Nie bójmy się wizyt u gastrologa!

Nie bójmy się wizyt u gastrologa!
W dzisiejszych czasach ciągły pośpiech, coraz częściej występujące sytuacje stresowe, nieodpowiednie nawyki żywieniowe, a nawet brak czasu na zjedzenie posiłku to główne przyczyny powstawania chorób układu pokarmowego.

Badania wyraźnie wskazują na wciąż rosnącą liczbę osób, które zmagają się z tego rodzaju dolegliwościami. A trzeba wiedzieć, że wiążą się one z długotrwałym leczeniem, pewnym dyskomfortem oraz uporczywym bólem. Czasami objawy te są niewielkie, innym razem wyraźnie dają o sobie znać. Dlatego nie warto czekać, aż ból stanie się na tyle uporczywy, że nie pozwoli prawidłowo funkcjonować. Lepiej jak najszybciej udać się do lekarza specjalisty, który zdiagnozuje chorobę i dobierze odpowiednie leki. Przede wszystkim jednak, warto zapobiegać, zamiast później leczyć.
Gastrologia – co to takiego?
Gastrologia to ogólna nazwa jednej z dziedzin medycyny. Zajmuje się ona leczeniem układu pokarmowego, a konkretnie przełyku, żołądka, jelit, dróg żółciowych oraz gruczołów trawiennych, takich jak trzustka i wątroba. Obecnie coraz częściej chodzimy do gastrologów, czyli lekarzy specjalistów zajmujących się układem pokarmowym. Wpływ na to ma niezdrowy tryb życia związany ze wzmożonym stresem, nieprawidłowym odżywianiem, ale również uwarunkowaniami genetycznymi czy hormonalnymi. Czasami choroby układu pokarmowego są niezależne od nas. W każdym jednak przypadku, bez względu na przyczynę choroby, konieczna jest wizyta u specjalisty, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi schorzenia, a może nawet całkowicie wyleczy pacjenta.
Kiedy konieczna jest wizyta u gastrologa?
Bardzo często zwlekamy z wizyta u gastrologa. W znacznym stopniu wpływ na to ma mylne wyobrażenie o sposobach leczenia oraz badania pacjenta. Powszechnie znana jest opinia, że zabiegi gastrologiczne są nie tylko bolesne, ale również bardzo nieprzyjemne. Nie jest to do końca prawdą, ponieważ większość badań odbywa się pod miejscowym znieczuleniem, poza tym wykorzystuje się nowoczesny, specjalistyczny sprzęt, który znacznie minimalizuje nieprzyjemne odczucia towarzyszące pacjentowi podczas przeprowadzania badania. Samo leczenie zaś, nie ma nic wspólnego z bólem czy jakimkolwiek dyskomfortem. W związku z tym, każdy, kto zmaga się ze wszelkiego rodzaju dolegliwościami układu pokarmowego powinien odwiedzić gastrologa. A co konkretnie powinno wzbudzić nasza czujność i skłonić na do wizyty? Przede wszystkim:
nasilony i powracający ból brzucha lub żołądka
nudności i wymioty
biegunka lub, dla odmiany, zaparcia
zgaga
częste odbijanie
gazy
wzdęcia brzucha
krwawienie z odbytu
zaburzone połykanie
nienormalny wygląd stolca
Ból brzucha to najczęstszy objaw chorób związanych z układem pokarmowym. Towarzyszy on niemal każdemu schorzeniu. Różnić się może nasileniem oraz częstotliwością występowania.
Nie każdy wie, w którym momencie należy już mówić o biegunce, a kiedy jeszcze o normalnym stolcu. Zaniepokojenie powinien wzbudzić półpłynny, płynny lub całkowicie wodnisty stolec. Istotne jest to, że jest on oddawany kilka razy – nawet do czterech – na dobę. Z kolei zaparcia to niemożność oddania stolca. Często towarzyszy temu ból jelit oraz wzdęcia.
Podobnie jak biegunka również wymioty powinny zaniepokoić każdego, kto się z nimi zmaga. Szczególnie jeśli często występują i uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Niebezpieczne jest wymiotowanie po każdym posiłku, ponieważ uniemożliwia to trawienie, a tym samym odżywienie organizmu.
Zgaga to częsty problem, który niestety, ale jest bagatelizowany. W wielu przypadkach natomiast bywa ona zapowiedzią poważnej choroby układu pokarmowego. Jeśli więc zgaga często daje się nam we znaki, koniecznie odwiedźmy gastrologa.

Odbijanie również nie jest sytuacją normalną. Szczególnie, jeśli występuje zbyt często i bez uzasadnienia. Normalną sytuacją jest bowiem odbijanie np. po spożyciu obfitego posiłku lub napiciu się gazowanego napoju. Jeśli jednak towarzyszą mu nudności, ból brzucha i zaburza to prawidłowe odżywianie się, warto zgłosić się do lekarza specjalisty zajmującego się układem pokarmowym.
Gazy i wzdęcia to powszechny problem, który jest niezwykle uporczywy zarówno dla osób cierpiących na te dolegliwości, jak i dla otoczenia. Jest to zazwyczaj zapowiedź, nawet jeśli nie poważnej choroby, to pewnych schorzeń układu pokarmowego. Gazy są naturalne, jednak zbyt częste i o bardzo nieprzyjemnym zapachu powinny nas skłonić do odwiedzenia gastrologa. Podobnie jest w przypadku częstych wzdęć brzucha.
Krwawienie z odbytu to już poważna przesłanka do tego, by jak najszybciej udać się do gastrologa. Najprawdopodobniej jest to zapowiedź schorzenia jelita grubego. Im szybciej podejmie się właściwe leczenie, tym większa szansa na pozbycie się choroby.
Trudności w przełykaniu pokarmu często są związane ze schorzeniami przełyku. Warto jak najszybciej odwiedzić lekarza, by ustalił dokładną przyczynę dolegliwości.
Badanie gastrologiczne – czy to boli?
Wbrew obiegowej opinii badania wykonywane przez lekarza gastrologa nie są aż tak bardzo bolesne i nieprzyjemne. Najczęściej towarzyszy im pewien dyskomfort, który jest subiektywnym odczuciem w przypadku każdego pacjenta. Badania wykonywane przez specjalistę to badania laboratoryjne, czyli polegające na zbadaniu krwi pacjenta, jak również gastroskopia i kolonoskopia. Wykonuje się je przy użyciu endoskopu, czyli giętkiej rurki zakończonej światłem oraz niewielką kamerą. Takie urządzenie umożliwia zajrzenie do wnętrza przewodu pokarmowego poprzez wprowadzenie go do przełyku lub odbytu, w zależności od rodzaju badania.
Gastroskopia polega na zbadaniu górnego odcinka przewodu pokarmowego, a więc przełyku, żołądka oraz dwunastnicy. Do wnętrza przewodu wprowadza się giętki przewód zakończony światłem oraz kamerą. W ten sposób na ekranie komputera lekarz obserwuje narządy od wewnątrz i jest w stanie precyzyjnie określić rodzaj zmian, które w nich zaszły. Badanie nie jest bolesne, może jednak powodować pewne uczucie dyskomfortu wynikające z naturalnego odruchu wymiotnego. W czasie tego badania możliwe jest pobranie materiału niezbędnego do przeprowadzenia badań histopatologicznych. Można również w ten sposób wykonać niewielkie zabiegi, np. usunięcie polipów błony śluzowej, zatamowanie niewielkiego krwawienia czy usunięcie małych rozmiarów ciał obcych. Gastroskopia wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania się do zabiegu. W tym celu nie wolno spożywać posiłków w dniu badania, należy poinformować lekarza o zażywanych lekach oraz schorzeniach, koniecznie trzeba powiedzieć lekarzowi o ciąży oraz karmieniu piersią, jeśli dotyczy to pacjentki.
Kolonoskopia
Kolonoskopia to drugi często wykonywany zabieg na oddziale gastrologicznym. Jego celem jest obejrzenie śluzówki jelita grubego. W tym celu przez odbyt wprowadzana jest giętka, miękka rurka z kamerką i źródłem światła. Najczęściej kolonoskopia wykonywana jest jako profilaktyka w leczeniu raka jelita grubego, u osób z polipami jelita grubego lub po ich usunięciu, do diagnostyki zaburzeń związanych z oddawaniem stolca oraz w przypadku krwawienia z odbytu, jak również do zdiagnozowania wszelkiego rodzaju zmian w jelicie grubym, które zaszły na skutek chorób zapalnych. Tak jak gastroskopia, również i kolonoskopia wymaga odpowiedniego przygotowania się pacjenta do zabiegu. Należy więc dokładnie się wypróżnić, aby nic nie zalegało w jelicie grubym. W tym celu pacjent zażywa preparaty o działaniu oczyszczającym i przeczyszczającym. Jego dieta musi być płynna. Konieczne jest także przeprowadzenie lewatywy. W przeciwnym razie, gdy jelito grube nie zostanie dokładnie oczyszczone, kolonoskopia staje się niebezpieczna, dlatego często przekładana jest na inny termin. Na badanie nie ma wpływu zażywanie lekarstw, pod warunkiem, ze nie jest to aspiryna, witamina E, insulina oraz niesterydowe środki przeciwzapalne. W takiej sytuacji należy poinformować lekarza o zażywanych medykamentach. Przed rozpoczęciem zabiegu pacjentowi podaje się dożylnie leki uspokajające, przez co badanie staje się dla niego łagodniejsze. Po jego zakończeniu przez krótki czas może być odczuwany pewien dyskomfort na skutek zaparć, kolki oraz wzdęcia.