Co warto wiedzieć o zębach mądrości?

Co warto wiedzieć o zębach mądrości?
Zęby mądrości to czwarte zęby trzonowe u człowieka. Nie występują u każdego, jednak są obecne w jamie ustnej przeważającej liczby ludności. Zarówno ich obecność, jak i brak nie ma wpływu na zdrowie jamy ustnej oraz stan zgryzu, jak również funkcjonowanie człowieka.

Problemy rozpoczynają się jednak w momencie, w którym ósemki powodują opuchliznę dziąsła, silny ból, gorączkę, stan zapalny na skutek gromadzenia się bakterii w ich okolicach. Jest bowiem prawdą, że zęby mądrości ciężko utrzymać w czystości, ponieważ są najgłębiej położonymi zębami w jamie ustnej przez co trudno dotrzeć do nich szczoteczką do zębów. W takich przypadkach warto zdecydować się na ekstrakcję zęba.  
Powodów podjęcia takiej decyzji jest kilka:
próchnica
nieprawidłowe położenie zęba powodujące gromadzenie się resztek jedzenia i bakterii oraz ucisk na korzeń siódmego zęba
skrzywienie zgryzu
stan zapalny i towarzyszący temu silny ból oraz gorączka
W takich sytuacjach nie warto się długo zastanawiać, tylko jak najszybciej udać do dentysty lub specjalisty, którym jest chirurg szczękowy. Szybko i bezboleśnie usunie bolący problem. Zabieg trwa bowiem zazwyczaj kilka minut, czasem nawet krócej, i odbywa się pod ogólnym lub miejscowym znieczuleniem. Późniejsze dochodzenie do zdrowia może być nieco uciążliwe, jednak jest do wytrzymania. Jest to bowiem zabieg jak każdy inny, w związku z tym należy się przez jakiś czas oszczędzać. Gojenie się ran trwa najczęściej jeden tydzień. W tym czasie warto unikać alkoholu, tytoniu oraz kofeiny. Twarde jedzenie lepiej zastąpić papkami, kleikami, zupami, sosami itp. Dobrze jest robić także zimne kompresy od zewnątrz oraz ssać kostki lodu. Dyskomfort, drobne krwawienie, niska gorączka oraz niewielki ból to stany normalne, które często towarzyszą procesowi rekonwalescencji. Powodem do niepokoju jest dopiero ich długie trwanie.
Wyrzynanie się zębów mądrości to sprawa niezwykle indywidualna. Jedni nie mają ich wcale przez całe życie, inni nie wiedzą, w którym momencie się pojawiły, a jeszcze inni kojarzą wyrzynanie z długotrwałym i bolącym procesem oraz nieprzespanymi z tego powodu nocami. Równie indywidualne są oznaki zapowiadające pojawienie się ósemek. Najczęstszymi są:
pojawienie się wrzodów w jamie ustnej
ból dziąsła, okolic uszu oraz migdałów
wyczuwanie zęba pod dziąsłem, które nie może zostać przebite
mrowienie policzków w pobliżu wyrzynającego się zęba
ból podczas ruszania szczęką
wrażliwość na zimne napoje i pokarm
ból podczas przełykania
zaczerwienione i opuchnięte dziąsła
gorączka towarzysząca bólowi dziąsła
stan zapalny dziąsła
dyskomfort w jamie ustnej w okolicy wyrzynającego się zęba
powiększone węzły chłonne
Warto zdawać sobie sprawę z tego, że w wielu przypadkach konieczna jest pomoc wyrzynającemu się zębowi. Zdarza się bowiem, że zęby ósemki mają problem z przebiciem się przez dziąsło. Najlepszym rozwiązaniem jest wówczas udanie się do dentysty, który przetnie powierzchnię dziąsła. W innych przypadkach można zdecydować się na leczenie antybiotykami, lekami przeciwzapalnymi oraz płukankami. Ekstrakcja zęba to ostateczność. Obecnie odchodzi się od praktyki profilaktycznego usuwania ósemek, ponieważ jeśli są zdrowe, nie stanowią zagrożenia dla jamy ustnej oraz prawidłowego zgryzu.
Ciekawostką jest fakt, że nazwa „zęby mądrości” ma niewiele wspólnego z wiedzą, a już na pewno obecność ósemek nie oznacza, że człowiek staje się mądrzejszy. Określenie to funkcjonuje od czasów starożytnych, a związane jest z okresem, w jakim zęby pojawiają się w jamie ustnej. Najczęściej dochodzi do tego między 17 a 25 rokiem życia, a więc w czasie, gdy młody człowiek wkracza w dorosłe życie, stając się tym samym rozumniejszym i mądrzejszym. „Zęby mądrości” są więc nazwą metaforyczną.