Kiedy ząb trafia pod nóż, czyli co nieco o chirurgicznym usuwaniu zębów

Kiedy ząb trafia pod nóż, czyli co nieco o chirurgicznym usuwaniu zębów
Każdy przynajmniej raz w życiu zmagał się z uporczywym bólem zęba. Powodów takiej sytuacji jest wiele – zaawansowana próchnica, stan zapalny, problem z wyrzynaniem, nieprawidłowa pozycja zęba.

W takich przypadkach najskuteczniejszą metodą walki z uciążliwymi dolegliwościami jest ekstrakcja, czyli chirurgiczne usuwanie zęba.
Wbrew temu, co sądzi wiele osób, nie jest bardzo nieprzyjemny zabieg, ponieważ odbywa się pod znieczuleniem – miejscowym lub ogólnym. To, które znieczulenie zostanie wykorzystane, zależy od stanu zęba oraz decyzji lekarza. W przypadku chirurgicznej ekstrakcji zazwyczaj konieczne jest znieczulenie ogólne, a zabieg przeprowadza wówczas chirurg szczękowy lub chirurg jamy ustnej. Są to specjaliści, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Zanim jednak dojdzie do usunięcia, należy udać się z bolącym problemem do dentysty. To on, na podstawie zdjęcia rentgenowskiego decyduje, czy zabieg odbędzie się pod jego okiem, czy też w gabinecie chirurgicznym.
Chirurgiczne usuwanie zęba zazwyczaj trwa niedługą chwilę. Z racji tego, że odbywa się pod znieczuleniem, pacjenci często nie zdają sobie sprawy, że już jest po wszystkim. Wiele zależy również od tego, jak skomplikowany jest stan zęba. Najprostsza i najmniej inwazyjna metoda to taka, podczas której ząb jest luzowany, a następnie usuwany za pomocą kleszczy. Odbywa się to w takim sam sposób, jak w przypadku ekstrakcji innych zębów. Bywają jednak zabiegi, podczas których konieczne staje się podzielenie zęba na kilka mniejszych części, aby możliwe było usunięcie go, a sam otwór po zębie zostaje zamknięty szwem.
Chirurgiczne usuwanie zęba wymaga kilkudniowego procesu rekonwalescencji. Rzadko zdarza się, że trwa on dłużej niż tydzień. W tym czasie konieczne jest spożywanie pokarmów wyłącznie pod postacią papki, zup, sosów, kleików itp. Warto również robić zimne kompresy oraz unikać alkoholu, kofeiny i papierosów. Przestrzeganie tych zaleceń spowoduje szybsze gojenie się rany oraz mniejsze dolegliwości związane z bólem, obrzękiem dziąsła, jego krwawieniem oraz gorączką.