Kiedy usunąć zęby mądrości?

Kiedy usunąć zęby mądrości?
Ósemki, tak zwane zęby mądrości, to kontrowersyjny temat. Dla wielu kojarzy się wyłącznie z uporczywym bólem i nieprzespanymi nocami. Inni z kolei nie wiedzą, w którym momencie stali się posiadaczami tych najgłębiej położonych w jamie ustnej zębów.

W tym drugim przypadku ósemki nie stanowią najmniejszego problemu. Są po prostu kolejnymi zębami, których używa się podczas spożywania pokarmów tak samo, jak pozostałe zęby. Kłopot zaczyna się w momencie, gdy zęby mądrości zaburzają prawidłowe funkcjonowanie człowieka.
Z powodu silnego bólu, obrzęku dziąseł, a nawet wysokiej gorączki niemożliwym staje się jedzenie, mówienie czy spokojny sen. W takich sytuacjach jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest usuwanie zębów mądrości. Jest to powszechnie stosowana praktyka u wielu osób. A jakie są konkretne powody pozbywania się raz na zawsze ósemek i w jaki sposób się to odbywa? Warto wzbogacić swoją wiedzę na ten temat, by wiedzieć, w którym momencie odwiedzić dentystę i poprosić go o pomoc w walce z uporczywymi zębami mądrości.
4 powody usuwania zębów mądrości
Pierwszą i najczęstszą przyczyną ekstrakcji ósemek jest zapalenie dziąseł w ich pobliżu. Jest to niezwykle nieprzyjemna dolegliwość, ponieważ objawia się bardzo silnym bólem, obrzmieniem, a nawet towarzyszącą temu gorączką. W takim stanie niemożliwym staje się jedzenie, rozmawianie, spanie, a więc prawidłowe funkcjonowanie. Zazwyczaj niewiele pomagają leki przeciwbólowe. Istotne w tym przypadku jest leczenie, które polega na braniu antybiotyku, leków o działaniu przeciwzapalnym oraz regularne płukanie jamy ustnej specjalnymi mieszankami. Wszystko to jednak nie jest stuprocentową gwarancją, że ząb przestanie boleć, a opuchlizna dziąsła zniknie. Nawet jeśli się to uda to niekoniecznie na stałe. Najlepszym rozwiązaniem jest więc usuwanie zębów mądrości w takich przypadkach.
Kolejnym powodem usuwania ósemek jest próchnica. Jej obecność jest niezwykle powszechna w przypadku zębów mądrości, ponieważ są one najgłębiej położonymi zębami w jamie ustnej, przez co trudno jest do nich dotrzeć szczoteczką do zębów.
Trzecim powodem zmuszającym nas do usunięcia zębów mądrości jest kwestia ortodontyczna. W wielu przypadkach decydując się na założenie aparatu ortodontycznego trzeba jednocześnie zdecydować się na usunięcie 2 zębów. Jest to konieczne ze względu na zbyt dużą ich ilość w jamie ustnej, przez co zaczynają się wykrzywiać, ponieważ brakuje im miejsca. Najlepszą decyzją jest więc pozbycie się właśnie ósemek.
Następną przyczyną usuwania zębów mądrości jest nieodpowiednia pozycja, w jakiej zęby te urosły. Wówczas może dojść do tworzenia się tzw. kieszonek dziąsłowych, które są bardzo trudne do utrzymania higieny jamy ustnej. Gromadzą się w nich bakterie oraz resztki jedzenia tworząc tym samym stany zapalne dziąsła. Nieprawidłowe nachylenie może również doprowadzić do ściśnięcia korzenia siódmego zęba.
Nie ma przeciwwskazań do tego, by podczas jednego zabiegu usunąć kilka zębów mądrości. Wiąże się to jednak z większym dyskomfortem podczas procesu gojenia się ran.
Jak wygląda ekstrakcja zębów mądrości?

Wbrew temu, co wiele osób sądzi, usuwanie zębów mądrości wcale nie jest tak bardzo nieprzyjemne. Odbywa się pod ogólnym lub miejscowym znieczuleniem. Ząb usuwany jest w taki sam sposób, jak każdy inny. Trwa to zazwyczaj kilka do kilkunastu minut, w zależności od tego, jak bardzo „oporna” jest ósemka. Są pacjenci, którzy nie wiedzą, w którym dokładnie momencie nastąpiło wyrwanie zęba, ponieważ nic nie poczuli. Zdarza się, że po zabiegu pojawia się niewielki krwotok. Wówczas dentysta każe przygryźć na kilkanaście minut gazę, aby zatamować krwawienie. Prawdą jest, że po ekstrakcji często pojawia się ból i obrzęk, jednak zazwyczaj jest on niewielki i możliwy do wytrzymania. Normalnym stanem jest również niezbyt wysoka gorączka. Powody do niepokoju pojawiają się dopiero wtedy, gdy stany te utrzymują się przez kilka dni i są trudne do zniesienia. W takiej sytuacji bezzwłocznie należy udać się do lekarza.
Zęby mądrości usuwane są albo przez dentystę, albo chirurga szczękowego, który specjalizuje się wyłącznie w ekstrakcji zębów. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że pozbycie się ósemek nie ma negatywnego wpływu na prawidłowe funkcjonowanie, zdrowie jamy ustnej oraz prawidłowy zgryz. Nie warto jednak poddawać się temu zabiegowi profilaktycznie, aby w przyszłości uniknąć ewentualnych problemów, ponieważ takie mogą się nigdy nie pojawić.
Co robić, by dziąsło po usunięciu ósemki szybciej się goiło?
Jak po każdym zabiegu, również po ekstrakcji zębów mądrości należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Dzięki temu rana sprawniej się zagoi, przez co możliwym stanie się szybki powrót do pełnej sprawności. W związku z tym, koniecznie trzeba unikać kofeiny, palenia papierosów, oraz alkoholu. Te substancje znacznie opóźniają procesy gojenia. Poza tym, alkohol dodatkowo podrażnia rany, co powoduje nieprzyjemny ból. Dobrym pomysłem jest chłodzenie miejsca, z którego usunięto zęba. Można to robić od wewnątrz poprzez ssanie kostek lodu oraz od zewnątrz dokładając do policzka zimne kompresy. Konieczne jest spożywanie pokarmów w postaci papek, kleików, sosów itp. Jednocześnie należy unikać wszystkich twardych potraw. Warto także zachować ostrożność podczas wydmuchiwania nosa, ponieważ w tym momencie tworzy się dość wysokie ciśnienie również w jamie ustnej, a to może spowodować krwawienie.
Rana po ekstrakcji ósemki goi się zazwyczaj przez tydzień.