Które mleko wybrać?

Które mleko wybrać?
Możliwość karmienia dziecka piersią to bardzo ważna kwestia dla wielu mam. Jest to również istotne z punktu widzenia samych dzieci, ponieważ naturalny pokarm dostarcza do ich organizmów najpotrzebniejsze składniki do prawidłowego rozwoju.

Niestety, pewne sytuacje determinują nasze pragnienia, dlatego bywa, że niemożliwym jest karmienie malucha własnym pokarmem. Wówczas konieczne staje się sięgnięcie po sklepowe produkty, które są do tego przeznaczone. Jednak, jakie mleko modyfikowane wybrać? Odpowiedź na to pytanie może wydawać się trudna dla wszystkich niewtajemniczonych. Warto więc wzbogacić swoją wiedzę w tym temacie. Wystarczy dowiedzieć się, co oznaczają pewne symbole na opakowaniach.
Podejmując decyzję, jakie mleko modyfikowane wybrać, należy w pierwszej kolejności kierować się numerem podanym na opakowaniu. W zależności od wieku dziecka konieczne jest podawanie mu właściwego mleka, które jest wzbogacone w składniki niezbędne podczas poszczególnych etapów rozwoju. Wraz z wiekiem zmieniają się bowiem potrzeby malucha.
1 – jest to mleko przeznaczone dla najmłodszych dzieci, a więc od narodzin do 6 miesiąca życia. Z powodzeniem zastępuje naturalne mleko matki. Jest to jedyny pokarm dla dziecka przez pierwsze pół roku jego życia.
2 – jest to tzw. mleko następne, którym zastępuje się poprzednie. Karmione nim są niemowlęta w wieku 6-12 miesięcy.
3 lub Junior – mleko przeznaczone dla nieco starszych dzieci, bo po ukończeniu 1. roku życia.
4 – mleko dla dzieci, które ukończyły 2. rok życia.
Kolejną istotną rzeczą jest umiejętność odczytywania symboli literowych, które widnieją na opakowaniach mleka modyfikowanego:
AR – jest to mleko modyfikowane idealne dla dzieci, które zmagają się z częstym ulewaniem. Jest to normalna sytuacja, ponieważ przełyk niemowlęcia nie jest jeszcze w pełni wykształcony. Warto pomóc dziecku podając mu mleko wzbogacone w skrobię ziemniaczaną, ryżową lub mączkę chleba świętojańskiego. Dzięki temu pokarm ulega zagęszczeniu w żołądku, przez co nie cofa się do przełyku.
R – oznaczone w ten sposób mleko modyfikowane jest najlepsze dla dzieci, które odznaczają się dużym apetytem. Jest ono wzbogacone w kleik ryżowy, przez co dłużej się trawi w żołądku. Jest również odpowiednie dla aktywnych dzieci. Warto podawać je przed snem, aby maluch nie budził się często głodny.
HA – to mleko modyfikowane przeznaczone dla dzieci z podwyższonym ryzykiem wystąpienia alergii na białko mleka krowiego.
Sensitive – to mleko modyfikowane najlepsze dla dzieci, które cierpią z powodu kolki, wzdęć lub bólu brzuszka. Mleko takie jest łatwiej przyswajane.
pre – jest to mleko dla wcześniaków, które wymagają odpowiedniej ilości składników odżywczych adekwatnych do ich wagi.
Decydując, jakie mleko modyfikowane będzie najodpowiedniejsze dla dziecka, kierujmy się przede wszystkim jego reakcją. Warto obserwować, które mleko bardziej mu smakuje, które ma lepszy wpływ na organizm. Dla wielu rodziców nie bez znaczenia jest również cena, która niestety, ale nie jest najniższa w przypadku mleka modyfikowanego. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że poza ceną i producentem, mleka niemal wcale nie różnią się swoim składem oraz smakiem. Wybierajmy również tę markę, która jest łatwo dostępna, np. zawsze można ją znaleźć na półce w pobliskim sklepie. Jest to ważne w przypadku, gdy nagle zabraknie pokarmu, a dziecko jest wyraźnie głodne.