Nastoletnie problemy ze skórą

Nastoletnie problemy ze skórą
Trądzik młodzieńczy swoją nazwę zawdzięcza wiekowi osób, które najczęściej dotyka. Są to bowiem nastolatkowie. Zamienna nazwa dla trądziku młodzieńczego to trądzik pospolity. Szacunkowe dane wskazują bowiem, że problem ten dotyczy nawet 95% osób w wieku dojrzewania.

Dlaczego tak się dzieje? Skąd ta zależność wieku z częstotliwością występowania choroby? Przyczyna jest prosta. W okresie dorastania w organizmie młodego człowieka szaleje burza hormonalna. Za występowanie trądziku odpowiedzialne są hormony nazywane androgenami. Jeśli jest ich za dużo, wówczas dochodzi do nadprodukcji łoju, a tym samym powstawania zmian skórnych. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, aby móc podjąć skuteczne działania mające na celu zlikwidowanie trądziku.
Trądzik młodzieńczy charakteryzuje się wypryskami, które mogą pojawiać się w różnych miejscach na całym ciele. W zależności od przebiegu choroby, zmiany skórne mogą być bardziej lub mniej intensywne. Niektórym dokuczają jedynie zaskórniki oraz niewielkie zaczerwienione krostki, innym zaś duże torbiele wypełnione płynem ropowiczym, wokół których tworzą się stany zapalne skóry. Te nieestetyczne pryszcze potrafią oszpecić na resztę życia tworząc głębokie i rozległe blizny oraz liczne przebarwienia. To, czy rzeczywiście się pojawią zależy w głównej mierze od skuteczności leczenia oraz indywidualnych predyspozycji organizmu do pojawiania się wykwitów. Jeśli są małe i nie objęte stanem zapalnym, to raczej nie pozostawią po sobie żadnych śladów lub będą one niemal niewidoczne.
Jak leczyć?
Trądzik młodzieńczy zazwyczaj sam znika w momencie, w którym praca gospodarki hormonalnej w organizmie zostaje unormowana. Jeśli jednak tak się nie dzieje koniecznie należy udać się do lekarza specjalisty – dermatologa. Nie tylko stwierdzi on rodzaj trądziku (poziom jego zaostrzenia), ale również dobierze odpowiednie leki i określi metodę leczenia. Z racji tego, że trądzik jest uporczywą dolegliwością, leczenie może być długotrwałe. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ od systematyczności zależy skuteczność leczenia.
Lekarz przepisując lekarstwa na trądzik młodzieńczy zazwyczaj zaleca zażywanie leków antybakteryjnych, przeciwgrzybiczych oraz antybiotyków, a w przypadku ostrego przebiegu choroby nawet sterydów i leków hormonalnych. Leczenie może być doustne, jak również miejscowe. Najczęściej stosuje się oba te rodzaje równocześnie.
W skutecznym leczeniu trądziku bardzo ważne jest to, by pod żadnym pozorem nie wyciskać pryszczy. Niestety, ale wiele osób nie stosuje się do tego zalecenia wychodząc z przekonania, że wyciskając płyn ropowiczy pozbywa się pryszcza raz na zawsze. Owszem, pryszcz znika, ale pozostaje po nim ubytek w skórze tworzący bliznę. To właśnie samodzielne wyciskanie krost, zaskórników i torbieli jest częstym powodem pojawiania się blizn i przebarwień.
Czy da się zapobiegać?

Trądzik młodzieńczy jest dolegliwością, która występuje niezależnie od wielu czynników. Nie ma znaczenia, jak dba się o higienę, jakich kosmetyków się używa. Najczęściej trądzik pospolity pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych. Nie bez znaczenia są również uwarunkowania genetyczne. Jeśli ktoś w rodzinie cierpiał na tę dolegliwość to zwiększa się ryzyko zachorowania kolejnego pokolenia. Na szczęścia można mieć duży wpływ na intensywność choroby. Stosując odpowiednie leki oraz kosmetyki, dbając o higienę można nie tylko zmniejszyć wielkość oraz ilość pryszczy, ale także zapobiec pojawieniu się nieestetycznych blizn i przebarwień. Powinno się również dostosować dietę do swojego stanu zdrowia, ponieważ w przypadku zmian skórnych odgrywa ona dużą rolę. Należy więc wystrzegać się potraw z dużą zawartością soli, tłustych oraz pikantnych, ograniczać spożywanie alkoholu, słodyczy, zrezygnować z fast foodów i na jakiś czas odstawić kakao oraz orzechy. Natomiast w codziennym jadłospisie powinny pojawić się surowe i gotowane warzywa oraz owoce, szczególnie zielone liściaste i czerwone, ryby, zwłaszcza morskie, ponieważ zawierają najwięcej tłuszczów omega-3, i jaja.
Wpływ trądziku na stan psychiczny
Zmiany trądzikowe potrafią w znacznym stopniu oszpecić człowieka. Jak wiadomo, wygląd jest niezwykle ważny szczególnie dla nastolatków. Co więcej, po zmianach skórnych nierzadko pozostają nieestetyczne blizny i przebarwienia. Zmniejsza się więc samoocena, niektórzy z tego powodu mają nawet skłonność do depresji. Ważne jest więc wsparcie otoczenia. Nie należy zwraca uwagi na zmiany skórne kolegów czy rodzeństwa. Nie powinno się tego w żaden sposób komentować szczególnie w szerszym gronie osób. Warto natomiast wspomóc radą, jeśli posiada się odpowiednią wiedzę na ten temat.
Domowe sposoby na walkę z trądzikiem
Z trądzikiem można walczyć również samodzielnie, nie tylko przy użyciu leków na receptę. Ale nawet jeśli dermatolog zaleci terapię, warto wspomóc ją domowymi sposobami, które są sprawdzone, bezpieczne i skuteczne. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że nawet jeśli nie pomogą to nie zaszkodzą, ponieważ opierają się na łagodnym działaniu naturalnych produktów, poza tym są tanie i łatwo dostępne, a stosować je można nawet kilka razy w tygodniu. Co więc powinno znaleźć się w domowym SPA każdego nastolatka zmagającego się z trądzikiem młodzieńczym?
Warto stosować maseczki z truskawek oraz przemywać twarz ich sokiem. Wykazują bowiem działanie antybakteryjne, przyspieszają gojenie się ran, a duża zawartość witaminy C rozjaśnia przebarwienia. Podobnie działają okłady z ogórka szklarniowego oraz pomidora. Wystarczy plasterki któregoś z warzyw położyć na zmienione chorobowo miejsca na skórze na około 30 minut. Można także smarować zmiany skórne miodem płynnym, który łagodzi podrażnienia. Z kolei kefir oraz inne produkty mleczne działają oczyszczająco oraz pobudzają skórę do szybszej odbudowy. Zbawienne jest także działanie ziaren zbóż. Wystarczy je zmielić i wymieszać z ciepłą wodą, aby powstałą papkę nałożyć na twarz na około 15-20 minut. Działa jak delikatny peeling, który złuszcza naskórek i wygładza skórę. Maseczkę tę zaleca się więc stosować po zniknięciu trądziku, a więc przy walce z bliznami. Śmiało można także stosować białko jaja kurzego oraz drożdże.
W walce z trądzikiem bardzo ważną role odgrywa prawidłowa higiena. Należy dwa razy dziennie myć twarz specjalnym żelem o działaniu antybakteryjnym, następnie użyć toniku i kremu, który nawilży skórę, ale nie uczyni jej zbyt tłustej. Poza tym również powinien wykazywać działanie antybakteryjne. Można używać kosmetyków specjalistycznych dostępnych w drogeriach lub dermokosmetyków, które kupuje się w aptekach. Zawsze po umyciu skóry trzeba ją dobrze osuszyć. Jeśli jest taka potrzeba, powinno się myć skórę częściej, np. w upalne dni, kiedy ciało częściej się poci. Wilgoć i ciepło to bowiem najlepsze środowisko do rozwoju bakterii, w tym również tych, które powodują trądzik młodzieńczy.