Czym jest trądzik kosmetyczny?

Czym jest trądzik kosmetyczny?
Zmiany skórne powszechnie nazywane trądzikiem pojawiają się na ciele z różnych przyczyn. Jednym z nich jest trądzik kosmetyczny. Są to zmiany skórne wywołane, czyli niezależne od gospodarki hormonalnej ani uwarunkowań genetycznych, jak jest to w przypadku tradycyjnego trądziku, zwanego młodzieńczym lub pospolitym.

Już sama nazwa sugeruje, że trądzik kosmetyczny ma coś wspólnego z kosmetykami. Może bowiem pojawić się u osób, które stosują kosmetyki nieodpowiednie do rodzaju swojej skóry. Może, ale nie musi, ponieważ nie jest to regułą.
Trądzik kosmetyczny może przebiegać w taki sam sposób, jak każdy inny. Na ciele pojawiają się różnego rodzaju wypryski, najczęściej na twarzy, szyi, w okolicach linii włosów. Wykwity zazwyczaj przyjmują postać niewielkich, ale gęsto rozsianych krostek, które z daleka przypominają wysypkę. Są jednak wypełnione płynem ropowiczym. Na szczęście nie mają podłoża zapalnego.
Przyczyny
Trądzik kosmetyczny powstaje na skutek użycia nieodpowiednio dobranych do rodzaju skóry preparatów o pielęgnacji ciała. W wyniku tego kosmetyk gromadzi się w gruczołach łojowych, przez co je zatyka. W ten sposób powstają zmiany skórne powszechnie nazywane pryszczami.
Leczyć i zapobiegać
Podczas walki z trądzikiem kosmetycznym należy przestrzegać pewnych reguł. Nie tylko pozwoli to na szybkie pozbycie się nieestetycznych zmian skórnych, ale również pozwoli uchronić się przed ich nawrotem. W związku z tym, nie należy nakładać zbyt dużej warstwy kosmetyków na skórę zmienioną chorobowo. Makijaż w wyraźny sposób może tylko pogorszyć stan zdrowia. Najlepiej całkowicie z niego zrezygnować na jakiś czas. Dzięki temu skóra będzie oddychać, ponieważ gruczoły łojowe nie będą zatykane przez kolejne warstwy kosmetyków. Podstawa jest również dowiedzenie się, który kosmetyk nam nie służy i jest przyczyną powstawania trądziku. Należy go natychmiast wyeliminować i zastąpić bardziej odpowiednim preparatem.
Dzięki dostosowaniu się do powyższych rad trądzik kosmetyczny powinien szybko ustąpić. Jednak w przypadku gdy trwa już 6 tygodni i nic nie wskazuje na to, by miał zniknąć, należy zgłosić się do lekarza dermatologa, który dobierze odpowiednie lekarstwa.
Profilaktyka w dbaniu o skórę również jest bardzo istotna, jeśli nie chce się notorycznie cierpieć z powodu nieestetycznych zmian skórnych. Warto więc stosować kosmetyki na bazie wody, a nie tłuszczów. Te drugie często zatykają pory tworząc w ten sposób pryszcze. Warto także zaufać witaminie A i stosować żele oraz kremy, które są w nią bogate. Doskonałym rozwiązaniem jest odzwyczajenie się od grubej warstwy makijażu. Nie dość, że wygląda to nieciekawie, to dodatkowo nie służy kondycji naszej cery. Lekkie podkłady i pudry pozwolą skórze swobodnie oddychać, a w porach ni będą gromadziły się zanieczyszczenia wraz z kosmetykami. Jeśli jest to tylko możliwe, warto zafundować swojej skórze dzień bez kosmetyków. Można wówczas przemywać twarz naturalnymi kosmetykami, zastosować domową maseczkę oczyszczającą oraz zrezygnować z make-upu. Dzięki temu skóra z pewnością odwdzięczy się pięknym i zdrowym wyglądem.