Najlepsze mleko dla Twojego dziecka

Najlepsze mleko dla Twojego dziecka
Nie od dziś wiadomo, że mleko matki jest najlepszym pokarmem dla niemowlaka. Łatwo się trawi, zawiera wszystkie wartościowe składki niezbędne dla prawidłowego rozwoju malucha i przeciwciała, które chronią przed infekcjami.

Poza tym, sam moment karmienia tworzy szczególną więź pomiędzy matką a dzieckiem. Warto więc karmić piersią tak długo, jak jest to potrzebne, szczególnie dziecku. Najważniejsze pod tym kątem jest pierwsze 6 miesięcy jego życia.  
Mleko modyfikowane
Zdarza się, że z różnych przyczyn matka nie może karmić swojego dziecka piersią. Wówczas ratunkiem dla niej jest mleko modyfikowane. Jest to produkt spożywczy, który niemal całkowicie odpowiada mleku matki. W związku z tym stanowi doskonały zamiennik pokarmu dla dzieci przez pierwsze 6 miesięcy ich życia. Mleko modyfikowane produkowane jest z krowiego mleka, które podczas obróbki jest wzbogacane w specjalne składniki odżywcze, które znajdują się w mleku matki, niektóre tłuszcze zwierzęce zamieniane są w tłuszcze roślinne, dodawane jest białko serwatkowe i witaminy. Gotowy produkt stanowi lekkostrawny, zdrowy i wartościowy posiłek dla każdego malucha, które nie może być karmione piersią przez własną mamę. Również kiedy dziecko ukończy pół roku, warto wzbogacić jego posiłki o tzw. mleko następne. Jest to również mleko modyfikowane, jednak przeznaczone dla nieco starszych dzieci.
Modyfikowane mleko dla dzieci należy wybierać zgodnie z ich wiekiem oraz potrzebami. Wystarczy sugerować się oznaczeniami na opakowaniach, aby wybrać najbardziej odpowiedni produkt. Inne jest mleko dla maluchów w pierwszym pół roku ich życia, jeszcze inne dla dzieci do 1. roku życia, następnie do 2. i 3. Dzieci rosną, a wraz z nimi zmienia się ich zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Producenci mleka modyfikowanego oferują również pokarm dla maluchów cierpiących z powodu alergii na białko znajdujące się w krowim mleku, kolki, ulewania czy zaparć. Można także otrzymać mleko dla dzieci, które charakteryzują się wzmożonym apetytem. Wystarczy zapytać o to wszystko lekarza pediatrę i dokładnie czytać informacje zawarte na opakowaniach.
Przygotowanie mleka
Mleko modyfikowane dla dzieci przygotowuje się w bardzo prosty sposób. W pierwszej kolejności należy zaopatrzyć się w butelkę, smoczek oraz specjalną miarkę, która zazwyczaj jest dodawana do mleka przez jego producenta. Kiedy już wszystko jest gotowe, wystarczy zagotować wodę. Aby można było rozrobić w niej proszek i podać dziecku, koniecznie trzeba ją przestudzić do 40 st. C. Kiedy wiadomo, że woda osiągnęła wymaganą temperaturę? Wystarczy nalać kroplę na swoje przedramię lub nadgarstek. Jeśli woda jest przyjemnie ciepła oznacza to, że jest gotowa do podania. Wlewamy ją do butelki i dodajemy mleko za pomocą specjalnej miarki. Ilość proszku uzależniona jest od wieku dziecka. Informacje na ten temat zawsze znajdują się na etykiecie produktu. Zbyt dużą ilość mleka należy usunąć z miarki poprzez „ścięcie” górki proszku np. za pomocą noża. Dodajemy zawartość miarki do wody, energicznie wstrząsamy butelką i gotowe. Warto pamiętać, że taki posiłek należy przygotowywać tuz przed podaniem go dziecku, aby nie wystygło i by nie zdążyły namnożyć się w nim bakterie.