Gdy niemowlę męczy mokry kaszel…

Gdy niemowlę męczy mokry kaszel…
Mokry kaszel jest nie tylko uciążliwy, ale bywa również niebezpieczny. Na skutek spływającej do dolnych dróg oddechowych wydzieliny, może dojść do zapalenia oskrzeli lub płuc. Są to choroby zagrażające życiu niemowląt.

Ponadto, małe dzieci nie potrafią odkrztuszać, dlatego połykają wydzielinę, która spływa z nosa i przez to często wymiotują. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można ulżyć maluchowi.
Jeśli pojawi się mokry kaszel u niemowlaka, koniecznie należy udać się do pediatry, aby określił, czy jest to efekt poważnej choroby, czy niezagrażająca zdrowiu dolegliwość. Pomoże także wybrać leki i ustali bezpieczne dla niemowlaka dawkowanie.
Jednocześnie warto regularnie oklepywać dziecku plecki. W ten sposób wydzielina zalegająca w dolnych drogach oskrzelowych, a więc w oskrzelach i płucach odrywa się od nich i możliwe staje się jej odkrztuszenie. Trzeba przy tym pamiętać, aby podczas takiego zabiegu być bardzo ostrożnym i delikatnym.
Kolejną istotną rzeczą jest oczyszczanie noska. Warto to robić za pomocą specjalnej gruszki lub aspiratora, która jest przeznaczona do tego celu. To właśnie z górnych dróg oskrzelowych spływa wydzielina, która powoduje mokry kaszel u niemowlaka. Im częściej będziemy się pozbywać kataru, tym mniejsze ryzyko gromadzenia się wydzieliny w organizmie.
Na mokry kaszel u niemowlaka korzystnie działa również para. Wiadomym jest, że w przypadku niemowlaka nie można wykonać inhalacji, jak w przypadku starszych dzieci lub osób dorosłych. Można natomiast zaparować łazienkę i na kilka minut wejść do niej z dzieckiem. Wilgotne powietrze pomoże oczyścić drogi oddechowe malucha.
Następną skuteczną metodą w walce z mokrym kaszlem jest wcieranie ziołowych olejków w klatkę piersiową noworodka. Pozwoli to oczyścić drogi oddechowe i uwolnić flegmę.
Warto pamiętać, by podczas snu układać poduszkę dziecka dość wysoko. Dzięki temu spływająca z noska wydzielina nie będzie tak męczyć, a mokry kaszel nieco się uspokoi.