Likwidujemy blizny po trądziku

Likwidujemy blizny po trądziku
Trądzik to prawdziwe utrapienie dla wszystkich, którzy się z nim zmagają. Nie dość, że obniża samoocenę na skutek nieestetycznych zmian skórnych to na dodatek pozostawia po sobie szpecące blizny i przebarwienia, nierzadko na całe życie.

Na szczęście zaawansowane techniki wykorzystywane przez medycynę estetyczną, a nawet niektóre domowe zabiegi potrafią skutecznie wybielić przebarwienia i zlikwidować blizny. W niektórych przypadkach jest to możliwe w stu procentach, w innych nieco mnie. Jednak efekt zawsze jest lepszy niż przed podjęciem jakichkolwiek działań.
Blizny potrądzikowe – dlaczego powstają?
Blizny, które pozostają po trądziku potrafią bardzo oszpecić nawet najpiękniejszą twarz. Są to ubytki w skórze powstałe na skutek głębokich wyprysków. W zależności od rozmiarów wyprysków blizny różnią się między sobą – potrafią być rozległe i głębokie, jak również drobne, niemal niewidoczne. Przyczyna ich powstawania jest nieodpowiednia pielęgnacja cery trądzikowej. W głównej mierze przyczynia się do takiego stanu rzeczy wyciskanie wszelkiego rodzaju wyprysków, a szczególnie tych, które są wypełnione płynem ropowiczym. Wówczas są zazwyczaj głębokie, a po wyciśnięciu ropy pozostaje ubytek w skórze, który nie ma szans na całkowitą regenerację. Dzieje się tak również wtedy, gdy trądzik jest pozostawiony sam sobie. Nieleczony odpowiednio czynie duże spustoszenie na twarzy, a nawet innych partiach ciała. Efektem tego są blizny, a jak wiadomo, są to ślady na całe życie, dlatego warto podjąć odpowiednie kroki, by zapobiegać, a w razie konieczności leczyć.
Kiedy można zająć się usuwaniem blizn?
Blizny po trądziku należy usuwać w momencie, gdy uporamy się z samym trądzikiem. Wcześniej nie powinno się podejmować takich działań, ponieważ mogą stać się przyczyną powiększenia zmian skórnych. Jest to efekt metod stosowanych do usuwania blizn. Peelingi, mikrodermabrazja czy mezoterapia podrażniają skórę. Są jednak łagodne preparaty, które stosuje się podczas rwania trądziku. Pomagają one zmniejszać wypryski, a tym samym niwelują ewentualne blizny.
Jak usuwać?

Jeśli blizny są bardzo rozległe i głębokie, najlepiej udać się do specjalisty. W salonach kosmetycznych oraz kosmetologicznych można poddać się profesjonalnym zabiegom, a jest to:
mikrodermabrazja, która polega na usuwanie wierzchniej warstwy naskórka w ten sposób wygładzając skórę
mezoterapia to wstrzykiwanie pod skórę specjalnej substancji odżywczej, której zadaniem jest pobudzenie skóry do regeneracji i odbudowy
peelingi, które doskonale wygładzają powierzchnię skóry
laser, za pomocą którego usuwane są nawet największe blizny po trądziku, jest to zabieg najdroższy i czasochłonny, ponieważ należy powtarzać go kilkakrotnie, ale efekt jest zdecydowanie najlepszy, czasami bowiem laserowe usuwanie blizn redukuje je do zera
Można również stosować domowe metody pozbywania się blizn. Nie dadzą one tak dobrych rezultatów jak profesjonalne zabiegi, ale z pewnością nieco zredukują ślady po trądziku. Natomiast, jeśli blizny są niewielkie, to nawet domowe sposoby świetnie dadzą sobie z nimi radę. A czego używać w domowym SPA? Świetnie sprawdza się cytryna. Sok z niej doskonale rozjaśnia przebarwienia. Podobne działanie obserwuje się w przypadku ogórka szklarniowego. Jego plastry wystarczy nałożyć na twarz na około pół godziny. Można również używać maseczek wygładzających, które robi się z ziaren zbóż zmiksowanych i wymieszanych z ciepłą wodą lub z kefiru. Nie tylko wygładzą skórę, ale także zregenerują ją.
Czy da się zapobiegać?
Czasami trądzik jest tak silny, że nie ma szans na to, by całkowicie zabezpieczyć się przed powstaniem blizn i przebarwień. Jeśli jednak zmiany skórne nie są zbyt nasilone, możne zapobiec szpecącym śladom. Kardynalnym błędem jest wyciskanie zaskórników i pryszczy. Nie należy tego robić! W przeciwnym razie fundujemy sobie ubytki w skórze, z których tworzą się blizny. Druga ważna kwestia to odpowiednia pielęgnacja twarzy podczas walki z trądzikiem. Należy rano i wieczorem przemywać skórę zmienioną chorobowa specjalnymi kosmetykami, np. dermokosmetykami dostępnymi w aptece, następnie tonizować ją, a na koniec nałożyć krem antybakteryjny. Nieodzownym elementem leczenia, dzięki któremu uchronimy się przed rozległymi bliznami jest leczenie pod okiem lekarza dermatologa. Rozpoczęte odpowiednio szybki i z użyciem właściwych preparatów nie tylko pomoże skutecznie zwalczyć chorobę, ale także zapobiegnie powstawaniu blizn.
Nie tylko blizny – walka z przebarwieniami
Po trądziku pozostają nie tylko blizny, ale również mało estetyczne przebarwienia. Są to plamki na skórze w kolorze od jasnoczerwonego, poprzez mocno czerwone, aż do fioletowych. W niektórych przypadkach przypominają sińce. Tak samo jak blizny oszpecają twarz. Na szczęście również i ich można się skutecznie pozbyć stosując odpowiednie leczenie, kosmetyki oraz poddając się zabiegom medycyny estetycznej. Warto jednak zapobiegać powstawaniu przebarwień poprzez nie wyciskanie pryszczy oraz odpowiednio dbając o higienę. Warto także:
przemywać twarz sokiem z cytryny lub z zielonego ogórka
robić okłady z zielonego ogórka lub pomidora
wmasowywać w skórę oliwę z oliwek
wmasowywać w skórę aloes wymieszany z witaminą E
przemywać skórę mlekiem
stosować maseczkę z jogurtu lub kwaśnego mleka
zrobić peeling z sody oczyszczonej wymieszanej z wodą
Wszystkie te produkty mają działanie oczyszczające, regenerujące skórę do odbudowy oraz rozjaśniające, a aloes i witamina E dodatkowo przyspieszają gojenie się ran.