Istota USG w ciąży dla kobiety i dziecka

Istota USG w ciąży dla kobiety i dziecka
USG, czyli badanie ultrasonograficzne jest jednym z podstawowych, które wykonuje się w trakcie trwania ciąży. Nie jest to badanie robione jednorazowo. Jego celem jest bowiem ciągłe monitorowanie płodu, aby wiedzieć, czy rozwija się prawidłowo, a sama ciąża nie jest zagrożona.

W związku z tym, lekarz prowadzący ciążę zleca wykonywanie USG kilka razy podczas wszystkich trzech trymestrów, w zależności od potrzeb.
Pierwsze USG w ciąży powinno zostać przeprowadzone do 12 tygodnia. Wówczas jest to tak zwane USG I stopnia, które pozwala na stwierdzenie, w którym tygodniu ciąży jest kobieta. Z kolei USG II stopnia służy do bardziej specjalistycznych celów, ponieważ na jego podstawie określa się, czy w rozwoju dziecka nie zachodzą jakiekolwiek nieprawidłowości. USG II stopnia lekarz zleca pomiędzy 12 a 22 tygodniem ciąży, mając do tego pewne przesłanki. Są nimi:

brak wyczuwania ruchów dziecka przez matkę

wystąpienie krwawienia w którymkolwiek momencie trwania ciąży

potwierdzenie podejrzenia o nieprawidłowym ułożeniu dziecka, które może być przyczyną komplikacji podczas porodu

obecność wkładki wewnątrzmacicznej będącej popularną metodą antykoncepcji, którą należy zlokalizować i usunąć przed porodem

określenie wielkości dziecka jeśli stwierdza się, że poród nastąpi wcześniej lub później niż powinien

zdiagnozowanie wszelkiego rodzaju anomalii macicy, które mogą doprowadzić do wcześniejszego porodu

obserwacja dziecka w przypadku przenoszonej ciąży

USG w ciąży jest całkowicie bezbolesne oraz bezpieczne zarówno dla dziecka, jak i jego matki. Zazwyczaj wykonywane jest przez brzuch, niezwykle rzadko przez pochwę. Trwa od 5 do 30 minut, w zależności od tego, co lekarz chce określić za pomocą badania. Podczas jego trwania kobieta leży wygodnie na plecach. Powinna przygotować się do badania poprzez odsłonięcie brzucha. Następnie jest on smarowany specjalnym żelem, który ułatwia rejestrowanie fal dźwiękowych oraz przesuwanie sondy po powierzchni brzucha.
Podczas badania obecny może być również ojciec dziecka, jak i każda inna osoba bliska dla ciężarnej kobiety. Jest to bowiem niecodzienna możliwość zobaczenia dziecka będącego jeszcze w brzuchu matki. Lekarz pomaga rozróżnić poszczególne organy oraz części ciała, m.in. głowę, palce, nóżki, a nawet serce, jak również określić płeć malucha. Dla wielu osób ważną pamiątką jest zdjęcie lub wideo wykonane podczas wykonywania USG w ciąży.

Warto wiedzieć, że badanie ultrasonografem robione w pierwszych trzech miesiącach ciąży wymaga od kobiety wypełnionego płynem pęcherza.
USG w I trymestrze
W I trymestrze ciąży, a dokładnie pomiędzy 10 a 12 tygodniem, badanie ultrasonografem pozwala na stwierdzenie, czy ciąża jest mnoga, czy też nie. Ponadto lekarz wykonuje różnorodne pomiary, m.in. pęcherzyka ciążowego, co pozwala na określenie wieku ciąży i prawidłowego rozwoju płodu.
USG w II trymestrze
W II trymetrze ciąży, a więc między 20 a 24 tygodniem, zdecydowanie więcej widać. Można zatem dokładniej określić budowę anatomiczną dziecka:

mierzony jest obwód brzucha, długość kości udowej, szerokość główki

określa się ośrodkowy układ nerwowy wykluczając bądź potwierdzając różnorodne nieprawidłowości w jego rozwoju

bada się klatkę piersiową i serce, nerki, powłoki brzuszne i kończyny

Warto wiedzieć, że II trymestr ciąży jest najodpowiedniejszy do tego, by wykonać USG w technologii 3D lub 4D. Jest to obecnie najnowocześniejsza metoda, która pozwala na dokładne obejrzenie dziecka. Dla osób, które nie są lekarzami i nie potrafią odczytywać obrazów zarejestrowanych podczas badania ultrasonograficznego jest to szansa na bliższe przyjrzenie się swojemu maluchowi. USG 3D oraz 4D to niemal fotograficzne odzwierciedlenie dziecka będącego jeszcze w brzuchu matki.
USG w III trymestrze
USG ciąży w III trymestrze, czyli po 36 tygodniu, pozwala ocenić łożysko – jego lokalizację oraz dojrzałość. Im starsze, tym mniej utlenowanej krwi dociera do dziecka, choć nie jest to normą. Oprócz łożyska lekarz sprawdza również ułożenie dziecka w macicy, a także jego wzrost określając tym samym, czy prawidłowo rośnie.