii?
Endoskopia to zespół dość specyficznych badań. Konieczne jest więc odpowiednie przygotowanie się do nich. W przypadku gastroskopii pacjent powinien od rana nic nie jeść, aby móc przystąpić do zabiegu na czczo, koniecznie należy powiadomić lekarza o cukrzycy, ciąży, karmieniu piersią oraz przyjmowaniu leków obniżających ciśnienie krwi. Pozostałe leki, które przyjmuje się na co dzień należy wziąć w takiej dawce, jak zazwyczaj. Kolonoskopia wymaga nieco większych przygotowań. Przede wszystkim jelito grube musi być całkowicie oczyszczone. W Tym celu pacjent powinien maksymalnie się wypróżnić. Aby było to możliwe, podaje się mu leki o działaniu oczyszczającym i przeczyszczającym, przez kilka dni przed zabiegiem jest na płynnej diecie, a w razie konieczności wykonuje się lewatywę. Istotne jest także powiadomienie lekarza o przyjmowaniu aspiryny, witaminy E, insuliny oraz niesterydowych środków przeciwzapalnych.

Czy endoskopia boli?
O badaniach endoskopowych krążą legendy. Powszechnie uważa się, że są to badania bardzo bolesne i powodujące duży dyskomfort. W rzeczywistości są one nieprzyjemne, jednak nie aż tak bardzo, jak zwykło się uważać. Przede wszystkim, giętka i miękka rurka pozwala na sprawne wprowadzenie jej do układu pokarmowego. A niektórych przypadkach podaje się pacjentowi leki uspokajające, a pojawiające się podczas gastroskopii odruchy wymiotne są jak najbardziej naturalne w takiej sytuacji. Zdarza się, że po kolonoskopii pacjent przez kilka dni będzie odczuwał pewien dyskomfort związany z pojawieniem się wzdęć, kolki oraz zaparcia. Trzeba mieć jednak świadomość, że endoskopia jest konieczna, jeśli chce się wyleczyć z bolesnych i niebezpiecznych dolegliwości związanych z układem pokarmowym.

Co umożliwia badanie?
Badania endoskopowe są niezbędne w wielu przypadkach. Dotyczą przede wszystkim:
profilaktyki raka jelita grubego
osób z polipami jelita grubego
osób z usuniętymi polipami jelita grubego
sytuacji przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych
diagnostyki zaburzeń w oddawaniu stolca
krwawienia z odbytu
diagnostyki zmian zachodzących w błonie śluzowej układu pokarmowego
zaburzeń w przyjmowaniu jedzenia
bólów brzucha i żołądka