Domowe wybielanie zębów

Domowe wybielanie zębów
Któż z nas nie marzy o śnieżnobiałym uśmiechu? Nie ma chyba takiej osoby. W związku z tym, jedni poddają się kosztownym i długotrwałym zabiegom wykonywanym w gabinetach dentystycznych, inni fundują sobie wybielanie zębów w domowym zaciszu.

Czy ta druga metoda jest skuteczna i opłacalna?
Wybielanie zębów w domu nie jest zabiegiem skomplikowanym. Wystarczy wybrać preparat dostępny na rynku. Obecnie sklepowe półki uginają się pod ciężarem licznym środków wybielających. Różnią się przede wszystkim ceną oraz stężeniem nadtlenku karbamidu, czyli aktywnego związku chemicznego, który służy do wybielania zębów. Należy wiedzieć, że im większe stężenie, tym preparat będzie bardziej osłabiał nasze zęby, czyniąc je wrażliwszymi, np. na zimno czy ciepło. 10% to już przyzwoite stężenie. Na rynku są środki nawet 30-procentowe. Jednak ich stosowanie zaleca się osobom o silnym uzębieniu. Nie można również przesadzić z czasem używania preparatu. Zazwyczaj domowe wybielanie zębów powinno trwać nie dłużej niż miesiąc. A skąd wiedzieć, że zabieg należy przerwać? Dają nam o tym znać same zęby. Jeśli po którymś z kolei wybielaniu przestają zmieniać swoją barwę to znak, że osiągnęły maksymalnie jasny kolor. Niektórzy są zawiedzenie efektami wybielania, ponieważ po jego ukończeniu uzębienie nadal nie jest śnieżnobiałe. Dlaczego tak się dzieje? Jest to skutek uwarunkowań genetycznych. Są osoby, które po prostu mają żółtawy odcień kości zębów, przez co nigdy nie będą one całkowicie białe. Warto jednak zdecydować się na wybielanie choćby dlatego, że w najgorszym wypadku rozjaśni ono nasz uśmiech o kilka tonów.
Skąd wzięła się nazwa wybielanie nakładkowe? Jest ono związane ze sposobem, w jaki się odbywa. Preparaty dostępne w sklepach oraz aptekach, które służą do przeprowadzania domowych zabiegów obejmują specjalny żel wybielający oraz nakładki na zęby. Są to szyny, w których za pierwszym razem stosowania preparatu należy odcisną swoje uzębienie poprzez przygryzienie nakładki, a następnie nałożyć na nią żel. Tak przygotowaną szynę zakłada się na zęby. Czas trwania jednego zabiegu zależy od producenta, zazwyczaj jednak wynosi około kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Cała kuracja powinna trwać nie dłużej niż jeden miesiąc. Przed nałożeniem nakładek zaleca się dokładne umycie zębów miękką szczoteczką oraz osuszenie ich np. chusteczką. Dzięki temu ślina, która ma negatywny wpływ na składniki wybielające, nie osłabi procesu rozjaśniania zębów.
Warto zdecydować się na domowe wybielanie nakładkowe zębów, ponieważ jest zdecydowanie tańsze od wizyt u stomatologa, a efekt porównywalny. Ważna jest konsekwencja oraz umiejętne stosowanie preparatu. Dużą rolę odgrywa również późniejsze dbanie o zęby. Warto unikać dużej ilości tytoniu, kawy, herbaty, czerwonego wina i wszystkich tych substancji, które wpływają na przebarwienia zębów. Dzięki temu efekt po wybielaniu utrzyma się znacznie dłużej.