Gdy niemowlę ma trądzik…

Gdy niemowlę ma trądzik…
Trądzik niemowlęcy to jedna z odmian zmian skórnych, która, jak sama nazwa wskazuje, dotyka dzieci w okresie niemowlęcym. Według szacunkowych danych określa się, że trądzik ten dotyka około 20% maluchów, szczególnie chłopców.

Pomimo tego, że zmiany skórne są podobne jak te, które występują u nastolatków, nie są tak groźne. Zazwyczaj samoczynnie zanikają po krótkim czasie, zwłaszcza, że czasami wysypki skórne mogą być spowodowane reakcją alergiczną na któryś ze składników pokarmu, chociażby na nieodpowiednio dobrane mleko modyfikowane. Bywa jednak i tak, że krostki są wypełnione płynem ropowiczym, stają się więc bolesne i mają duże rozmiary. Wówczas konieczne staje się leczenie pod okiem lekarza specjalisty oraz odpowiednia troska o malucha.
Przyczyny powstawania trądziku niemowlęcego
Trądzik niemowlęcy to skutek zmian hormonalnych matki dziecka lub samego dziecka. Powodem są wahania poziomu androgenów, których zbyt duża ilość powoduje nadmierną produkcję sebum, a tym samym doprowadza do trądziku. Inną przyczyną trądziku niemowlęcego jest przegrzanie niemowlaka poprzez zbyt ubieranie go w zbyt ciepłą i dużą ilość ubranek w obawie przed przeziębieniem.
Kiedy trądzik niemowlęcy staje się powodem do obaw?
Ogólnie rzecz ujmując trądzik niemowlęcy nie należy do groźnych zmian skórnych. Często ustępuje samoistnie i nie pozostawia po sobie żadnych śladów. Dzieje się tak jednak w sytuacji, gdy dziecko zachoruje do trzeciego miesiąca życia. Wówczas nasilenie choroby może być silniejsze i długotrwałe – towarzyszące dziecku nawet do 2-3 roku życia. Wtedy też wykwity skórne mogą mieć poważniejszy charakter. Wyróżnia się więc dwa rodzaje trądziku niemowlęcego:
pojawiający się do 3. miesiąca życia
pojawiający się między 3. a 16. miesiącem życia
W pierwszym przypadku dolegliwość tę nazywa się trądzikiem noworodkowym. Jest on łagodną odmianą choroby, która ustępuje już po około trzech miesiącach. Jest on bezbolesny. Powstaje na skutek zmian hormonalnych matki, podczas trwania ciąży. Wówczas poprzez łożysko dostają się do organizmu dziecka androgeny – hormony odpowiedzialne między innymi za wydzielanie łoju. Również po porodzie, podczas karmienia piersią androgeny mogą przedostawać się do organizmu malucha. Zazwyczaj łagodna odmiana trądziku niemowlęcego ma postać krostek podobnych do potówek, które robią się czerwone i występują na twarzy oraz karku.

Trądzik noworodkowy, czyli pojawiający się po trzecim miesiącu życia dziecka, jest tym, który powinien zaniepokoić rodziców i skłonić ich do wizyty u lekarza, szczególnie gdy objawy nie ustępują same po kilku tygodniach.
Objawy choroby
zaskórniki, najczęściej białe, drobne, z otworkiem w ich środkowej części
czerwone grudki
krosty, które są ropnymi zmianami na skórze
torbiele, które są bolesne i większe niż krosty, są tez wypełnione płynem ropowiczym, a po ich zaniku często pozostają blizny
Leczenie trądziku u niemowląt
Wizyta u lekarza specjalisty jest konieczna w chwili, gdy objawy nie ustępują samoczynnie po kilku tygodniach lub gdy wyraźnie się nasilają. Bodźcem do tego powinny być zmiany ropne, które nieleczone mogą doprowadzić do nieestetycznych blizn. Samo leczenie najczęściej polega na odpowiednim dbaniu o higienę malucha. Bardzo rzadko podaje się antybiotyki, ponieważ ich silne działanie niekoniecznie dobrze wpływa na tak młody organizm. W związku z tym, ważne jest to, by 1-2 razy na dobę przemywać twarz dziecka letnią wodą z mydłem przeznaczonym dla niemowląt. Jednocześnie warto zrezygnować na jakiś czas z tłustych mleczek i oliwek do pielęgnacji, ponieważ nasilają one tylko wydzielanie łoju, a tym samym objawy trądziku. Koniecznie trzeba tez unikać przegrzania dziecka. W przypadku, gdy w grę wchodzą już antybiotyki oznacza to, że na twarzy malucha widoczne są krostki i grudki, często wypełnione płynem ropowiczym. Aby maksymalnie zredukować blizny, które grożą dziecku, warto podawać witaminę A. Terapia antybiotykami u tak małych dzieci opiera się na podawaniu erytromycyny w zamian tetracykliny, która negatywnie wpływa na rozwój młodego organizmu. Bardzo często lekarze przepisują maści.
Wspomaganie leczenia domowymi sposobami
Aby leczenie farmakologiczne było jak najbardziej skuteczne warto nieco je wspomóc. Wystarczy przestrzegać pewnych zasad, które może nie zlikwidują całkowicie objawów trądziku, ale na pewno przyspiesza gojenie oraz ukoją podrażnioną skórę. W tym celu należy 1-2 razy na dobę przemywać twarz dziecka ciepłą wodą z mydłem, ale przeznaczonym dla niemowląt. Twarz należy dobrze osuszyć. Powinno się również pilnować by przez cały czas była sucha i czysta. Ważne jest też nawilżanie, ponieważ wysuszona skóra staje się piekąca i swędząca. Ubranka powinny być wykonywane z naturalnych materiałów, które w zetknięciu ze skórą niemowlęcia dodatkowo jej nie podrażnią. Z kolei podczas prania ubranek dziecka nie należy używać detergentów. Dzięki takim zabiegom trądzik niemowlęcy nie będzie dokuczał dziecku.
Jak w przypadku każdego rodzaju trądziku, również niemowlęcego, nie należy wyciskać żadnych zmian skórnych. W przeciwnym razie można doprowadzić do nasilenia objawów choroby, podrażnienia skóry, a nawet infekcji, która dla malucha może być bardzo niebezpieczna.