Czy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?

Czy leczenie kanałowe zęba jest konieczne?
Kanałowe leczenie zęba jest powszechnie stosowaną metodą, która stanowi alternatywę dla ekstrakcji zęba. Wiele osób decyduje się na leczenie pomimo tego, że nie należy ono do najprzyjemniejszych.

Bywa także, że jest długotrwałe. Jeśli jednak jest dobrze przeprowadzone, skutecznie leczy zęba i chroni przed jego dalszym psuciem oraz usunięciem. Warto więc decydować się na kanałowe leczenie zęba.
A skąd wiedzieć, że jest ono potrzebne właśnie teraz? Chory ząb daje o sobie znać na kilak wyraźnych sposobów. Należą do nich:
silny, ciągły ból zęba
uwrażliwienie na ciepło i zimno
ból zęba podczas dotykania go
przebarwienie
powiększone węzły chłonne
Zazwyczaj objawy te są niezwykle dokuczliwe, a leki przeciwbólowe nieskuteczne, dlatego prędzej czy później każdy udaje się do dentysty. Często lekarz zleca wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu wie, ile kanałów ma ząb oraz które wymagają leczenia. Od tego zależy cena zabiegu, który nie należy do najtańszych. Warto więc szybko wybrać się do dentysty, aby ząb nie zdążył być cały zmieniony chorobowo. Stan ten spowodowany jest zapaleniem miazgi. Dzieje się tak na skutek zaawansowanej próchnicy czy urazu zęba. Bardzo często miazga staje się martwa. W takiej sytuacji, podczas jej usuwania, nie jest konieczne znieczulenie miejscowe, ponieważ pacjent nie odczuwa żadnego bólu podczas zabiegu. W przeciwnym razie rzadko udaje się przeprowadzić leczenie bez znieczulenia.
Kanałowe leczenie zęba obejmuje kilka etapów. Pierwszym z nich jest wywiercenie otworu w zębie, przez który dentysta dostaje się do wnętrza kanału i za pomocą specjalnych narzędzi usuwa miazgę. Następnie czyści kanały z bakterii oraz toksyn. Bardzo ważnym elementem całego leczenia jest wypełnienie kanałów lekarstwem. Zazwyczaj jest to gutaperka stosowana prawie od stu lat. Na sam koniec dentysta wypełnia wywiercony w zębie otwór specjalną masą. Ta ostatnia faza ma czysto kosmetyczny charakter.
Jeśli nie chce się pozbyć zęba, konieczne jest zdecydowanie się na kanałowe leczenie zęba. Nie warto przeciągać podjęcie tej decyzji, ponieważ z czasem ząb będzie tak bardzo zniszczony, że leczenie nic nie pomoże i ekstrakcja okaże się jedynym rozwiązaniem. Poza tym, zapalenie miazgi jest niezwykle bolesną dolegliwością. Jeśli ktoś obawia się bólu związanego z leczeniem kanałowym, może poprosić dentystę o wykonanie miejscowego znieczulenia. Po zakończeniu leczenia ząb staje się martwy. Niczym jednak nie różni się od pozostałych pod warunkiem, że w trakcie trwania choroby nie uległ przebarwieniu. Nie obniża się także poziom jego funkcjonalności. Nadal tak samo służy do gryzienia, spożywania pokarmów itp.