Ostrożnie z trzustką!

Ostrożnie z trzustką!
Trzustka jest jednym z narządów gruczołowych znajdujących się w ciele człowieka. Odpowiedzialna jest za wytwarzanie kilku hormonów, m.in. insuliny oraz glukagonu. Produkuje również sok trzustkowy, którego zadaniem jest trawienie.

Warto dbać o trzustkę, ponieważ chora potrafi dać przykre objawy. Do najczęstszych chorób trzustki należą:
ostre oraz przewlekłe zapalenie trzustki
nowotwór
torbiel
kamica przewodów trzustki
Objawy chorej trzustki
Ból – jest to najczęstszy objaw towarzyszący schorzeniom trzustki, jeśli nasila się koniecznie trzeba zwrócić się o pomoc do lekarza specjalisty – gastrologa – ponieważ taka sytuacja może zwiastować poważną chorobę trzustki.
Biegunka – charakterystyczna dla uszkodzonej trzustki jest biegunka tłuszczowa. W zależności od nasilenia choroby, stolec może być oddawana raz na dzień lub kilka dni, lub, dla odmiany, nawet 3-4 razy dziennie. Wypróżnienia się bolesne i gwałtowne, a sam stolec ma rzadką konsystencję, jest jasnobrązowy ma niezwykle nieprzyjemny zapach, przypominający zgniliznę. O tym, że jest to biegunka tłuszczowa, świadczą problemy podczas spłukiwania jej w toalecie. Duża zawartość tłuszczu powoduje, że stolec przykleja się do muszli klozetowej.
Znaczny spadek masy ciała – jeżeli chudnięcie jest nagłe i bez żadnego powodu, należy się zaniepokoić. Może to być znak choroby trzustki, która traci zdolności trawienne, a przez to organizm nie ma szans przyswoić sobie rozmaitych substancji, np. tłuszczy.
Świąd – powstaje na skutek gromadzenia się pod skórą kompleksów białkowych z bilirubiną. Jest to zapowiedź żółtaczki.
Wzmożony apetyt – dotyczy to sytuacji, gdy po obfitym posiłku ma się ochotę na coś słodkiego, a sytuacja taka jest nagminna. Wynika to z nieprawidłowego metabolizmu glukozy, za który odpowiada trzustka. Jest to efekt niszczenia komórek tzw. wysp trzustkowych, które produkują insulinę.
Jak sobie pomóc?
W przypadku chorób trzustki ważna jest odpowiednia dieta. Nie musi być tak rygorystyczna jak dieta odchudzająca, powinna jednak obejmować kilka niewielkich posiłków przyjmowanych w ciągu całego dnia w regularnych odstępach czasu. Nie można także zbyt mocno ograniczać kalorii, ponieważ chora trzustka, aby się zregenerować, potrzebuje odpowiedniej ich ilości.
Podstawowa zasada to jakość. Menu powinno obfitować w produkty najwyższej jakości, jak również bogate w potrzebne składniki. Doskonale do tego celu nadają się produkty pełnoziarniste, chude mięso drobiowe i wołowe, produkty mleczne oraz jaja. Kolejna zasada dotyczy jedzenia warzyw i owoców – w każdej postaci! Dobre są zarówno surowe, jak i gotowane oraz pieczone. Trzeba jednak wiedzieć, które owoce i warzywa są niewskazane dla chorej trzustki, ze względu na zbyt dużą zawartość naturalnych cukrów. Te zamieniają się w tłuszcz, którego nadmiar nie jest zdrowy dla trzustki. Dotyczy to m.in. bananów oraz winogron. Należy także ograniczyć przyjmowanie tłuszczy w innej postaci, np. podczas smażenia. Koniecznie trzeba też wybierać jak najmniej tłuste produkty. Wrogiem dla chorej trzustki są też słodycze. Warto na jakiś czas całkowicie z nich zrezygnować, a gdy trzustka się zregeneruje mocno ograniczyć.