Cała prawda o rektoskopii

Cała prawda o rektoskopii
Rektoskopia jest jednym z rodzajów badań wykonywanych na oddziale gastroenterologicznym. Służy do bliższego przyjrzenia się od wewnątrz końcowemu odcinkowi przewodu pokarmowego. Dzięki temu gastrolog może rozpoznać chorobę i wyznaczyć prawidłowe leczenie. Ze względu na zróżnicowanie końcowego odcinka układu pokarmowego wyróżnia się kilka typów rektoskopii: anoskopia to wziernikowanie odbytu oraz końcowego odcinka odbytnicy rektoromanoskopia jest to badanie całej odbytnicy wraz z końcowym odcinkiem esicy sigmoidoskopia to wziernikowanie końcowego odcinka jelita grubego oraz esicy kolonoskopia jest wziernikowaniem jelita grubego rektosigmoidoskopia służy do zbadania odbytnicy wraz z końcowym odcinkiem esicy Rektoskopią nazywamy badanie całej odbytnicy. Kiedy konieczne jest wykonanie badania? Aby wykonać rektoskopię konieczne jest pojawienie się kilku niepokojących objawów, a należą do nich: krwawienie z odbytu ból w okolicy odbytu zaburzenia w wypróżnianiu się stolce o kształcie ołówkowatym bezwiedne wypróżnianie się pojawienie się niewielkich guzów w okolicy odbytu uczucie parcia na stolec, które jest bezproduktywne endometrioza lub podejrzenie o jej wystąpienie w okolicy odbytu Objawy te powinny skłonić nas do szybkiego skontaktowania się z lekarzem specjalistą.

Zaniedbanie pogarszającego się stanu układu pokarmowego może doprowadzić do bardzo poważnych i niebezpiecznych konsekwencji. Poza tym, dolegliwości związane ze schorzeniami układu pokarmowego bywają bardzo uciążliwe i zaburzają prawidłowe funkcjonowanie.

Przeciwwskazania do wykonania badania
Nie każdy może poddać się rektoskopii. Istnieje pewna grupa osób, dla których badanie to mogłoby być nie tylko mało efektywne, ale również niebezpieczne. Przeciwwskazania do jego wykonania to:
ostre zapalenie otrzewnej
podejrzenie perforacji jelita
brak współpracy z pacjentem
podejrzenie zapalenia uchyłka jelita
ostre rozdęcie okrężnicy
Jak wygląda rektoskopia i jak się do niej przygotować?
Rektoskopia jest jednym z najmniej przyjemnych badań, jednak można ją przeżyć. Wbrew obiegowej opinii nie jest to zabieg bardzo bolesny, może jednak powodować uczucie dyskomfortu wynikające z formy badania. Przeprowadza się je bowiem za pomocą miękkiej i giętkiej rurki zakończonej kamerą i źródłem światła, którą wprowadza się do dolnego odcinka układu pokarmowego poprzez odbyt. Przed wykonaniem badania pacjentowi podaje się dożylnie leki uspokajające. Również sam wziernik jest pokrywany maścią o działaniu znieczulającym. Dzięki temu zabieg przeprowadza się sprawnie i szybko, a chory nie odczuwa aż tak dużego dyskomfortu. Zdarza się, że podczas badania pojawi się ból w dolnej części brzucha. Jeśli towarzyszy mu odruchowe obkurczanie jelit, badanie może zostać przerwane, ponieważ staje się niemożliwe do wykonania.
Ze względu na sposób przeprowadzania badania konieczne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Na 2-3 dni przed planowanym zabiegiem chory musi przyjmować zwiększoną dawkę płynów, przechodzi także na płynną dietę. Konieczne jest także codzienne wykonywanie lewatywy, również w dniu zabiegu na 2-3 godziny przed jego rozpoczęciem. W razie potrzeby pacjent otrzymuje też leki o działaniu przeczyszczającym i oczyszczającym. Niezbędnym warunkiem do przeprowadzenia rektoskopii jest bowiem maksymalne wypróżnienie się w celu oczyszczenia jelita grubego. Tylko wtedy możliwe staje się przeprowadzenie badania.
Rektoskopia to badanie, dzięki któremu gastrolog może obejrzeć 15-20 cm wewnętrznej strony ściany jelita grubego. Czas trwania to zazwyczaj 3-10 minut.
Po zabiegu pacjent może przez kilka dni odczuwać pewien dyskomfort na skutek pojawienia się wzdęć, kolki oraz zaparć. Może także pojawić się niewielkie krwawienie, szczególnie w sytuacji, gdy pacjentowi pobrano fragment materiału do badania histopatologicznego. Jest to jednak sytuacja normalna i krótkotrwała. Poza tym, nie powinien samodzielnie wracać do domu zaraz po badaniu, ponieważ będzie pod działaniem leków uspokajających, które w wyraźny sposób wpływają na koncentrację oraz motorykę ciała.