Fakty i mity na temat zębów mądrości

Fakty i mity na temat zębów mądrości
Zęby mądrości to często bolący problem. Są to najgłębiej położone zęby w jamie ustnej człowieka. Są też czwartymi, czyli ostatnimi, zębami trzonowymi. Pomimo tego, że dotyczą większości społeczeństwa, mnóstwo osób posiada nieprawdziwe informacje na ich temat.

Warto dowiedzieć się, jakie są fakty i mity o ósemkach. Z pewnością taka wiedza pomoże w skutecznym i bezpiecznym leczeniu.
 
Zęby mądrości są przyczyną przyrostu wiedzy u człowieka – MIT
Nazwa „zęby mądrości” jest czysto metaforyczna. Nie ma nic wspólnego z tym, że po pojawieniu się ósemek w jamie ustnej człowiek nagle staje się mądrzejszy. Jednak nie do końca nazwa ta nie łączy się z wiedzą. Termin „zęby mądrości” funkcjonuje już od starożytności, a wiąże się z wiekiem człowieka, w którym ósemki wyrastają. Dzieje się to bowiem między 17 a 25 rokiem życia, a więc w czasie, kiedy młody człowiek zaczyna ugruntowywać swoją wiedzę, zdobywa życiową mądrość i wiele umiejętności, staje się bardziej rozważny i rozumny. To właśnie stąd wzięła się nazwa „zęby mądrości”.
 
Ząb mądrości powinien być usunięty nawet, gdy nie boli – MIT
Faktem jest, że jeszcze kilkanaście lat temu dentyści wychodzili z założenia, że warto usuwać wszystkie zęby mądrości nawet, jeśli nie są przyczyną bólu oraz wielu innych dolegliwości. Na szczęście dziś odchodzi się od takiego myślenia, ponieważ jest ono powszechnie uważane za błędne. Nie ma bowiem żadnych przesłanek do tego, by wyrywać ósemki bez względu na ich stan oraz wpływ na zdrowie jamy ustnej. Jeśli tylko ząb mądrości nie doskwiera jego właścicielowi, warto pozostawić go w spokoju. Trzeba bowiem liczyć się z tym, że ekstrakcja zęba wiąże się w najlepszym wypadku z kilkudniowym wykluczeniem z normalnego funkcjonowania. Jest to bowiem zabieg jak każdy inny. W związku z tym nie ma sensu niepotrzebnie narażać się na ból, dyskomfort, a nawet na ewentualne powikłania. Tym bardziej, że zdrowe ósemki nie mają negatywnego wpływu na stan jamy ustnej oraz prawidłowy zgryz.
 
Zęby mądrości są najbardziej narażone na próchnicę – FAKT
Z racji tego, że ósemki są najdalej położonymi zębami w jamie ustnej, są narażone na częstsze niż w przypadku pozostałych zębów występowanie próchnicy. Trudno jest bowiem dotrzeć do nich szczoteczką do zębów.
 
Usuwanie zębów mądrości zawsze jest bardzo bolesne – MIT
Ekstrakcja ósemek odbywa się pod ogólnym lub miejscowym znieczuleniem. Dzięki temu czasami pacjenci nie wiedzą nawet, w którym dokładnie momencie nastąpiło wyrwanie zęba, ponieważ trwa to zazwyczaj chwilę. Aby mieć większą pewność, że zabieg będzie przeprowadzony profesjonalnie można udać się do chirurga szczękowego, zamiast do zwykłego dentysty. Również późniejsze dochodzenie do pełnego zdrowia zazwyczaj nie jest bardzo nieprzyjemne. Faktem jest, że czasami łączy się to z niewielkim bólem, obrzękiem dziąsła oraz niską gorączką. Stany te nie są jednak normą i szybko mijają. Cały proces rekonwalescencji trwa zazwyczaj nie dłużej jak jeden tydzień.
 
Zęby mądrości mogą wyrzynać się nawet do 40. roku życia – FAKT

Zazwyczaj ósemki pojawiają się w jamie ustnej człowieka między 17 a 25 rokiem życia. Zdarza się jednak i tak, że wyrzynają się również u osób znacznie starszych. Nie stanowi to żadnego zagrożenia dla zdrowia i jest sytuacją normalną, choć rzadką.
 
Ósemki u każdego wyrzynają się kilka miesięcy – MIT
Ząb mądrości oraz jego pojawienie się to sprawa niezwykle indywidualna. U niektórych proces ten trwa kilka tygodni, u innych kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Nie da się również przewidzieć występowania oraz nasilenia bólu, który towarzyszy wyrzynaniu zębów.
 
Zakładając aparat ortodontyczny trzeba liczyć się z usunięciem ósemki – FAKT
U wielu osób pojawienie się zębów mądrości powoduje niezwykle duży ścisk pomiędzy zębami. Szczęka okazuje się zbyt mała, aby pomieścić wszystkie zęby. W związku z tym zaczynają się one wykrzywiać. Aby możliwym było założenie aparatu ortodontycznego i wyprostowanie zgryzu, konieczne staje się usunięcie dwóch ósemek.
 
Czasami trzeba „pomóc” zębom wyrżnąć się – FAKT
Zdarza się, że ząb mądrości ma problem z przebiciem się przez dziąsło. Taka sytuacja jest niezwykle bolesna i długotrwała, przez co wymaga pomocy ze strony dentysty. Lekarz nacina dziąsło, aby w ten sposób ząb mógł bez przeszkód wydostać się na zewnątrz. Tego rodzaju zabieg w wielu przypadkach jest koniecznością. Nie warto czekać, aż ósemka sama się wyrżnie, ponieważ może to nigdy nie nastąpić. Zdecydowanie lepiej jest przyspieszyć ten proces i w ten sposób przerwać uporczywy ból.
 
Usunięcia zęba mądrości to jedyny sposób na pozbycie się bolącego problemu – MIT
Owszem, w wielu przypadkach ekstrakcja jest najlepszym sposobem, aby pozbyć się bólu i innych dolegliwości. Jednak niektórym osobom pomagają antybiotyki, płukanie jamy ustnej specjalnymi mieszankami np. ziół oraz leki przeciwzapalne.
 
Każdy posiada zęby mądrości – MIT
Pojawienie się ósemek to sprawa indywidualna. Niektórzy przez całe życie ich nie posiadają. Jednak brak zębów mądrości w żaden sposób nie wpływa negatywnie na rozwój człowieka oraz jego prawidłowe funkcjonowanie.