Badania gastrologiczne: kolonoskopia

Badania gastrologiczne: kolonoskopia
Wiele osób unika leczenia układu pokarmowego ze względu na strach, jaki ogarnia je na samą myśl o badaniach przeprowadzanych przez gastrologa. W powszechnej opinii krążą bowiem legendy o niezwykle bolesnych i nieprzyjemnych zabiegach.

Prawda jest jednak taka, że badania te owszem, do najprzyjemniejszych nie należą, jednak dzięki zaawansowanej technologii oraz znieczuleniom miejscowym są one do przeżycia i powodują jedynie pewien dyskomfort, ale nie ból. Jednocześnie należy zdawać sobie sprawę z tego, że badania endoskopowe, a więc wykonywane na oddziałach gastroenterologicznych są niezbędne do zdiagnozowania choroby układu pokarmowego, a w efekcie podjęcia prawidłowego i skutecznego leczenia.
 
Kolonoskopia – co to takiego?
Jednym z najczęściej wykonywanych badań przez gastrologia jest kolonoskopia. Już sana nazwa brzmi dość zagadkowo, dlatego warto wytłumaczyć, na czym polega zabieg, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i mylne wyobrażenie o nim. Kolonoskopia jest bowiem badaniem umożliwiającym obejrzenie wnętrza jelita grubego. Dokonuje się tego za pomocą miękkiego i giętkiego wziernika, czyli rurki, zakończonego źródłem światła oraz niewielką kamerką. Dzięki temu lekarz może obserwować wnętrze narządu na komputerowym monitorze. Najwięcej obaw pacjentów budzi fakt, żer wziernik wprowadzany jest do wnętrza jelita przez odbyt. Owszem, nie kojarzy się to najlepiej, jednak przed rozpoczęciem zabiegu pacjentowi podaje się liki uspokajające i wyciszające, przez co badanie nie jest tak bardzo odczuwalne. Dzięki sprawności gastrologa oraz zaawansowanej technologii medycznej zabieg odbywa się w szybkim tempie i nie powoduje dużego dyskomfortu u pacjenta, a tym bardziej bólu.
Kiedy wykonuje się kolonoskopię?
Badanie to wykonuje się w kilku określonych przypadkach, a należą do nich:
krwawienie z odbytu
zaburzenia w oddawaniu stolca
polipy jelita grubego
jelito grube po usunięciu polipów
profilaktyka raka jelita grubego
przed lub po niektórych zabiegach chirurgicznych
diagnostyka zmian zachodzących w jelicie grubym na skutek chorób zapalnych

 
Jak przygotować się do badania?
Jak każde zabieg, również kolonoskopia wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. W związku z tym należy:
poinformować lekarza o zażywaniu aspiryny, witaminy E, niesterydowych środków przeciwzapalnych oraz insuliny (inne leki nie mają wpływu na zabieg)
oczyścić jelito grube poprzez dokładne wypróżnienie się, zażywanie środków oczyszczających i przeczyszczających oraz poddaniu się lewatywie
 
Co potem?
Kolonoskopia ze względu na swój charakter ma pewien wpływ na stan pacjenta już po przeprowadzeniu badania. Możliwe jest bowiem pojawienie się kolki, zaparcia oraz wzdęcia. Trwa to zazwyczaj przez kilka dni po zabiegu. Ponadto, przed badaniem pacjent otrzymuje dożylnie leki uspokajające, dlatego do domu powinien dotrzeć pod opieką drugiej osoby. Najlepiej, by odwiozła go samochodem.