Badania gastrologiczne: gastroskopia

Badania gastrologiczne: gastroskopia
We współczesnym świecie coraz częściej dotykają nas choroby układu pokarmowego. Skąd wzięła się ta tendencja? Jej przyczyną w głównej mierze jest stres, złe nawyki żywieniowe oraz pośpiech, który uniemożliwia prawidłowe odżywianie się.

U niektórych osób dodatkowym czynnikiem powodującym dolegliwości żołądkowe jest podłoże genetyczne lub hormonalne. Bez względu jednak na przyczynę, warto jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Niestety, ale coraz więcej osób unika gastrologa jak ognia. Dlaczego? Powód jest jeden: strach przed bolesnymi i nieprzyjemnymi badaniami. Warto dowiedzieć się prawdy na ten temat, by w ten sposób rozwiać mylne wyobrażenie o zabiegach gastrologicznych.
Gastroskopia – co to takiego?
Gastroskopia to najpopularniejsza forma badania przeprowadzana na oddziale gastroenterologicznym. Polega na zbadaniu górnego odcinka przewodu pokarmowego, w którego skład wchodzi przełyk, żołądek oraz dwunastnica. Jest to możliwe dzięki wprowadzeniu przez jamę ustną do wnętrza przewodu pokarmowego giętkiej, miękkiej rurki, która jest zakończona światłem oraz mikroskopijną kamerką. Umożliwia to dokładną obserwację wnętrza narządów na ekranie komputera. Gastroskopia umożliwia nie tylko przyjrzenie się układowi pokarmowemu od środka, ale również wyjęcie drobnych ciał obcych, które zaburzają jego pracą oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego. Można w ten sposób wykonywać również niewielkie zabiegi, takie jak zatamowanie krwawienia czy usunięcie polipów z błony śluzowej.
Czy to boli?

Gastroskopia ze względu na swoją formę nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów. Nie jest jednak bolesna. Powoduje jedynie pewne uczucie dyskomfortu, w efekcie czego pacjentom często towarzyszy odruch wymiotny, który jest całkowicie naturalny w takiej sytuacji. Ważne jest więc, by możliwie jak najbardziej się wyciszyć i uspokoić. Dzięki temu badanie odbędzie się w szybkim tempie i całkowicie bezboleśnie.
 
Jak przygotować się do gastroskopii?
Gastroskopia wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Dzięki temu zabieg nie tylko będzie skuteczny, ale również w ogóle możliwy do przeprowadzenia. Należy więc
podejść do badania na czczo, dlatego od rana nie należy spożywać posiłków
poinformować lekarza o cukrzycy oraz przyjmowaniu leków obniżających krzepliwość krwi
zażyć zwyczajową dawkę leków, jeżeli przyjmuje się takie na co dzień
poinformować lekarza o ciąży lub karmieniu piersią