Bolesne zmiany skórne – trądzik torbielowaty

Bolesne zmiany skórne – trądzik torbielowaty
Trądzik torbielowaty to niezwykle bolesne zmiany skórne. Charakteryzuje się on torbielami, które są wypełnione płynem ropowiczym. Są to cysty, które posiadają wewnątrz jeden lub więcej kanałów, a wszystkie wypełnione są ropą.

Trądzik torbielowaty jest najpoważniejszym rodzajem zmian skórnych. Jest nie tylko bardzo nieestetyczny, ale również bolesny. Ropnie można wyczuć pod skórą jako miękkie guzki. A kto może zachorować na trądzik torbielowaty? Każdy. Choć naukowcy wskazują na większy odsetek zachorowań wśród płci męskiej. Zwiększa się ryzyko również wtedy, gdy ktoś w rodzinie zmagał się już z tego rodzaju dolegliwością.
Przyczyny powstawania bolesnych zmian na skórze
Powody tworzenia się trądziku torbielowatego są takie same, jak w przypadku jego pospolitej odmiany, a więc to nadmierne wydzielanie łoju doprowadza do tworzenia się wyprysków, w tym przypadku torbieli wypełnionych ropą. Dodatkowym czynnikiem jest zbyt intensywne rogowacenie naskórka w kanałach wyprowadzających gruczołów łojowych. W ten sposób przewody są zatykane i tworzą się powszechne zaskórniki. Jednak u osób z tendencją do trądziku torbielowatego powstają stany zapalne skóry, a w jej głębszych warstwach dochodzi do pęknięcia ściany przewodu wyprowadzającego. Wówczas tworzy się błona wokół zakażonego materiału, co tworzy guzek wypełniony ropą. Jeżeli do pęknięcia dochodzi blisko powierzchniowej warstwy skóra powstaje jedynie niewielki wyprysk.
Należy podkreślić, że osoba cierpiąca z powodu trądziku torbielowatego nie przyczynia się bezpośrednio do jego powstawania. Nie ma bowiem zbyt dużego wpływu na tego rodzaju zmiany skórne np. nieodpowiednia dieta.
Trądzik torbielowaty a blizny

Niestety, ale ta odmiana trądziku wiąże się z powstawaniem rozległych i głębokich blizn. Nie należy podejmować się wyciskania wyprysków, a już szczególnie głęboko umiejscowionych pod skórą cyst. Mimo tego jednak trądzik torbielowaty sieje duże spustoszenie na skórze i pozostawia po sobie szpecące ślady w postaci blizn i przebarwień. Na szczęście bez przeszkód po wyleczeniu można rozpocząć działania mające na celu zmniejszenie lub nawet całkowite usunięcie tych śladów. Pomogą wizyty w salonach kosmetycznych, w których warto zdecydować się na dermabrazję, mikrodermabrazję, peelingi złuszczające martwy naskórek oraz leczenie za pomocą nieszkodliwej dla organizmu wiązki laserowej. Można także pomóc sobie domowymi sposobami. Wystarczy przemywać twarz sokiem z cytryny lub truskawek, ponieważ dzięki dużej zawartości witaminy C doskonale rozjaśniają przebarwienia czy niewielkie blizny po trądziku. Podobnie działają okłady z ogórka szklarniowego oraz pomidora. Z kolei okłady z kefiru pozwolą skórze szybo się zregenerować. Pobudzona do działania odbudowuje się w uszkodzonych miejscach.
Warto leczyć
Trądzik torbielowaty to poważna choroba skóry. Konieczne jest leczenie go pod okiem lekarza specjalisty – dermatologa. Pozwoli to nie tylko na skuteczne pozbycie się problemu, ale również uchroni przed jego nawrotem. Mimo tego należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie jest procesem długotrwałym. Liczy się w nim systematyczność i regularne przyjmowanie wszystkich przepisanych przez dermatologa lekarstw.
Leczenie może odbywać się zarówno doustnie, jak i miejscowo. Najskuteczniejsze są leki hormonalne, które uregulują pracę gospodarki hormonalnej i wyrównają poziom hormonów (androgenów odpowiedzialnych za wydzielanie łoju) w organizmie, co jest najczęstszą przyczyną powstawania trądziku torbielowatego; antybiotyki hamujące rozmnażanie baterii i zmniejszające stany zapalne; retinoidy, które działają antybakteryjnie, hamują rozwój bakterii oraz zmniejszają wydzielanie łoju; sterydy zmniejszające stan zapalny. Trzeba mieć świadomość tego, że żadna z tych terapii nie musi poskutkować za pierwszym razem. Dlatego też tak istotna jest cierpliwość pacjenta i zaufanie lekarzowi.
W ciężkich przypadkach zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurga, który nacina skórę w miejscu wytworzenia się torbieli. Wówczas możliwe staje się oczyszczenie głęboko umiejscowionej cysty, co hamuje stan zapalny i dalszy rozwój guzka.