Jak walczyć z zatruciem pokarmowym?

Jak walczyć z zatruciem pokarmowym?
Zatrucie pokarmowe to częsty i uciążliwy problem, szczególnie, gdy dotknie nas na wyjeździe, podczas wakacji, w pracy. Zatruć może się każdy, bez względu na wiek. Nie ma również większego znaczenia poziom higieny chorego, ponieważ do zachorowania może dojść zupełnie przypadkowo.

Jest to bowiem schorzenie wynikające ze spożycia pokarmu lub napoju, w którym znajdują się bakterie, ich toksyny lub drobnoustroje. Dotyczy to więc nieświeżego jedzenie lub poddanego nieodpowiedniej obróbce termicznej. Jak więc chronić się przed zatruciem pokarmowym? Co robić, gdy już zachorujemy? Warto zdobyć wiedzę na ten temat.
Czym objawia się zatrucie pokarmowe?
Pierwsze objawy dają o sobie znać już kilka godzin po spożyciu skażonego jedzenia. Czasami bakterie potrzebują kilku dni, aby wpłynąć na organizm człowieka. W zależności od stopnia zatrucia, objawy są różne i mają rozmaite stopnie nasilenia. Najbardziej powszechny jest ból brzucha, biegunka, nudności i wymioty, osłabienie organizmu, ból głowy. Bardziej niepokojące dolegliwości, które towarzysza ostremu zatruciu pokarmowemu, to zawroty głowy, przyspieszone bicie serca, nie oddawanie moczu oraz ciągłe i silne uczucie pragnienia.
Dlaczego chorujemy?

Do powstania i rozwoju zatrucia pokarmowego przyczyniają się bakterie, toksyny, środki chemiczne oraz drobnoustroje, które znajdują się w jedzeniu. A skąd się w nim biorą? Sytuacja taka ma miejsce, gdy pokarm jest gotowany zbyt krótko lub w zbyt niskiej temperaturze, gdy spożywa się nieumyte warzywa oraz owoce, gdy jedzenie jest zepsute lub źle przechowywane na skutek złej konserwacji, gdy pije się wodę z kranu, która nie jest przegotowana oraz jeśli nie stosuje się przynajmniej podstawowych zasad higieny. Często także wyjeżdżając do egzotycznych krajów można przywieźć ze sobą bakterię, która doprowadza do zatrucia. Można także w bardzo prosty sposób zarazić się od osoby cierpiącej już na zatrucie pokarmowe. Zdarza się również, że w otoczeniu panuje wirus, który wywołuje tego rodzaju chorobę.
Jakie bakterie powodują zatrucie pokarmowe?
Campylobacter jejunii – jest to najczęstszy sprawca zatrucia pokarmowego, występuje przede wszystkim w drobiu, jak również w odchodach innych zwierząt. Zakazić się można na skutek brudnych rąk. Bakteria ta przyczynia się do poważnej choroby, jaką jest zapalenie wielonerwowe.
Eschericha coli – kolejna bakteria, która powoduje wiele zachorowań. Potrafi doprowadzić nawet do śmierci. Szacuje się, że śmiertelność wynosi w jej przypadku aż 5%. Bakteria występuje w surowym mięsie wołowym.
Staphylococcus aureus – bakteria powszechnie znana pod nazwą gronkowiec złocisty. Najczęściej występuje w wyrobach cukierniczych.
Vibro paraheamolitycus – bakteria obecna w owocach morza. Poddane nieodpowiedniej obróbce termicznej powodują zatrucie pokarmowe.
Yersina enterocolitica – bakteria występująca w… czekoladzie!
Łagodzenie dolegliwości
Z racji tego, że zatrucie pokarmowe najczęściej wiąże się z częstymi wymiotami oraz biegunką, bardzo ważne jest uzupełnianie płynów. W ten sposób można zapobiec bardzo groźnemu dla organizmu odwodnieniu. Nie należy jednak pić wszystkiego. Nieodpowiednie są bowiem napoje słodzone, gazowane, a nawet zwykła woda nie dostarczy wszystkich niezbędnych składników. Konieczne jest więc picie bulionów, przecieru z marchwi i ryżu, woda ze szczyptą soli oraz cukrem. Tego rodzaju napoje nie tylko nawadniają, ale też dostarczają potrzebne elektrolity i składniki mineralne. W przypadku jedzenia, powinny to być posiłki lekkostrawne, również dostarczające dużo wody do organizmu. Doskonale sprawdzają się kleiki z kaszy manny, ryżu z gotowanym mięsem drobiowym. Unikać natomiast należy mleka i napojów mlecznych, ponieważ nasilają one objawy zatrucia pokarmowego na skutek wymywania przez biegunkę enzymów z błony śluzowej jelita, które odpowiadają za trawienie laktozy.
Warto wspomagać dietę środkami o działaniu wstrzymującym biegunkę. Może to być węgiel aktywny oraz tabletki dostępne w aptece bez recepty. Jeśli jednak zatrucie nie ustępuje samoistnie, należy zgłosić się do lekarza. W niektórych przypadkach konieczne okazuje się bowiem podanie antybiotyku.