Co nieco o trądziku mechanicznym

Co nieco o trądziku mechanicznym
Trądzik mechaniczny to jedna z odmian popularnej dolegliwości polegającej na tworzeniu się zmian skórnych. Na czym jednak polega ten rodzaj trądziku? Jest on dość specyficzny ze względu na to, że może dotknąć każdego bez względu na wiek, płeć, poziom hormonów w organizmie, higienę, a nawet uwarunkowania genetyczne.

Powstaje bowiem na skutek intensywnego pocierania naskórka w jednym miejscu. Dzieje się tak, kiedy przez długie godziny nosi się ciasną odzież lub, np. plecak.
W miejscach, w których najmocniej przylega do ciała tworzą się wypryski. Sprzyja temu wilgoć, a więc pot, dość wysoka temperatura oraz odzież uszyta ze sztucznych materiałów, która nie pozwala skórze swobodnie oddychać. W związku z tym, aby zapobiegać tego typu dolegliwościom zaleca się noszenie przewiewnych ubrań z naturalnych tkanin, które pozwalają skórze oddychać oraz szybkie umycie skóry zaraz po zdjęciu uciskającego ubrania, plecaka itp. specjalnym płynem antybakteryjnym. Asekuracyjnie należy dbać o codzienną higienę myjąc skórę odpowiednimi kosmetykami.
Trądzik mechaniczny może mieć zaostrzony przebieg, jak i całkiem łagodny. Na ciele pojawiają się bowiem wypryski. Czasami są to małe, czerwone ale liczne krostki przypominające wysypkę, innym zaś razem duże i bolesne torbiele wypełnione płynem ropowiczym. W tym drugim przypadku zazwyczaj występują pojedynczo.
Wypryski spowodowane trądzikiem mechanicznym zazwyczaj dość szybko znikają i nie pojawiają się ponownie bez powodu, czyli bez działania dodatkowych bodźców (pocieranie naskórka, ciasna odzież, pot). Nie ma więc potrzeby udawania się do lekarza dermatologa. Tak samo, jak w przypadku każdego innego trądziku, pryszczy nie należy wyciskać, ponieważ skutkuje to powstaniem blizn i przebarwień.
Trądzik mechaniczny nie zależy od rodzaju diety, dlatego nie ma potrzeby unikania potraw i składników, które szkodzą przy zmaganiach z innego rodzaju trądzikiem. Mimo wszystko warto zadbać o prawidłowe odżywianie. Można także stosować domowe sposoby na zmiany skórne, np. robiąc okłady z zielonego ogórka lub produktów mlecznych (kefiru, maślanki, mleka), ponieważ wykazują działanie antybakteryjne, a więc mogą uchronić przed pojawieniem się trądziku mechanicznego.