Jak skutecznie leczyć trądzik?

Jak skutecznie leczyć trądzik?
Zmiany skórne potrafią być bardzo uciążliwe, szczególnie jeśli trwają długi czas, są bolesne z powodu stanów zapalnych i szpecące. Z trądzikiem walczą zarówno młodsi, jak i starsi. Warto jak najszybciej zdecydować się na wizytę u dermatologa, ponieważ tylko odpowiednie i szybko rozpoczęte leczenie potrafi zdziałać wiele dobrego w walce z uporczywym trądzikiem. Leczenie miejscowe W przypadku niewielkich zmian trądzikowych najczęściej stosuje się leczenie miejscowe.

Polega ono na wsmarowywaniu w zmienione chorobowo miejsca maści, kremów, żeli. Powinny one zostać przepisane przez lekarza specjalistę, który odpowiednio dobierze je do rodzaju trądziku. Bardzo często leczenie miejscowe stanowi również pomocną terapię w leczeniu doustnym.
Leczenie doustne
Leczenie doustne jest znacznie silniejsze niż miejscowe. Wynika to z rodzaju leków, a są nimi:
antybiotyki (tetracykilna)
sterydy
leki hormonalne
retinoidy
Leki te wykazują bardzo silne działanie. Antybiotyki najczęściej działają antybakteryjnie, likwidują namnożone bakterie i hamują ich dalszy rozwój, jak również likwidują stany zapalne. Leki hormonalne są podawane wówczas, gdy przyczyną trądziku są zaburzenia w gospodarce hormonalnej, a konkretnie, gdy jest podwyższony poziom androgenów – hormonów odpowiedzialnych za wydzielanie łoju. Jeśli w organizmie jest zbyt dużo tego hormonu, również za wiele jest łoju zapychającego pory skóry i tworzącego w ten sposób wypryski. Sterydy łagodzą i likwidują stany zapalne, a retinoidy będące pochodnymi witaminy A pobudzają naskórek do wzrostu i regeneracji. Leczenie doustne może być wspomagane leczeniem miejscowym. Wówczas terapia szybko powinna odnieść pozytywne skutki.

Czas trwania leczenia
Leczenie trądziku jest zazwyczaj procesem długotrwałym. Wszystko zależy od jego intensywności, rodzaju, powodów powstania oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Najbardziej opornymi na działanie leków rodzajami trądziku są trądzik ropowiczy oraz torbielowaty. Są to bowiem zmiany skórne, które powstają zarówno na jej powierzchni, jak i w głębszych tkankach, towarzyszy im stan zapalny, nierzadko ostry, a we wnętrzach wyprysków gromadzi się wiele płynu ropowiczego.
Trzeba mieć świadomość tego, że leczenie trądziku nie zawsze przynosi oczekiwany skutek już za pierwszym razem nawet, gdy stosuje się silne i sprawdzone leki. Zdarza się, ze kurację należy powtórzyć albo przy użyciu tych samych preparatów, albo zmieniając je na zupełnie inne. Zdarza się i tak, że w ciężkich przypadkach konieczna jest wizyta u chirurga, który nacina skórę w miejscu powstania guzków czy torbieli pod skórą. W ten sposób możliwe staje się oczyszczenie cyst z ropy i zlikwidowanie stanu zapalnego.
Decydując się na leczenie trądziku pod okiem dermatologa warto uzbroić się w cierpliwość oraz zaufać lekarzowi.
Kiedy do lekarza?
Osoby walczące z trądzikiem powinny udać się do dermatologa w momencie, gdy zmiany skórne towarzyszą im od dłuższego czasu (kilka tygodni), nic nie wskazuje na to, by szybko zniknęły, a ich stan się zaostrza. Poza tym, jeżeli od początku pojawienia się choroby jej objawami są duże i liczne wypryski wypełnione płynem ropowiczym lub podskórne guzki, które bolą przy dotykaniu, koniecznie trzeba jak najszybciej odwiedzić dermatologa.
Tylko odpowiednie oraz szybko rozpoczęte leczenie jest skuteczną bronią w walce z trądzikiem.