Częsty problem – ból brzucha

Częsty problem – ból brzucha
Przyczyn bólu brzucha jest wiele, tak samo, jak dużo jest osób, które zmagają się z tym problemem. W zależności od powodu jego występowania oraz nasilenia, ustala się odpowiednie leczenie. Czasami nie jest ono potrzebne, gdyż ból nie zagraża zdrowiu ani życiu człowieka, a po niedługim czasie sam ustępuje.

Warto jednak dowiedzieć się więcej na temat tego częstego problemu oraz tego, w jaki sposób odpowiednio sobie z nim radzić.
Przyczyny bólu brzucha
Powodów występowania bólu brzucha wymienia się nawet kilkadziesiąt. Do najmniej groźnych należą te, które są związane z bólem menstruacyjnym, przejedzeniem, odczuwaniem głodu. Wówczas najczęściej pomagają ogólnodostępne środki rozkurczowe, likwidujące wzdęcia oraz koli, a w ostatnim przypadku spożycie posiłku. Bywa i tak, że ból brzucha jest efektem nerwowej sytuacji, zarówno nagłej, jak i trwającej nawet kilka tygodni czy miesięcy.
Ból brzucha może być związany z chorobami:
układu pokarmowego
trzustki
pęcherzyka żółciowego oraz dróg żółciowych
wątroby
śledziony
układu moczowo-płciowego
metabolicznymi
klatki piersiowej
endokrynologicznymi
układu nerwowego
zatruciem
nowotworami narządów znajdujących się w jamie brzusznej

Wyraźnie widać, że ból brzucha związany jest w głównej mierze ze schorzeniami wszystkich tych narządów, jak i całych układów, które znajdują się w jamie brzusznej. Do najbardziej groźnych należy ból brzucha wynikający z takich chorób, jak:
pęknięcie wrzodu – taka sytuacja dotyczy bólu, który jest odczuwalny w okolicy żołądka, a z czasem na większym obszarze, jest on niezwykle silny, nagły i towarzyszą mu napięcia mięśni brzucha. Pomoc może przynieść tylko jak najszybsze wezwanie lekarza. Jeżeli na skutek pęknięcia wrzodu, a tym samym błony śluzowej żołądka, treść żołądka dostanie się do jamy otrzewnej, konieczna jest operacja, aby nie dopuścić do rozwoju zapalenia otrzewnej.
ostre zapalenie wyrostka robaczkowego – ból związany z wyrostkiem robaczkowym występuje w okolicy pępka, a następnie w dole brzucha. Ma on charakter skurczu lub rozpierania. Ból przybiera na sile w momencie kasłania, głębokiego oddychania, w trakcie chodzenia, a zmniejsza, gdy się położymy z jedną nogą (od strony wyrostka robaczkowego, a więc prawą) przyciągnięto do klatki piersiowej. Im dłużej trwa ból, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia nudności, wymiotów, biegunki lub zaparć. Jeżeli zaobserwuje się u siebie lub kogoś bliskiego tego rodzaju ból, należy jak najszybciej udać się do lekarza. W przypadku ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego konieczna jest operacja.
niedrożność jelit – ból pojawia się falami, ma rodzaj koli, którą ciężko zlokalizować. Z czasem ból obejmuje cały brzuch, a jego nasilenie znacznie wzrasta. Często towarzyszy mu wymioty, wzdęcie, przyspieszone tętno, spadek ciśnienia oraz gorączka, która sygnalizuje przedostanie się bakterii jelitowych do krwiobiegu. Nieco inny ból pojawia się w momencie skręcenia jelita, które również jest powodem jego niedrożności. Wówczas ból jest stały i cały czas silny. W takiej sytuacji nie należy zwlekać, tylko jak najszybciej udać się do szpitala lub wezwać pogotowie. Nie można tez w tym czasie przyjmować pokarmów ani napojów. W przypadku stwierdzonej niedrożności należy operacyjnie usunąć fragmenty jelita, które uległy martwicy oraz przeszkodę będącą powodem niedrożności. Czasami konieczne staje się również podanie antybiotyku.
zapalenie otrzewnej – ból początkowo pojawia się w miejscu narządu, który jest objęty chorobą, ma charakter kolki, a następnie rozlewa się na cały brzuch, jest stale nasilający się. Często towarzyszą mu wymioty, wzdęcie oraz przyspieszenie tętna, gorączka i zawroty głowy. Konieczne jest jak najszybsze pojawienie się w szpitalu, ponieważ zapalenie otrzewnej to choroba zagrażająca życiu człowieka. Nie wolno rozgrzewać bolącego brzucha, ani też podawać środków przeciwbólowych, ponieważ nie leczą, a mogą jedynie uśpić czujność chorego.
zawał serca – być może niektórzy nie zdają sobie sprawy z tego, że zawał serca również może powodować silny ból brzucha. Nie jest to jednak reguła. Jeśli jednak już się pojawia to jest on zlokalizowany w okolicy żołądka, jak również lewej łopatki i barku. Jest silny, piekący i towarzyszą mu wymioty oraz uczucie lęku. W takiej sytuacji należy wezwać pogotowie lub udać się do szpitala. Dobrze jest się położyć oraz unikać jakiegokolwiek wysiłku.
zatrucie pokarmowe – w zależności od nasilenia oraz rodzaju bakterii, która wywołała objawy, inne jest leczenie. Jeśli ból oraz towarzyszące mu wymioty, biegunka i gorączka nie mija, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Ból w takim przypadku obejmuje dolną część brzucha, jest silny i stały.
Rodzaje bólu brzucha
Ból brzucha może mieć charakter odniesiony, trzewny oraz somatyczny. W pierwszym przypadku ból jest odczuwany w innym miejscu, niż faktycznie zlokalizowane jest jego źródło. Tak dzieje się np. podczas chorób dróg żółciowych. Ból trzewny to ból, który powstaje na skutek podrażnienia receptorów umiejscowionych w otrzewnej trzewnej i narządach jamy brzusznej. Dzieje się tak w wyniku skurczu, nacisku, rozciągania, pociągania lub wzrostu temperatury. Wówczas ma on postać kolki. Często wraz z bólem pojawiają się wymioty, pocenie się oraz nudności. Co dziwne, nasila się w pozycji leżącej. Ostatni rodzaj – ból somatyczny – to skutek podrażnienia otrzewnej ściennej oraz ściany jamy brzusznej w wyniku cięcia, pociągania, ucisku oraz zmiany temperatury. Nasila się podczas kaszlu, oddychania oraz zmieniania pozycji ciała. Ból jest ostry, przedłużający się, a odczuwa się go najsilniej w miejscu, które jest chorobowo zmienione.
Sposoby na ból brzucha
Ciężko jest wskazać kilka konkretnych sposobów walki z bólem brzucha. Wszystko bowiem zależy od przyczyn. W niektórych przypadkach wskazane jest rozgrzewanie, np. podczas bólu menstruacyjnego, w innym kategorycznie zabronione, ponieważ może zagrozić to nawet życiu chorego. Konieczne jest więc dowiedzenie się, z jakim bólem brzucha mamy do czynienia oraz co jest jego powodem. Warto jednak odstawić wszystkie czynniki, które ból powodują. Jeśli nasila się on w pozycji leżącej, to należy usiąść lub wstać, jeśli wzmaga go picie czy jedzenie, to warto aż do momentu pojawienia się lekarza nie jeść, ani nie pić. Czasem pomagają też herbatki ziołowe. Najważniejsze jest jednak jak najszybsze zgłoszenie się do lekarza.