Jak dbać o cerę z problemami?

Jak dbać o cerę z problemami?
Cera trądzikowa jest wymagająca i niezwykle delikatna. Chcąc wspomóc leczenie farmakologiczne lub samodzielnie złagodzi objawy trądziku trzeba wiedzieć, jak obchodzić się ze skórą z wypryskami.

Można jej bowiem bardzo łatwo zaszkodzić, a efektem tego staną się nowe pryszcze i kolejne blizny oraz przebarwienia. Warto więc wzbogacić swoją wiedzę na ten temat, aby móc samemu sobie odpowiednio pomóc.
Codzienna pielęgnacja
Bez względu na to, czy ma się skłonność do powstawania wyprysków, czy też nie, podstawą jest codzienna pielęgnacja cery. W związku z tym, na półce w łazience nie powinno zabraknąć odpowiednich kosmetyków. Do najważniejszych należą: żel do mycia twarzy, tonik oraz krem. Wszystkie one powinny być dobrane do rodzaju cery, do problemów, z jakimi się zmaga. Jeśli ktoś ma zmiany skórne spowodowane trądzikiem, powinien zainwestować w kosmetyki o działaniu antybakteryjnym. Kremy powinny delikatnie natłuszczać skórę, ponieważ w przeciwnym razie gruczoły łojowe będą produkować nadmiar łoju w celu nawilżenia przesuszonego naskórka, a tym samym zacznie powstawać więcej pryszczy.
Twarz należy myć rano i wieczorem, jednak są sytuacje, w których ta czynność wymaga większej częstotliwości, np. w bardzo gorące dni, kiedy twarz jest spocona. Wówczas staje się miejscem idealnym dla bakterii, które się namnażają.
Domowe SPA
W pielęgnacji cery trądzikowej doskonale sprawdzają się domowe sposoby na trądzik. Już nasze babcie samodzielnie przyrządzały maseczki, płukanki, okłady i peelingi. Warto w tym celu zajrzeć do lodówki i kuchennych szafek, ponieważ najlepszymi produktami do tego celu są: truskawki, cytryna, ogórek szklarniowy, miód, drożdże, gruboziarnista sól, ziarna zbóż, białko kurzego jaja, jogurt, kefir, mleko, a nawet aspiryna. W Internecie można znaleźć mnóstwo przepisów na domowe kosmetyki. A co takiego dobrego mają w sobie wymienione składniki? Sok z truskawek i cytryny ma bardzo dużą zawartość witaminy C, dzięki czemu rozjaśnia przebarwienia, które powstają na skutek dużych zmian trądzikowych. Ponadto wykazuje działanie antybakteryjne. Miód doskonale łagodzi stany zapalne. Produkty pochodzenia mlecznego świetnie regenerują zniszczoną skórę i pobudzają ją do szybszej odbudowy, w związku z tym doskonale sprawdzają się podczas likwidacji szpecących blizn potrądzikowych. Sól gruboziarnista w połączeniu z wodą działa jak naturalny peeling złuszczający martwy naskórek. Jest to bardzo ważne, by systematycznie się go pozbywać, ponieważ jeśli zrogowacieje zatyka pory, a w ten sposób tworzą się wypryski. Ziarna zbóż działają podobnie jak sól, ale dodatkowo regenerują naskórek. Rozgnieciona na proszek aspiryna wymieszana z letnią wodą działa jak łagodząca i oczyszczająca maseczka.

Warto samodzielnie przyrządzać kosmetyki, ponieważ są one łagodne, więc stosowanie ich na pewno nie podrażni skóry, a więc nawet jeśli nie pomoże, to też nie zaszkodzi. Ponadto sa one łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie.
Zabiegi w gabinecie kosmetycznym
Oprócz domowego SPA i codziennej tradycyjnej pielęgnacji cery warto raz na jakiś czas zainwestować w wizyty w gabinecie kosmetycznym. Można w nich skorzystać z profesjonalnych zabiegów. Nawet, jeśli ma się zdrowo wyglądającą cerę, to należy profilaktycznie o nią zadbać, aby zapobiec pojawieniu się wyprysków. Kosmetyczka zaproponuje jeden z wielu różnych peelingów, dermabrazję, mikrodermabrazję, oczyszczanie twarzy, a w razie potrzeby usuwanie blizn wiązką laserową, która nie jest szkodliwa dla ludzkiego organizmu.
Pielęgnacja cery trądzikowej
Cera trądzikowa wymaga odpowiedniej pielęgnacji, ponieważ jest wrażliwa i skłonna do pojawiania się rozmaitych wyprysków. Trzeba więc działać w taki sposób, aby łagodzić stany zapalne, zapobiegać tworzeniu się nowych pryszczy, likwidować namnażanie się bakterii, przyspieszyć gojenie się ran oraz stymulować naskórek do szybkiej regeneracji. Kosmetyki powinny więc zawierać odpowiednie witaminy oraz składniki mineralne, takie jak witamina A, z grupy B, K, D oraz E, potas, cynk, miedź, kwasy AHA, BHA oraz PHA, aloes, allantoina, oczar wirginijski oraz olejek z drzewa herbacianego. Należy codziennie, rano i wieczorem, myć twarz żelem antybakteryjnym, następnie przemywać cerę za pomocą toniku i na koniec nałożyć odpowiedni krem. Warto pamiętać, by kosmetyki nie były zbyt tłuste, ale jednocześnie, aby nie wysuszały skóry. Muszą ją delikatnie nawilżać, aby nie stała się przesuszona. Wówczas gruczoły łojowe zaczęłyby produkować więcej łoju, aby nawilżyć naskórek, a w ten sposób powstałoby więcej pryszczy.
Podjęcie różnorodnych działań profilaktycznych, odpowiednia codzienna higiena, stosowanie naturalnych, łagodnych kosmetyków to najlepsza pielęgnacja cery, która odwdzięczy się zdrowiem i blaskiem.