Pozbywamy się próchnicy, czyli kilka słów o plombie

Pozbywamy się próchnicy, czyli kilka słów o plombie
Próchnica zęba dotyka każdego – zarówno małych, jak i dużych. Na szczęście nie stanowi tak poważnego zagrożenia dla zdrowia, jak np. ropień zęba czy zapalenie okostnej. Nie wiąże się również z uporczywym bólem.

Jednak próchnicy trzeba pozbywać się jak najszybciej, aby nie atakowała zęba i nie doprowadziła do większych spustoszeń w jamie ustnej.
Usuwanie próchnicy jest powszechnie nazywane plombowaniem. Skąd ta nazwa? Wiąże się z tym, że po zlikwidowaniu miejsc zmienionych chorobą wypełnia się tak powstały ubytek specjalnym materiałem. To z łaciny pochodzi termin „plomba” (łac. plumbum). Jej rodzajów jest kilka. Do niedawna najbardziej powszechnym materiałem była plomba wykonana z amalgamatu. Jednak poza wytrzymałością niczym się nie wyróżniała. Nie jest bowiem ani estetyczna, ponieważ posiada ciemny kolor, ani zupełnie nieszkodliwa, gdyż wydziela rtęć, choć są to śladowe ilości tego pierwiastka. Obecnie odchodzi się od jej stosowania na rzecz materiałów kompozytowych, które dentysta podczas nakładania utwardza specjalną lampą stomatologiczną. Nie brakuje również osób, które zęby mają wypełnione złotem! Jednak bez względu na rodzaj, plombowanie zęba powinno charakteryzować się wysokim poziomem wytrzymałości, nieszkodliwością dla zdrowia człowieka oraz walorami estetycznymi.
Czy plombowanie zęba boli?
To pytanie zadaje sobie wiele osób. Zabieg ten nie jest bardzo bolesny, jednak do najprzyjemniejszych nie należy. Najmniej miłym momentem jest usuwanie próchnicy, ponieważ wiąże się to z borowaniem zęba, czyli wierceniem, na skutek którego odpada stwardniała część zęba zmieniona chorobowo. Nieprzyjemny jest już sam dźwięk narzędzia i wiercenia w zębie. Ból powstaje w miazdze, która jest silnie unerwiona. Dzieje się tak, gdy ząb jest żywy. W związku z tym pacjenci bardzo często proszą dentystów o miejscowe znieczulenie, dzięki któremu spokojnie udaje się wytrzymać cały zabieg.
Warto jak najwcześniej podjąć leczenie związane z usuwaniem próchnicy, ponieważ nagromadzenie bakterii w jamie ustnej może prowadzić do powstawania stanów zapalnych i dolegliwości, które zwykle nie są kojarzone z zębami, jak chociażby…trądzik. Regularnie odwiedzając lekarza i usuwając próchnicę, kiedy jest jeszcze niewielka, plombowanie zęba będzie prawie bezbolesne i szybkie. A przecież każdemu właśnie na tym zależy. Najlepiej jednak zapobiegać niż leczyć, dlatego dbajmy o higienę jamy ustnej. Jej brak jest najczęstszą przyczyną powstawania próchnicy zębów.